godlo

Maria Kownacka

Jestem malutki ludzik z plasteliny. Dlatego na imię mi Plastuś. Mam śliczne mieszkanie: oddzielny drewniany pokoik. Obok mnie, w drugim pokoju, mieszka tłuściutka, biała guma. Ta guma nazywa się myszka. A zaraz koło gumki mieszkają cztery błyszczące, ostre stalówki. A z drugiej strony, w długim korytarzu, mieszka pióro, ołówek i scyzoryk. Z początku nie wiedziałem jak się nasz dom nazywa. Teraz już wiem: piórnik.

   

 

A kto wie czy za rogiem nie stoją anioł z Bogiem”

 

      Jasełka na stałe wpisały się w kalendarz imprez środowiskowych organizowanych w Szkole Podstawowej w Skórce. 17 grudnia wszystkich gości przywitał pan Krzysztof Kwiatkowski. Wielu rodziców i dziadków przyszło obejrzeć swoje pociechy podczas występów. W tym roku małego Jezusa  odwiedzały postacie baśniowe, przynosząc w darze dobra materialne i duchowe. Dopełnieniem historii Świętej Rodziny były brawurowo zaśpiewane pastorałki, kolędy zagrane na fletach, piękne stroje i scenografia z aniołkami.

       Spotkanie zakończyło się podziękowaniem za interesujący występ oraz serdecznymi życzeniami na nadchodzące święta i nowy 2019 rok od pani Reginy Joncel i społeczności szkolnej.

 

PEŁNA  MISKA

       Uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skórce wraz  z wychowawczynią Justyną Markiewicz zorganizowali zbiórkę karmy, koców i zabawek dla zwierząt ze schroniska. Wcześniej pierwszaki, wspólnie z rodzicami, przygotowali piękne plakaty, które miały zachęcić uczniów innych klas do włączenia się do akcji. Moc zebranych darów zawieźli do schroniska dla zwierząt w Pile. 

 

MEDALE LEKKOATLETÓW NA HALI

Obiekty Centralnego Ośrodka Sportu Przygotowań Olimpijskich w Spale były miejscem rywalizacji młodych lekkoatletów. III Ogólnopolskie Halowe Mistrzostwa „Czwartków Lekkoatletycznych” odbyły się 13.12.2018r. W zawodach uczestniczyli zawodnicy z całego kraj, w tym  20 osobowa reprezentacja powiatu złotowskiego. Dla większości zawodników były to pierwsze zawody o tak wysokiej randze, co w niektórych przypadkach powodowało starty poniżej swoich możliwości.

Bardzo dobry występ zanotował Oliwier Kamiński rocznik 2006 reprezentujący SP w Krajence, który pomimo poprawienia rekordu życiowego musiał zadowolić się II miejscem. Na trzecim stopniu podium po zaciętej rywalizacji uplasował się w soku wzwyż Franciszek Szpakowicz  z SP w Skórce. Wyjazd na mistrzostwa doszedł do skutku dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Złotowie.

Organizatorem wyjazdu było Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Złotowie w osobie Pani Aldony Hamarczuk, ponadto opiekę nad zawodnikami sprawowali: Karina Kuczyńska, Stanisław Rumiński i Andrzej Wawruszak.

W rywalizacji sportowej wartościowe rezultaty osiągnęli:

Rocznik 2006

II miejsce Kamiński Oliwier – Krajenka – 300m -  40,92s

III Szpakowicz Franciszek – Skórka – wzwyż -  145cm

4 miejsce  Pikulik Dominik – Lipka – 60m -  8,36s

6 miejsce  Olechnowicz Adam – SP2 Jastrowie – 60m - 8,57s

7 miejsce  Gański Jan – Krajenka – wzwyż -  130cm

9 miejsce  Kaciełowicz Filip – Sypniewo – 1000m -  3:19,21min

17 miejsce  Grochowska Laura – Łobżenica – 600m -  2:05,28min

19 miejsce  Romańczyk Antonina – Skórka – wzwyż -  125cm

21 miejsce  Świstek Tatiana – SP2 Jastrowie – 300m -  54,07s

Rocznik 2007 i młodsi

5 miejsce  Kucharska Julia – Tarnówka – 60m -  8,98 s

5 miejsce  Borsukiewicz Patryk – Skórka – wzwyż -  125 cm

6 miejsce Włodarczyk Agata – Skórka –wzwyż -  125 cm

10 miejsce  Borowicz Jakub – SP1 Złotów – 60m -  9,05s

11 miejsce  Astapczyk Aleksandra –SP2  Jastrowie – w dal -  4,05m

12 miejsce  Binkowska Jagoda – Skórka – 60m - 9,44s

13 miejsce  Mejer Patryk –  SP1 Jastrowie -  50,78s

16 miejsce  Paczkowska Natalia – Zakrzewo - 51,84s

17 miejsce Derlatka Zuzanna – Skórka – 600m- 2:16,32 min                 

19 miejsce Kamińska Roksana – Krajenka  – 300m-  52,68s                   

Andrzej Wawruszak

 

SP SKÓRKA DRUGA W REJONIE PILSKIM W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ

Organizatorem turnieju finału Rejonu Pilskiego w ramach XX Igrzysk Młodzieży Szkolnej  była Szkoła Podstawowa ze Skórki. Zawody odbyły się 30 listopada 2018r.  w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Krajence przy ulicy Polańskiego 3. Prawo udziału w turnieju mieli mistrzowie powiatów: powiat czarnkowsko – trzcianecki: SP 3 Trzcianka, powiat wągrowiecki – SP 4 Wągrowiec, powiat złotowski –SP Skórka, powiat chodzieski – SP Budzyń, powiat pilski – SP Łobżenica.

W zawodach  startowali uczniowie urodzeni w 2006r i młodsi. Mistrzostwa rozegrano systemem każdy z każdym. W tych rozgrywkach bardzo dobrze spisali się zawodnicy z SP w Skórce zajmując drugie miejsce za SP 3 Trzcianka.

Drużyna ze Skórki grała w składzie: Kowalski Bartosz, Szpakowicz Franciszek, Prokop Mikołaj, Koper Mateusz, Lechowicz Gracjan, Ślebioda Wiktor, Borsukiewicz Patryk

WYNIKI

Wągrowiec – Budzyń – 2:1

Trzcianka – Łobżenica – 2:1

Skórka  - Wągrowiec – 3:2

Trzcianka – Budzyń – 1:1

Łobżenica – Skórka – 1:4

Trzcianka – Wągrowiec – 3:2

Łobżenica – Budzyń – 0:2

Trzcianka – Skórka – 2:0

Łobżenica – Wągrowiec – 0:3

Skórka – Budzyń – 2:0

TABELA

X

1

2

3

4

5

punkty

bramki

miejsce

1. SP3

Trzcianka

X

2:1

2:0

3:2

1:1

10

8:4

I

2. SP

Łobżenica

1:2

X

1:4

0:3

0:2

0

2:9

V

3. SP

Skórka

0:2

4:1

X

3:2

2:0

9

9:5

II

4. SP4

Wągrowiec

2:3

3:0

2:3

X

2:1

6

9:7

III

5. SP Budzyń

1:1

2:0

0:2

1:2

X

4

4: 5

IV

KOLEJNOŚC MISTRZOSTW REJONU PILSKIEGO

 1. 1. SP3 Trzcianka – 10 pkt – awans do finału wojewódzkiego
 2. 2. SP Skórka – 9 pkt
 3. 3. SP 4 Wągrowiec – 6pkt
 4. 4. SP Budzyń – 4 pkt
 5. 5. SP Łobżenica – 0 pkt

Andrzej Wawruszak

 

Żywa lekcja przyrody

      13 grudnia dzieci ze Szkoły Podstawowej w Skórce odwiedził niecodzienny gość. Był to boa dusiciel. Kacper Derlatka, jego wlaściciel, opowiedział o nim kolegom ze wszystkich klas. Dowiedzieliśmy się, że na razie ma niewielkie rozmiary, bo to dwuletni maluszek. Może dożyć 30 lat. Jego pożywienie to żywe lub mrożone myszy. Mieszka w terrarium, w którym temperatura wynosi 30 stopni Celsjusza , a wilgotność 80%. Niektórzy uczniowie odważyli   się go wziąć na ręce. Można było poznać jeszcze wiele ciekawostek o tym egzotycznym gadzie.

 

Prawdy Polaków spod Znaku Rodła

29 listopada 2018 r.

      W związku z obchodami stulecia niepodległości Polski w Szkole Podstawowej w Skórce na gazetce przedstwiono najważniejsze informacje o Związku Polaków w Niemczech, a także zaprezentowano sylwetkę zasłużonego dla utrwalania polskości naszych ziem, ks. Maksymiliana Grochowskiego, patrona głubczyńskiej szkoły. Materiały przygotował Krzysztof Kwiatkowski.

 

„Polska, a w niej Krajna – Ojczyzna ma fajna”

      28 listopada trzyosobowa ekipa uczniów klasy V ze Szkoły Podstawowej w Skórce wzięła udział w zorganizowanym przez Zespół Szkół Katolickich w Złotowie Powiatowym Konkursie Historycznym pod hasłem „Polska, a w niej Krajna – Ojczyzna ma fajna”. W tym roku tematyka konkursu dotyczyła 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 80 rocznicy Kongresu Związku Polaków w Niemczech oraz Roku Praw Polaków spod Znaku Rodła. Nasza drużyna zajęła czwarte miejsce. Gratulujemy uczestnikom zmagań (Jagoda Burzyńska, Denis Staniszewski i Igor Kubas) i ich opiekunowi, Krzysztofowi Kwiatkowskiemu.

 

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych w Skórce

      3 grudnia w Szkole Podstawowej w Skórce obchodzono Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji we wszystkich klasach przeprowadzono zajęcia poświęcone niepełnosprawności. Podbudową do rozmowy na ten temat było poznanie książek Moniki Krajewskiej „Mój młodszy brat” i Elizy Piotrowskiej „Żółte kólka” (klasy I – III) oraz Marcina Szczygielskiego „Czarny młyn” (klasy V – VIII). Uczniowie wykazali się wiedzą na temat rodzajów niepełnosprawności. Uświadomili sobie również jak ważna jest akceptacja, zrozumienie i niesienie pomocy tym, z którymi los nie obszedł się łaskawie.

 

Zabawa andrzejkowa w Skórce

      29 listopada w Szkole Podstawowej w Skórce rodzice i dzieci spotkali się na zabawie andrzejkowej. W salonie wróżb prowadzonym przez mamy uczniów klasy pierwszej można było poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. W tym samym czasie trwała dyskoteka. Dodatkowymi atrakcjami był sklepik ze słodyczami. Warto podkreślić, że Samorząd Uczniowski zorganizował kawiarenkę z ciastem, kawą i herbatą oraz loterię fantową. Dochód z obu tych przedsięwzięć przeznaczony został na leczenie i rehabilitację potrzebującego chłopca. Świtnie, że udało się połaczyć przyjemne z pożytecznym.

 

Wizyta w przedszkolu

30 listopada uczniowie klasy drugiej Szkoły Podstawowej w Skórce razem z wychowawczynią, Wandą Augustyn, odwiedzili grupę 2 i 3 latków Publicznego Przedszkola w Skórce. Dzieci zaprezentowały im inscenizację pt. „Kogo bał się las?” oraz zaśpiewały piosenkę pt. „Deszczowa muzyka”. Podczas spotkania nastąpiła wymiana upominków. Drugaki dostały laurki, a przedszkolaki bombkę własnoręcznie wykonaną przez starszych kolegów.

Miło było gościć w swoim dawnym przedszkolu i pobyć w miłym towarzystwie.

 

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

      21 listopada po raz kolejny obchodziliśmy w Szkole Podstawowej w Skórce Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Na holu zawisła gazetka poświęcona temu tematowi, a obok niej wyłożono zabawne karteczki, które można było wyslać z pozdrowieniami dla kolegów. Na lekcjach natomiast uczniowie poznali fragmenty książek traktujących o wielu wartościach związanych z życzliwością. W klasach I – III była to pozycja Beaty Majchrzak pt. „Błękitny Pies, czyli o rzeczach trudnych dla dzieci”, a wklasach IV – VIII opowiadanie Katarzyny Ryrych pt. „Złomek” z tomu „Gorzka czekolada”. Na ich podstawie odbyły się interesujące rozmowy na temat różnych wartości moralnych, bezpośrednio związanych z życzliwością.

Wycieczka do Koszalina

      Uczniowie I, II i III klasy Szkoły Podstawowej w Skórce wraz z rodzicami i wychowawcami wyjechali 16 listopada na wycieczkę wyjątkową do Koszalina. Celem była Fabryka Bombek „Glass Color”. Zapoznaliśmy się z niezwykłym procesem produkcyjnym kolorowych cudeniek. Obserwowaliśmy proces dmuchania i srebrzenia gdzie bombki nabierają właściwy kształt i podkład. Następnie zwiedziliśmy lakiernię gdzie bombki choinkowe nabierają piękne kolory oraz dekoratornię, w której wykfalifikowany zespół dekoratorów zdobi ów dzieła sztuki. Na koniec dzieci obdarowano bombkami z ich imionami.

 Kolejną atrakcją była wizyta w Fabryce Zabawek Pluszowych „Kolor Plusz”. Tu otrzymali małe maskotki. Potem odbyli wizytę w muzeum zabawek. Każda klasa musiała rozwiązać test wiedzy dotyczący Fabryki Zabawek. W nagrodę dzieci dostały 3 duże pluszowe misie.

Wyjazd zorganizowała pani Wanda Augustyn.

SP SKÓRKA MISTRZEM powiatu w halowej piłce nożnej

Turniej  finałowy Mistrzostw Powiatu Złotowskiego Igrzysk Dzieci został rozegrany w środę  14.11.2018r. w hali sportowej w Jastrowiu. W zawodach prawo startu mieli uczniowie urodzeni w 2006 i młodsi.

W turnieju finałowym po  grach eliminacyjnych wystartowały następujące zespoły SP Okonek, SP 1 Złotów, SP 2 Złotów, SP Skórka, KSP Złotów, SP 2 Jastrowie. Zawody rozegrano systemem każdy z każdym. W rozgrywkach doskonale spisali się zawodnicy z SP w Skórce, Sprawili oni dużą niespodziankę  zajmując pierwsze miejsce  przed SP Okonek i SP2 Złotów. Zdobywcy pierwszego i drugiego miejsca będą reprezentować powiat złotowski podczas finału rejonu pilskiego. Turniej przebiegł w miłej i przyjaznej atmosferze, mecze były zacięte i stały na wysokim poziomie. Uczestnicy mieli okazję wspólnie spędzić czas i poznać się. Była to doskonała okazja do współpracy ze szkołami w celu promocji aktywności fizycznej, oraz promocji zdrowego stylu życia. Ekipa ze Skórki grała w składzie: Kowalski Bartosz, Szpakowicz Franciszek, Prokop Mikołaj, Koper Mateusz, Lechowicz Gracjan, Ślebioda Wiktor, Borsukiewicz Patryk. Nasza drużyna znajdowała się pod opieką trenera Andrzeja Wawruszaka.

 

WYNIKI

SP Okonek – SP2 Złotów – 2:1

SP2 Jastrowie –  KSP Złotów – 2:1

SP1 Złotów – SP Skórka – 1:2

SP Okonek – SP2 Jastrowie – 3:0

SP2 Złotów – KSP Złotów – 2:1

SP2 Jastrowie – SP1 Złotów – 0:0

KSP Złotów – SP Skórka – 0:3

SP2 Złotów – SP1 Złotów – 0:0

SP Okonek – SP Skórka – 0:1

SP2 Złotów – SP2 Jastrowie – 2:0

KSP Złotów – SP1 Złotów – 2:1

SP2 Jastrowie – SP Skórka – 0:0

SP Okonek – SP1 Złotów – 4:1

SP2 Złotów – SP Skórka – 0:2

SP Okonek – KSP Złotów -  1:1

 

TABELA

x

 

1

2

3

4

5

6

pkt

bramki

miejsce

 

1

SP OKONEK

X

2:1

3:0

1:1

4:1

0:1

10

10:4

II

 

2

SP2 ZŁOTÓW

1:2

X

2:0

2:1

0:0

0:2

7

5:5

III

 

3

SP2 JASTROWIE

0:3

0:2

X

2:1

0:0

0:0

5

2:6

IV

 

4

KSP ZŁOTÓW

1:1

1:2

1:2

X

2:1

0:3

4

5:9

V

 

5

SP 1ZŁOTÓW

1:4

0:0

0:0

1:2

X

1:2

2

3:8

VI

 

6

SP SKÓRKA

1:0

2:0

0:0

3:0

2:1

X

13

8:1

I

 

„Wiwat lasy i natura!”

13 listopada 2018 r.

      13 listopada uczniowie II i IV klasy Szkoły Podstawowej w Skórce odwiedzili Szkółkę Leśną w Dobrzycy. Jej gospodarz, pan Jarosław Ramucki, poprowadził zajęcia poświęcone warstwom lasu, mieszkancom lasu i łańcuchom pokarmowym. Dodatkową atrakcję przygotowały drugaki, przedstawiając inscenizację pt. „Kogo bał się las?” i śpiwając piosenkę pt. „Jarzębina”.

      Wyjazd przygotowała pani Wanda Augustyn.

Obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości w Skórce

9 listopada 2018 r.

      9 listopada w Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skórce uroczyście obchodziliśmy 100 rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Spotkanie uczniów i nauczycieli rozpoczęło się około godziny 11 wprowadzeniem pocztu sztandarowego. O 11.11 odśpiewaliśmy wraz z uczniami wszystkich szkół w Polsce hymn państwowy. Potem uczniowie starszych klas wystąpili w montażu słowno – muzycznym poświęconym WOLNOŚCI I OJCZYŹNIE. Kolejnym punktem spotkania było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z XX w. i współczesnych. Na zakończenie wykonaliśmy w klasach plakaty poświęcone 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podniosłą atmosferę wyjątkowego święta podkreślały galowe stroje, przypięte do nich kotyliony w barwach narodowych i biało – czerwona scenografia w sali gimnastycznej, na korytarzach oraz … na ogrodzeniu szkoły.

      Obchody przygotowali wraz z uczniami Beata Bieńkowska i Krzysztof Kwiatkowski.

Odzyskanie niepodległości

      Wśród wielu przedsięwzięć związanych z uczczeniem stulecia odzyskania niepodległości w Szkole Podstawowej w Skórce pojawiły się na schodach naklejki edukacyjne z najważniejszymi wydarzeniami historycznymi z dziejów Polski. Pojawiła się również piękna gazetka pt. „100 rocznica odzyskania niepodległości”. Autorem obu dzialań był historyk, pan Krzysztof Kwiatkowski.

„Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”

      28 wześnia w Szkole Podstawowej w Skórce obchodziliśmy VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie starszych klas przygotowali plakaty poświęcone temu zagadnieniu, a na parterze zawisła gazetka. Można było wziąć udział w egzaminie złożonym z kilku zadań. Wielu uczniom i nauczycielom udało się uzyskać certyfikat i otrzymać tytuł eksperta tabliczki mnożenia. Na apelu podsumowano imprezę,  ktorą przygotowała nasza matematyczka pani Regina Joncel.

Uczył się uczyć

      We wrześniu w Szkole Podstawowej w Skórce odbywał praktykę pedagogiczną student trzeciego roku historii, pan Wojciech Machnowski. Uczniowie bardzo go polubili i ciepło wspominają wspólnie spędzony czas. Szczególnie go cenią za interesujące lekcje, bezpośrednie rozmowy podczas dyżurów na przerwach i … grę w piłkę nożną oraz skok wzwyż. Według jego opiekuna, historyka pana Krzysztofa Kwiatkowskiego, to doskonały kandydat na nauczyciela.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

w  Szkole Podstawowej w Skórce

 

      Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego prowadziła pani dyrektor, Danuta Balcer. Spotkanie zgromadziło uczniów, rodziców i nauczycieli. W obecności sztandaru szkoły odbyło się pasowanie na ucznia szesnaściorga pierwszoklasistów. Po ślubowaniu maluchy otrzymały upominki ufundowane przez Radę Rodziców.

      W przemówieniu pani dyrektor poinformowała o wykonanych pracach w budynku szkolnym oraz krótko nakreśliła planowane zadania w pracy z dziećmi na ten rok szkolny.

      Po spotkaniach z wychowawcami uczniowie udali się na mszę świętą celebrowaną przez ks. Mirosława Krupińskiego.

 

Obóz językowy w Londynie

      W dniach 3 – 12 sierpnia kilkunastu uczniów starszych klas Szkoły Podstawowej w Skórce wyjechało na obóz językowy do Wielkiej Brytanii. Celem wyprawy był Londyn. Program obejmował między innymi:  London Bridge, Globe Theatre,  Tate Modern, Millenium Bridge, Katedra Świetego Pawła, Harrods, Galeria Narodowa, Buckingham Palace, Opactwo Westminsterskie, Domy Parlamentu z Wieżą Zegarową i Big Benem, Trafalgar Square,10 Downing Street, Tower of London, Tower Bridge, rejs Tamizą, London Eye, Piccadilly Circus, China Town, SOHO, British Museum, Oxford Street, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Madame Tussaud`s, Baker Street, Coven Garden, Canary Wharf, Greenwich – południk “0”. Odbyły się też wycieczki do Windsoru, Oxfordu, nadmorskiego kurortu Brighton i Canterbury. Dodatkową atrakcją okazało się przepłynięcie kanału  La Manche promem i powrót Eurotunelem z Dover do Calais.

      W czasie wycieczki wrażeń było co niemiara, można było wykazać się znajomością języka angielskiego oraz poznać historię i kulturę Wielkiej Brytanii.

      Wycieczkę zorganizowała nauczycielka języka angielskiego, pani Małgorzata Komorowska.

   W najbliższe ferie znów jedziemy do Londynu! Jeśli chcesz pojechać z nami - zadzwoń:      
M. Komorowska 690-519-710

Lato pachnie wakacjami

      Zakończenie roku szkolnego w Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skórce miało uroczysty charakter. Rozpoczęło się przemówieniem pani dyrektor, Danuty Balcer, w którym omówiła pracę szkoły w  wielu obszarach. Następnie wręczyła świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe uczniom wyróżniającym się w nauce. Kolejne dyplomy i nagrody książkowe trafiły do uczniów ze 100% frekwencją. Uhonorowano również rodziców dzieci, które otrzymały świadectwa z  „czerwonym paskiem” oraz tym, którzy pomagali w pracy szkoły.

      Przewodnicząca Rady Rodziców, pani Sabina Waliszewska, wręczyła nagrody specjalne: za najwyższą średnią w szkole uczennicy klasy piątej, Annie Wicik oraz uczniowi klasy szóstej, Franciszkowi Szpakowiczowi, za zajęcie I miejsca w skoku wzwyż podczas Ogólnopolskiego Finału Czwartków Lekkoatletycznych w Łodzi. Następnie pan Andrzej Wawruszak, nauczyciel wychowania fizycznego, wręczył puchary za osiągnięcia sportowe.

      Na spotkaniu obecny był pan Stefan Kitela, który powierzył obowiązki dyrektora szkoły pani Danucie Balcer, która w wyniku konkursu będzie pełnić tę funkcję przez kolejne 5 lat.  W krótkich słowach podziękował wszystkim za pracę i życzył udanych wakacji.

      Na zakończenie recytowali wiersze uczniowie nagrodzeni w Gminnym Konkursie Recytatorskim: Dominik Śliwiński, Agnieszka Jaros i Lena Ciechanowska, a uczniowie klasy piątej zaśpiewali wakacyjną piosenkę.

      Po spotkaniu w klasach z wychowawcami, uczniowie udali się na mszę dziękczynną, kończącą rok szkolny 2017/2018.

 

 

Dzień z wychowawcą w Szkole Podstawowej w Skórce

      W przeddzień zakończenia roku szkolnego tradycyjnie w naszej szkole nie ma typowych lekcji. Uczniowie cały dzień spędzili z wychowawcami. I tak klasy III, IV i VII udały się nad jezioro Płotki do parku linowego. Dwie starsze klasy pojechały tam rowerami, a młodsza samochodami z rodzicami. Klasa I też spędziła ten czas poza szkołą. Pierwszaki pojechały wraz ze swą panią do Szkółki Leśnej w Dobrzycy. Tu gościł ich pan leśniczy, Jarosław Ramucki, prowadząc zieloną lekcję.  Klasa V pojechała pociągiem ze swoją panią na bowling w Pile. Natomiast klasa II pozostała w szkole oddając się wielu ciekawym grom i zabawom. Klasa VI wraz z wychowawczynią urządziła sobie maraton filmowy z pizzą.

 

Podsumowanie pracy Szkoły Podstawowej w Skórce

      Na apelu podsumowano wyniki niektórych obszarów pracy Szkoły Podstawowej w Skórce. Rozstrzygnięto kilka szkolnych konkursów.

      W konkursie przyrodniczym „Tajemnice przyrody” na poziomie klasy IV I miejsce zajął Artur Jaros, II miejsce przypadło Patrycji Trojanowicz, a III Jagodzie Burzyńskiej. W V klasie I miejsce uzyskał Mateusz Koper, II miejsce Zuzanna Michałek, a III miejsce Pola Bolin. W VI klasie były dwa I miejsca – Bartosz Kowalski i Franciszek Morawski, a II miejsce zajął Oskar Widawski. Konkurs przeprowadziła Wanda Augustyn.

      Małgorzata Komorowska podsumowała konkurs znajomości języka angielskiego:

 • Klasa IV – I miejsce – Artur Jaros, II miejsce Wiktor Ślebioda , III miejsce - Denis Staniszewski
 • Klasa V – I miejsce – Mateusz Manikowski, II miejsce – Aleksandra Sarnowska, III miejsce Pola Bolin.
 • Klasa VI – I miejsce – Oskar Widawski, II miejsce – Franciszek Morawski, III miejsce – Tymoteusz Sarnowski.
 • Klasa VII – I miejsce – Jakub Denisiuk, II miejsce – Maciej Mackiewicz, III miejsce – Julia Maślanka.

      W szkolnym konkursie wiedzy historycznej uczniowie zajęli następujące lokaty:

      Klasa IV – I miejsce Artur Jaros, II miejsce – Miłosz Drzewiecki i III miejsce – Igor Kubas.

      Klasa V – I miejsce – Mateusz Koper, II miejsce – Oliwia Świątkowska, III miejsce – Zuzanna Michałek i Aleksandra Sarnowska.

      Klasa VI – I miejsce – Jakub Denisiuk, II miejsce – Dariusz Eichstaedt.

      Rozstrzygnięto również szkolny konkurs plastyczny „Niepodległa od stu lat”. I miejsce zajęła w nim Anna Wicik, II miejsce przypadło Igorowi Kubasowi, a III miejsce Jagodzie Gil.

We wszystkich powyższych konkursach nagrody ufundowała Rada Rodziców.

      Ostatnim z konkursów był szkolny konkurs wiedzy religijnej, zorganizowany dla młodszych uczniów. Oto jego wyniki:

Klasa I – I miejsce - Zofia Drzewiecka i Dominik Śliwiński, II miejsce - Alicja Ślipko i III miejsce  - Julia Sroczyńska i Jan Jankowski.

Klasa II – I miejsce - Aleksandra Mackiewicz, II miejsce - Ksawery Prokop i III miejse Lena Ciechanowska.

Klasa III – I miejsce - Amelia Bober i Agnieszka Jaros, II miejsce - Jagoda Bińkowska i III miejsce – Jakub Sarnowski.

      Konkurs przeprowadził katecheta Krzysztof Kwiatkowski, a nagrody ufundował ksiądz proboszcz, Mirosław Krupiński.

      Posumowano również realizację rocznego programu „Klasy Patronackiej” realizowanego we współpracy ze związkiem Międzygminnym Pilskiego Regionu Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Czwartoklasiści należący do „Wielkiej Drużyny Zielonych” otrzymali upominki od PRGOK. 

 

Czerwiec miesiącem świadomego konsumenta i super ekologa

      Klasa IV Szkoły Podstawowej w Skórce podsumowała dziesięciomiesięczny program realizowany pod patronatem PRGOK pod nazwą „Klasy Patronackie”. Uczniowie otrzymali dyplomy potwierdzające ich kompetencje super ekologa i świadomego konsumenta.

 

 

Konkursy, konkursy, konkursy …

      8 czerwca rozstrzygnięto wiele konkursów w Szkole Podstawowej w Skórce:

 • „Fotografia z książką” to konkurs propagujący czytelnictwo. Na fotografiach przedstawiono młodych czytelników w sytuacjach niezwykłych i humorystycznych. Laureatami zostali: I miejsce – Konrad Sarnowski (kl. II), II miejsce – Marek Dębiec (kl. III) i III miejsce Zuzanna Derlatka (kl. III). Konkurs przygotowała pani Karolina Derlatka.
 • Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur” ma na celu propagowanie kultury matematycznej. W tym roku w kategorii „Maluch” czworo naszych uczniów otrzymało wyróżnienia. Byli to Artur Jaros z kl. IV, Agnieszka Jaros, Jagoda Binkowska i Aleksander Makowski z kl. III. Konkurs przygotowała pani Regina Joncel.
 • „Najlepszy dyżurny” to roczny konkurs dla uczniów klasy VI, którzy pomagali nauczycielom w zapewnieniu bezpieczeństwa na przerwach. Nagrody w postaci upominków ufundowanych przez Radę Rodziców otrzymało 8 dziewcząt i wszyscy chłopcy. Konkurs przeprowadziła pani Regina Joncel.
 • Konkurs „Mistrz krzyżówki i łamigłówki matematycznej” odbył się wśród uczniów klas IV – VII. Mistrzami zostali: Artur Jaros (kl. IV), Zuzanna Michałek (kl. V), Klaudia Trojanowicz (kl. VI) oraz Roksana Suder (kl. VII). Ten konkurs również przygotowała pani Regina Joncel.

   Gratulujemy wszystkim zwycięzcom.

 

Jak nie czytam...

 

Wiem, co czytam

      4 czerwca w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krajence odbył się Gminny Konkurs Czytania ze Zrozumieniem „Wiem, co czytam”. I miejsce zajęła w nim nasza uczennica kl. III, Agnieszka Jaros, a Maja Pszczółka została wyróżniona.

      Gratulujemy wyników dziewczętom i ich pani, Justynie Markiewicz.

 

 

Święto szkoły

      Uroczystość 8 rocznicy nadania Szkole Podstawowej w Skórce imienia Marii Kownackiej rozpoczęła się mszą świętą. Potem odbył się uroczysty apel. Świętowanie kontynuowano     pod hasłem „Imieniny książki”. Czytelnictwu właśnie poświęcono kolejne punkty programu imprezy. Uczniowie klas IV – VI odśpiewali piosenkę pt. „Cała Polska czyta dzieciom”, rozstrzygnięto konkursy czytelnicze, a pan Karol Adler odczytał humorystyczne opowiadanie R. Goscinnego i J.J. Sempe ze zbioru „Wakacje Mikołajka”. Następnie wszystkie dzieciaki podzielone na zespoły realizowały zadania związane ze znajomością treści rożnych książek.

      Spotkanie zakończyło się spożyciem lodów ufundowanych przez Radę Rodziców.

 

 

Skarpetkowe historie

      Miło nam poinformować, że uczennica klasy III ze Szkoły Podstawowej w Skórce, Amelia Bober, zajęła I miejsce w XV Powiatowym Konkursie Literackim „Przygoda z lekturą" pt. „Skarpetkowe historie” organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Cypriana Norwida w Złotowie.

      Serdecznie gratulujemy Amelce.

 

Wycieczka do Złotowa

      W dniach 23 – 25 maja uczniowie klas I – VI Szkoły Podstawowej w Skórce odwiedzili oczyszczalnię ścieków w Złotowie. Oprócz zwiedzania obiektu, można było obejrzeć różne próbki pod mikroskopem i wykonać wiele doświadczeń. Potem odbyła się lekcja przyrody w nadleśnictwie.

    Trzydniowy wyjazd przygotowała nauczycielka przyrody, Wanda Augustyn.

 

MISTRZOSTWA REJONU PILSKIEGO  W CZWÓRBOJU LEKKOATLETYCZNYM

Do zawodów na szczeblu rejonu przystąpiło 20 szkół podstawowych w kategorii dziewcząt i chłopców, które zajęły pierwsze 2 miejsca w zawodach powiatowych. Rywalizacja odbyła się w dniu 21.05.2018r, na stadionie MOSIR  w  Pile. Powiat złotowski reprezentowały szkoły ze Skórki i Krajenki. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała w uzyskiwaniu doskonałych rezultatów. Duży sukces odniosła drużyna chłopców SP w Krajence , która zajęła III miejsce z liczbą 988pkt. Zdobywcy brązowych medali wystąpili w następującym składzie: Gracjan Hyl, Kacper Szczepanik, Oliwier Kamiński, Łukasz Frelich. Natomiast chłopcy ze Skórki zajęli dobre VI miejsce z 795 pkt, w drużynie startowali: Kacper Derlatka, Piotr Rozmiarek, Franciszek Szpakowicz, Szymon Manikowski, Patryk Borsukiewicz. Odnieśliśmy znaczące sukcesy w klasyfikacjach indywidualnych. W najważniejszej klasyfikacji na najbardziej wszechstronnego lekkoatletę Gracjan Hyl zajął drugie miejsce uzyskując za cztery konkurencje 264pkt. W skoku wzwyż całe podium zajęli skoczkowie wzwyż z SP w Skórce uzyskując bardzo dobre rezultaty . Zwyciężył Kacper Derlatka pokonując poprzeczkę na wysokości 155cm, na drugim stopniu podium stanęli Franciszek Szpakowicz i Piotr Rozmiarek którzy zaliczyli wysokość 150cm. Doskonale w biegu na 1000m spisał się Oliwier Kamiński, który pokonał ten dystans w czasie 3:15,91 min co dało mu II miejsce. W kategorii dziewcząt znaczny sukces osiągnęły dziewczęta ze Skórki zajmując całe podium. Zwyciężyła Emilia Ślipko 125cm przed Agatą Włodarczyk 120cm, a trzecia była Aleksandra Sarnowska 115cm.

Klasyfikacja szkół

CHŁOPCY                                                                                               

Miejsce

Punkty

Szkoła

1

1078

SP 4 Piła

2

1023

SP 1 Czarnków

3

988

SP Krajenka

4

964

SP Krzyż Wlkp.

5

894

SP 7 Piła

6

795

SP Skórka

7

795

SP 2 Piła

8

745

SP Mieścisko

9

738

SP Budzyń

10

723

SP Szamocin

DZIEWCZĘTA

Miejsce

Punkty

Szkoła

1

1879

SP 4 Piła

2

1223

SP Krzyż Wlkp.

3

1162

SP 11 Piła

4

1035

SP 1 Wieleń

5

1022

SP 7 Piła

6

999

SP Budzyń

7

981

SP Gołańcz

8

920

SP Szamocin

9

784

SP 3 Wągrowiec

10

671

SP Skórka

 

 

Maj miesiącem wody

      W ramach projektu „Klasy patronackie” prowadzonym pod patronatem PRGOK w maju    w Szkole Podstawowej w Skórce uczniowie skupili się na roli wody w życiu człowieka. Na lekcjach przyrody poruszano tematykę czystości i jakości wód. Badano wodę w Głomi. W dniach 23 – 25 maja uczniowie klas I – VI odwiedzili oczyszczalnię ścieków w Złotowie. Czwartoklasiści wykonali prace w formie lapbok’ów z ciekawostkami o najważniejszym z płynów.

 

Piąta tablica interaktywna w naszej szkole

Sala lekcyjna uczniów klasy pierwszej została wyposażona we współczesną tablicę interaktywną. W zakupie tego nowoczesnego sprzętu pomogli nam Sponsorzy – ludzie Wielkiego Serca, którym serdecznie dziękujemy. Są to:

 • Ø Firma Geodezyjna Sattelgeo Polska Robert Ślipko, Szymon Sieg Piła,
 • Ø „Hjort Knudsen Polen” Wysoczka,
 • Ø Firma „Miralex” Piła,
 • Ø Sekcja Miłośników Motocykli Stowarzyszenie „Stara Kuźnia” Skórka,
 • Ø „Veskez Transport i Spedycja” Jacek Pionke Piła.

           

 

 "ŻYWA  LEKCJA  HISTORII”  W  SZKOLE  PODSTAWOWEJ  W  SKÓRCE

     Uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej w Skórce gościli na lekcji historii panią Czesławę Jankowską, mieszkankę Skórki, która przeżyła tzw. „rzeź wołyńską”. Bardzo ciekawie opowiadała o swojej licznej rodzinie, mieszkającej na Wołyniu.

     Napisała „wspomnienia z życia”, w których przedstawiła rodzinne przeżycia od 1930r.  do  1992r.. Dowiadujemy się z nich również o życiu Polaków na Wołyniu przed wybuchem II wojny światowej, w czasie jej trwania i w czasach powojennych.

       Uczniowie z zainteresowaniem słuchali słów pani Czesławy, zadawali dużo pytań, na końcu usłyszeli z ust opowiadającej takie słowa:” nigdy więcej wojny”. Młodzież podziękowała za spotkanie, wręczając  „naszej bohaterce” bukiet pięknych kwiatów i zaprosili do wspólnej fotografii. Spotkanie przygotował nauczyciel historii Krzysztof Kwiatkowski.

 

Wycieczka do Bydgoszczy

      15 maja uczniowie młodszych klas ze szkoły Podstawowej w Skórce udali się na wycieczkę do Bydgoszczy. Program obejmował audycję muzyczną w Filharmonii Pomorskiej, zwiedzanie Muzeum Mydła i Historii Brudu, a także dłuższy pobyt w Centrum Zabaw Rodzinnych Family Park. Tu były zajęcia z profesorem Ciekawskim, odkrywanie tajemniczych zjawisk z różnych dziedzin nauki oraz pełen pakiet atrakcji i zbaw. Do domu uczestnicy wycieczki wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

      Wyjazd przygotowała pani Wanda Augustyn.

 

Szkolna wycieczka w Sudety

      W dniach 9 – 11 maja uczniowie Szkoły Podstawowej w Skórce wyjechali na wycieczkę w Sudety i do Wrocławia. Program eskapady obejmował kopalnię i osadę górniczą Złoty Stok, Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu, labirynt Błędne Skały w Kudowie Zdroju, Wielki Szczeliniec, Panoramę Racławicką, krzywą wieżę w Ząbkowicach Śląskich i spacer po Rynku we Wrocławiu.

      Wyprawa, którą zorganizowali Wanda Augustyn, Krzysztof Kwiatkowski, przewodnik Jan Widawski udała się świetnie.

 

 

Konkurs recytatorski

      25 kwietnia czworo uczniów naszej szkoły wzięło udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim w Krajence. W kategorii klas I – III troje naszych uczestników zostało nagrodzonych. Dominik Śliwiński (kl. I) zajął I miejsce, Agnieszka Jaros (kl. III) uzyskała II miejsce, natomiast Zuzannę Derlatkę (kl. III) jury wyróżniło. Dzieci do konkursu przygotowały panie Wanda Augustyn i Justyna Markiewicz. Młodym artystom i ich opiekunkom gratulujemy wyników.

 

 

 

 

227 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

      27 kwietnia uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Skórce uczcili kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pan Krzysztof Kwiatkowski przygotował wraz z uczniami klas IV – VII piękny montaż słowno – muzyczny przepełniony patriotycznymi treściami. Podniosły nastrój podkreślała obecność sztandaru oraz odśpiewanie przez zebranych hymnu państwowego i hymnu szkoły.

 

 

Pasowanie na czytelnika

      Uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej w Skórce zostali uroczyście pasowani na czytelnika szkolnej biblioteki. Ceremonię poprzedziła inscenizacja z bajkowymi postaciami i oczywiście   z Królową Książką.

 

 

Gminny Konkurs Ortograficzny

      26 kwietnia odbył się w Szkole Podstawowej w Skórce Gminny Konkurs Ortograficzny przeznaczony dla uczniów klas III. Laureatkami zostały Roksana Kamińska – I miejsce (SP w Krajence), Kaja Dudek – II miejsce (SP w Krajence) i Aleksandra Sygnowska – III miejsce (SP w Głubczynie). Serdecznie gratulujemy zwyciężczyniom.

      Zmagania przygotowały Wanda Augustyn i Anna Sell.

 

 

AWANS DO FINAŁU POWIATOWEGO DRUŻYN Z GMINY KRAJENKA

W WIELKOPOLSKIM TURNIEJU ORLIKA 2018

Turniej  półfinałowy został rozegrany w piątek 13.04.2018r. na Orliku położonym w Zakrzewie.

W grach eliminacyjnych wystartowały następujące zespoły: PSP Zakrzewo 1, PSP Zakrzewo  2, PSP Stara Wiśniewka, SP Skórka, PSP Krajenka. Zawody rozegrano systemem każdy z każdym. W rozgrywkach doskonale spisali się zawodnicy z PSP w Krajence i SP w Skórce zajmując pierwsze dwa miejsca , które były premiowane awansem do finału powiatowego. Turniej przebiegł w miłej i przyjaznej atmosferze. Uczestnicy mieli okazję wspólnie spędzić czas i poznać się. Była to doskonała okazja do współpracy ze szkołami w celu promocji aktywności fizycznej oraz promocji zdrowego stylu życia.

Drużyna z Krajenki wystąpiła w składzie: Frelich Łukasz, Szczepanik Kacper, Michałek Adam,Hyl Gracjan, Rozpłoch Kacper, Gański Jan, Weber Oskar , Brodecki Jakub

Ekipa ze Skórki Grała w składzie: Derlatka Kacper, Rozmiarek Piotr, Szpakowicz Franciszek, Prokop Mikołaj, Koper Mateusz , Lechowicz Gracjan, Pryciak Bartosz, Ślebioda Wiktor, Sarnowski Tymoteusz

Przebieg turnieju.

2-5  PSP Zakrzewo – PSP Krajenka - 0:5

3-4  PSP Stara Wiśniewka – SP Skórka - 0:5

5-3  PSP Krajenka – PSP Stara Wiśniewka -7:0

1-2  PSP Zakrzewo I – PSP Zakrzewo II - 3:0

3-1  PSP Stara Wiśniewka – PSP Zakrzewo II -          0:5

4-5  SP Skórka – PSP Krajenka -  0:1

1-4  PSP Zakrzewo I – SP Skórka -0:5

2-3  PSP Zakrzewo II – PSP Stara Wiśniewka -          1:2

4-2  SP Skórka – PSP Zakrzewo II - 3:0

5-1  PSP Krajenka – PSP Zakrzewo - 4:2

Kolejność:

I miejsce PSP Krajenka – 12 pkt

II miejsce SP Skórka – 9 pkt

III miejsce PSP Zakrzewo – 6 pkt

IV miejsce PSP Stara Wiśniewka – 3 pkt

V miejsce PSP Zakrzewo II – 0 pkt

    

 

MIESIĄC ODPADÓW ZIELONYCH

      W kwietniu w ramach projektu organizowanego wraz z PRGOK „Klasa Patronacka” w Skórce zrealizowała kilka zadań. Było to spotkanie 10 kwietnia z działkowcem w ogrodzie. Uczniowie mogli obejrzeć prace wykonywane na działce w kwietniu oraz budząca się przyrodę. Bawili się i wysłuchali fragmentu „Tajemniczego ogrodu” Frances Burnett opisujący „uśpiony ogród”.

      11 kwietnia uczniowie klasy IV brali udział w apelu pt. „Aby zdrowym być, trzeba umieć żyć” poświeconym m.in. Międzynarodowemu Dniu Ziemi. Wykonywali również wraz z innymi klasami plakaty, które można było obejrzeć wywieszone na korytarzu szkolnym.

    

„Aby zdrowym być, trzeba umieć żyć”

      11 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skórce spotkali się uczniowie  i nauczyciele na apelu poświęconym trzem zagadnieniom. Były to bezpieczeństwo, zdrowie    i Międzynarodowy Dzień Ziemi. Klasy I, IV i V wystąpiły w programie, który przybliżył kolegom wagę wyżej wymienionych treści.

      Następnie w klasach dzieci wykonały plakaty, które potem można było podziwiać na korytarzach szkolnych.

      Imprezę przygotowali Wanda Augustyn, Krzysztof Kwiatkowski i Stanisława Machnowska.

 

    

 

Pierwszy dzień wiosny w Skorce

      21 marca, w pierwszy dzień wiosny, uczniowie klas IV – VII obejrzeli ciekawy film pt. „Cudowny chłopak”.

      Wszystkie dzieciaki witały tak długo oczekiwaną porę roku podczas przemarszu ulicami wsi. Była oczywiście marzanna i gaiki. Radości i hałasu było co niemiara. Uczniowie w kolorowych strojach śpiewali piosenki i wznosili okrzyki na cześć wiosny przy wtórze instrumentów muzycznych.

   

       

 

 

Wybieram wodę

      22 marca obchodzono w Szkole Podstawowej w Skórce Światowy Dzień Wody. Przedtem w kilku klasach pani Justyna Markiewicz przeprowadziła zajęcia w ramach ogólnopolskiego projektu „Wybieram wodę”. Wykonała gazetkę poświęconą roli wody w życiu człowieka. Była też wystawa poświęcona wyższości wody nad innymi napojami.

      W szkole zachęcano wszystkich do picia wody.

                    

                                  

 

Kominiarz w szkole w Skórce

      20 marca gościem uczniów klas I – III był pan Tomasz Franc, kominiarz. Opowiadał o swej pracy, pokazał tradycyjny sprzęt kominiarski i ten zupełnie współczesny w postaci kamery. Zaprezentował nagranie z wnętrza kominów. Mówił, czego nie należy palić w piecach i o zapyleniu kominów. Zaintrygował słuchaczy wielu anegdotami z życia braci kominiarskiej. Poinformował, skąd się wziął charakterystyczny cylinder w stroju kominiarskim i dlaczego każdy kominiarz ma 13 guzików. Na koniec rozdał wszystkim cukierki. W jednym z nich był ukryty złoty, szczęśliwy guzik.

 

 

SZKOLNE REKOLEKCJE – WIELKI POST- 2018

     W dniach od 14 do 16 marca 2018r nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Skórce przeżywali swoje coroczne, wielkopostne rekolekcje. Zadajemy sobie pytanie – po co one są?

 

„Rekolekcje są okazją do wyciszenia się oraz zastanowienia nad sobą i swoim życiem przed Bogiem i wraz z Nim. To szansa, by spotkać Jezusa, poznać Go, pokochać;

- doświadczyć miłości Boga i na niej budować swe życie;

- poznać siebie w świetle Słowa Bożego: swoje życiowe zranienia, zagubienia, zakłamania - pokonać to, co odbiera radość życia;

- skonfrontować swoją przeszłość i teraźniejszość z Bogiem oraz pojednać się z Nim, by żyć w wolności;

- odczytać właściwie Boży plan w odniesieniu do swego życia”.

Nauki głosił ks. Marek z Krajenki, w przerwach - pieśni religijnych uczyła nas pani organistka.

W środę rekolekcjonista skupił uwagę wszystkich na grzechu i spowiedzi świętej. Zachęcił nas do właściwego przygotowania się do sakramentu pokuty, przypominając warunki dobrej spowiedzi. Dzieci uczestniczyły w scence, w której zobaczyliśmy, jak szatan kusi nas do złego. W czwartek kaznodzieja odniósł się do fragmentu Pisma Świętego o Mojżeszu, któremu Bóg dał zadanie wyprowadzenia narodu izraelskiego z niewoli egipskiej. Pan Jezus natomiast wyzwala nas z niewoli grzechu. Uczniowie również uczestniczyli w scence, przedstawiając to wydarzenie. W piątek uczestniczyliśmy w nabożeństwie drodze krzyżowej, a pani Ewa przybliżyła nam postać św. Agnieszki, która oddała swoje młode życie za wiarę w Jezusa. Ks. Marek zachęcał nas do częstej spowiedzi świętej i odpowiadania na zło dobrem oraz uczestnictwa w obrzędach liturgii Wielkiego Czwartku, Piątku, Soboty i Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

         Na zakończenie rekolekcji pan katecheta w imieniu pani dyrektor, nauczycieli i uczniów podziękował za skierowane do nas Słowo Boże i naukę nowych pieśni religijnych. Uczniowie klasy VII wręczyli kwiaty, otrzymaliśmy błogosławieństwo Boże na głębokie przeżycie Świąt Wielkiej Nocy.            

 

 

Luty - miesiącem plastiku

     „Klasa Patronacka” Szkoły Podstawowej w Skórce, która współpracuje z PRGOK w lutym zajęła się plastikiem.

     Uczniowie klasy I wykonali pomysłowe zabawki z plastiku i kartonów. Dużą imprezą był ekologiczny bal karnawałowy, który odbył się 8 lutego. Uczniowie wykonali plakaty poświecone ochronie środowiska. Jednak najciekawsze okazały się stroje balowiczów wykonane z foliowych worków, gazet, plastikowych nakrętek i kubków po napojach. Niektóre były po prostu wystrzałowe.

     Należy dodać, że szkoła od wielu lat prowadzi zbiórkę plastikowych nakrętek. W tym roku szkolnym znowu zebrano ich mnóstwo.

 

 

 

Ekologiczny bal karnawałowy w Skórce

     8 lutego odbył się wielki bal karnawałowy w Szkole Podstawowej w Skórce. W tym roku poświęcony był ekologii. Nawiązywały do tego nazwa imprezy, przebrania uczestników     oraz plakaty stanowiące scenografię sali.

     Po przywitaniu przez prowadzących bal, Wandę Augustyn i Krzysztofa Kwiatkowskiego, rozpoczął się konkurs na najpiękniejsze przebrania. Do ich wykonania wykorzystano foliowe worki, gazety, plastikowe nakrętki i kubki po napojach. Prowadzący zaprezentowali się          w strojach projektu pani Renaty Szymczak. Były to wiatrak i bateria słoneczna.

     Potem odbywały się rożne konkursy i oczywiście zabawa taneczna. Wybrano, drogą głosowania, 2 królowe i 2 królów balu w kategorii klas I-III oraz klas IV-VII.

     Można było skorzystać ze sklepiku szkolnego, by pokrzepić się i zaspokoić pragnienie. Zabawa udała się świetnie. Cudownie, że jutro zaczynają się ferie.

 

 

Cyrk przyjechał do szkoły w Skórce

       6.02.2018 r. artyści cyrku „Szok” odwiedzili uczniów szkoły w Skórce . W programie można było podziwiać żonglerkę różnymi przedmiotami, pokazy iluzji oraz tresurę zwierząt. Występował również wesoły klown. Najbardziej podobało się zebranym to, że widzowie mogli uczestniczyć w pokazach. Zabawy, śmiechu i hałasu było co niemiara.

 

 

 

Styczeń miesiącem papieru

     W ramach projektu „Klasy Patronackie” prowadzonym pod patronatem PRGOK     w styczniu w Szkole Podstawowej w Skórce uczniowie skupili się na papierze. Na lekcji techniki poznali cykl produkcji papieru. Czwartoklasiści wykonali interesujące plakaty poświecone temu zagadnieniu. Na plastyce powstały piękne laurki recyklingowe przeznaczone na Dzień Babci i Dziadka. Dopełnieniem myśli przewodniej miesiąca było przekazanie kilku paczek makulatury do miejscowego punktu skupu.

 

26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Skórce

     Samorząd Uczniowski, pod kierunkiem nauczycielek Karoliny Derlatki i Anny Sell, zorganizował w grudniu ubiegłego roku w Szkole Podstawowej w Skórce kiermasz odzieży używanej. Zebrane środki w kwocie 940 zł zostały przekazane 14 stycznia 2018 r. na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Gratulujemy wyniku całej społeczności szkolnej.

 

Zero Waste

     W grudniu do Szkoły Podstawowej w Skórce wprowadzono ZERO WASTE. Akcja pod patronatem „Klasy patronackiej” przy współudziale PRGOK miała na celu minimalizowanie używania opakowań jednorazowych. Zrealizowano w związku z tym kilka zadań. Samorząd Uczniowski, pod kierunkiem nauczycielek Karoliny Derlatki i Anny Sell, zorganizował kiermasz odzieży używanej. Zebrane środki zostały przeznaczone na WOŚP. Ponadto jedna z mam przekazała czwartoklasistom torby materiałowe na zakupy. Uczniowie „Klasy Patronackiej” powiesili gazetkę ekologiczną poświęconą powyższej tematyce.

 

„Puk, puk pukają!

Wszystkie drzwi zamknięte.”

     19 grudnia w Szkole Podstawowej w Skórce odbył się koncert kolęd i pastorałek. Wieczór rozpoczęła ciepłymi życzeniami świątecznymi i noworocznymi pełniąca obowiązki dyrektora, pani Regina Joncel. Dołączył do niej przewodniczący Rady Miejskiej w Krajence, Adam Klaryński. Scenografię stanowiły pucołowate aniołki z instrumentami , ogromna pachnąca choinka i gwiazdki. W tej scenerii interesująco zabrzmiały znane i mniej znane kolędy oraz pastorałki w wykonaniu uczniów ze wszystkich klas. Niewątpliwą atrakcją koncertu był występ rodzinny państwa Bińkowskich z Paruszki. Nie zabrakło również informacji związanych z tradycją polską dotyczącą obchodów święta Bożego Narodzenia i kolędowania. Wspólne śpiewanie pięknie wprowadziło zebranych w okres świąteczny. Koncertowi towarzyszył kiermasz pierników.

     Imprezę środowiskową przygotowały nauczycielki Anna Sell i Justyna Makarewicz.

 

Obudź bezpieczeństwo

      13 grudnia uczniowie klas IV-VII Szkoły Podstawowej w Skórce spotkali się z Piotrem Baranowskim, naczelnikiem OSP w Krajence. Tematem pogadanki było zagrożenie czadem (tlenkiem węgla). Prowadzący spotkanie przestrzegł również przed samodzielnym odpalaniem petard podczas nocy sylwestrowej. Na koniec zachęcił uczniów do wzięcia udziału w ciekawych konkursach organizowanych dla nich przez Komendę Główną Straży Pożarnej.

 

Pszczoły – nasi bzyczący przyjaciele

11 grudnia 2017 r.

      Klasy I, II, III i IV ze Szkoły Podstawowej w Skórce wzięły udział w pszczelich warsztatach pt. „Pszczoły – nasi bzyczący przyjaciele”. Poprowadziła je Pani  Maria Jaszczyk, pasjonatka pszczelarstwa,  nauczycielka przyrody ze szkoły w Górznej. Prelegentka omówiła m.in. biologię pszczoły, dobrodziejstwa, jakie zawdzięczamy pszczołom. Dużą frajdę sprawiło uczniom wykonanie świeczek z wosku pszczelego.

      Ekologiczną lekcję zorganizowała Wanda Augustyn.

 

OTWARTE HALOWE MISTRZOSTWA SZKOŁY W  SKOKU WZWYŻ KLAS I – IV

                 Jak co roku w miesiącu grudniu w SP w Skórce organizowane były zawody w halowym skoku wzwyż. Tym razem zawody odbyły się 04.12.2017.  W zawodach uczestniczyło 46 uczniów.  Rywalizacja najmłodszych sportowców stała na wysokim poziomie i charakteryzowała się ich dużym zaangażowaniem, czego przykładem jest wiele miejsc ex aequo. Najbardziej wartościowy rezultat uzyskała uczennica z rocznika 2007 Włodarczyk Agata która pokonała poprzeczkę na wysokości 120cm.

W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACH WIEKOWYCH NA PODIUM STAWALI

Chłopcy rocznik 2007

I miejsce Kępiński Marcel – 115cm - Krajenka

II miejsce Borsukiewicz Patryk – 110cm - Skórka

III miejsce Widawski Cezary – 105cm - Skórka

                  Włodarczyk Przemysław – 105cm  - Skórka

                   Waliszewski Jan – 105cm - Skorka

Dziewczęta  rocznik 2007

I miejsce Włodarczyk Agata – 120cm - Skórka

II miejsce Gil Jagoda – 105cm - Skórka

III miejsce Jagła Aleksandra – 95cm – Krajenka

Chłopcy rocznik 2008

I miejsce   Smolich Sebastian- 105cm  - Skórka                                                        

II miejsce Potecki Hubert  -  105 cm  - Skórka                                 

III miejsce Ślebioda Wiktor  -  100cm  - Skórka                                      

Dziewczęta rocznik 2008

I miejsce Bińkowska Jagoda – 95cm- Skórka

Chłopcy   Rocznik 2009

I miejsce Gil Kacper – 95 cm – Skórka

II miejsce Sarnowski Jakub – 95 cm – Skorka

III miejsce Krysiak Paweł – 95 cm - Skórka

Dziewczęta rocznik 2009

I miejsce – Derlatka Zuzanna – 105 cm - Skórka

II miejsce Gisel Ewa – 90cm – Skórka

Chłopcy rocznik 2010  

I miejsce Potecki Mateusz – 90cm - Skórka    

II miejsce Brzeziński Oliwier – 85cm – Skórka

III miejsce Prokop Ksawery – 85 cm – Skórka

Dziewczęta rocznik 2010

I miejsce Widawska Nikola – 85 cm – Skórka

II miejsce Sroczyńska Julia – 85 cm – Skórka

Ślipko Alicja – 85 cm – Skórka

Jurek Maja – 85 cm - Skórka

Andrzej Wawruszak

 

 

 

Mikołajki w Skórce

6 grudnia 2017r.

      W Szkole Podstawowej w Skórce mikołajki odbywały się wieloetapowo. Najpierw w kinie Helios obejrzano film animowany pt. „Pierwsza gwiazdka”. Po powrocie do szkoły uczniowie spotkali się z Mikołajem, który wręczyli im drobne prezenty. Klasa I zaprezentowała miłemu gościowi króciutkie przedstawienie pt. „Prezent dla Świętego Mikołaja”. Świąteczną atmosferę pomogła zbudować sceneria klas udekorowanych bożonarodzeniowo.

 

Zabawa andrzejkowa w Skórce

      30 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa w Szkole Podstawowej w Skórce. W tym dniu uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat zwyczajów związanych ze świętem. Magiczny nastrój stworzyły mamy – wróżki, które w salonie wróżb z przymrużeniem oka przepowiadały każdemu przyszłość. Tego wieczoru można było skorzystać ze sklepiku, zakupić fanty i poszaleć na parkiecie.

      Andrzejki upłynęły w wesołej atmosferze.

 

Żywa lekcja historii

      28 listopada w Szkole Podstawowej w Skórce odbył się pokaz historyczny  pt. „Rzymskie imperium i tradycje antyku” w wykonaniu grupy „Rekonstrukto” przy czynnym udziale uczniów klas IV – VII. W trakcie występu, oprócz wiadomości o starożytnym Rzymie, zaprezentowano uzbrojenie i stroje z antyku. Młodzież mogła wziąć udział w pojedynku, przymierzyć zbroję, zapoznać się z kolekcją broni i innych rekwizytów związanych z epoką. Pokaz okraszony był humorem, co zwiększyło atrakcyjność lekcji.

      Imprezę przygotował nauczyciel historii, Krzysztof Kwiatkowski.

 

Nie pal śmieci

      W ramach projektu ekologicznego, realizowanego przez Szkołę Podstawową im. Marii Kownackiej w Skórce wraz z PRGOK w Pile, 16 listopada odbył się ulicami wsi marsz antysmogowy. Brały w nim udział dzieci z przedszkola w Skórce wraz z opiekunkami oraz uczniowie klas I – VII naszej szkoły  z nauczycielami. Miło nam było gościć przedstawicielkę PRGOK , panią Jolantę Borkowską oraz naszego radnego, pana Adama Klaryńskiego. Otrzymaliśmy od nich akcesoria marszowe – gwizdki, maseczki antysmogowe i transparenty.

      Miejmy nadzieję, że akcja ta uwrażliwiła młodszych i dorosłych mieszkańców Skórki na zagrożenie smogiem. Od ich zachowań proekologicznych zależy, czy powietrze w naszej wsi będzie czyste.

 

 

                       

99 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę w Skórce

      13 listopada w Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skórce cała społeczność szkolna wzięła udział w apelu poświęconemu 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.

      Uczniowie klas IV – VII przygotowali interesującą propozycję upamiętnienia rocznicy w formie audycji „Szkolnej telewizji”. W przystępny sposób przedstawiono kilka faktów historycznych od końca XVIII w. aż do zakończenia    I wojny światowej. Symbolicznie pokazano zerwanie łańcuchów 123 lat niewoli przez kosynierów. Piękną oprawą inscenizacji była obecność sztandaru szkoły    i wspólnie z widownią odśpiewanie kilku pieśni patriotycznych: hymn państwowy, „My, pierwsza brygada”, „Pierwsza kadrowa” i „Rota”. Była to piękna lekcja patriotyzmu młodego i starszego pokolenia.

      Apel przygotował nauczyciel historii, Krzysztof Kwiatkowski.

 

 

Ciekawa lekcja techniki

Uczniowie klasy VI na lekcji techniki budowali mostek dla chomika. W ruch poszły młotki, gwoździe, kleje, paier ścierny itp. Efekty pracy były wspaniałe. Zobaczcie sami ...

Lekcja przyrody

Uczniów klas I – III odwiedził leśnik, pan Michał Mendyk, który w bardzo ciekawy sposób opowiedział dzieciom o roślinności i zwierzętach lasu oraz o tym, jak można pomagać zwierzętom podczas zimy, która nadejdzie już niebawem. Razem z uczniami wykonali piękne karmniki dla ptaków, które zawisły na drzewie w szkolnym ogrodzie. 

 

Wycieczka do muzeum i biblioteki

       W związku z upowszechnianiem czytelnictwa  oraz rozwijaniem kompetencji czytelniczych uczniowie klasy I i III pojechali na wycieczkę do Złotowa. Tu odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną im. C. Norwida .

       Mogli obejrzeć kroniki biblioteki, bo w tym roku placówka obchodzi 70-lecie swego istnienia. Zwiedzili czytelnie oraz wypożyczalnie dla dzieci i dorosłych. Wielką atrakcją było oglądanie małych i dużych książek przez trójwymiarowe okulary.

        W muzeum Ziemi Złotowskiej dzieci mogły obejrzeć sprzęty i meble z dawnych gospodarstw domowych. Warto dodać, że muzeum może się poszczycić półwiecznym istnieniem.

         Wyjazd zorganizowały wychowawczynie klas, panie Wanda Augustyn i Justyna Markiewicz. 

 

 

Olimpiada Ekologiczna

      20 października 2017 r. troje uczniów Szkoły Podstawowej w Skórce wzięło udział w X edycji Ponadpowiatowej Olimpiady Ekologicznej Subregionu Północnej Wielkopolski. Byli to Zofia Szczepkowska kl.VII, Bartosz Kowalski kl.VI i Jakub Denisiuk kl.VII. Powiatowy etap tego konkursu został zorganizowany przez Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Złotowie. Z wielką radością informujemy, że Jakub Denisiuk, uczeń klasy VII zajął w tych zmaganiach III miejsce. Zakwalifikował się tym samym do etapu ponadpowiatowego. Będzie się zmagał teraz z reprezentantami powiatów pilskiego, chodzieskiego, czarnkowsko – trzcianeckiego i wągrowieckiego. Gratulujemy serdecznie Kubie i jego opiekunce, Wandzie Augustyn.

 

 

                   Dzień Edukacji Narodowej w Skórce

       16 października obchodzono w Szkole Podstawowej w Skórce Dzień Edukacji Narodowej. Oprócz życzeń, laurek, kwiatów i słodkości uczniowie podarowali wychowawcom upominek w postaci kabaretowego obrazu życia szkoły.

        Świetnie podpatrzyli zachowania, a nawet zwyczaje i wygląd nauczycieli w króciutkich obrazach scenicznych. Najważniejszym walorem występu, oprócz gry aktorskiej, były ilustracje muzyczne w postaci piosenek świetnie oddające komizm przedstawianych scenek.

        Występ  przygotowały panie Karolina Derlatka i Anna Sell wraz z uczniami starszych klas. 

 

 

 

VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

      Po raz kolejny w Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skórce odbył się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Był to egzamin złożony z 4 zadań. Wielu uczniom i nauczycielom udało się uzyskać certyfikat i otrzymać tytuł eksperta tabliczki mnożenia. Organizatorem imprezy była nasza matematyczka, pani Regina Joncel.  

 

Segregacja na okrągło

      27 września 2017 r. wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skórce wzięli udział w prelekcji przeprowadzonej przez przedstawiciela PRGOK. Prelegent przypomniał zasady segregowania odpadów komunalnych. Potem odbył się quiz ze znajomości omawianego zagadnienia. Na zakończenie klasa patronacka odebrała prezent w postaci zgniatarki do butelek i puszek oraz zasobnika do segregacji odpadów w szkole.

 

 

Nie ma śmieci, są surowce

      15.09.2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Skórce wzięli udział w akcji „Sprzątania Świata”. Każda z klas została przydzielona do odpowiedniego rejonu wsi, by tam zebrane śmieci posegregować. Była to praktyczna lekcja ochrony środowiska. Klasie czwartej, która realizuje w tym roku program PRGOK „Klasy patronackie”, towarzyszyła przedstawicielka Urzędu Miasta i Gminy Krajenka, pani Aleksandra Sawicka. Humory dzieciaków i piękna pogoda dopisały w przeprowadzeniu zadania.

 

 

Żubry, rysie i …

      12 września 2017 r. uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej w Skórce wraz z trzecioklasistami Szkoły Podstawowej Nr 2 w Pile udali się w ramach programu „Klasy patronackie” do Wałcza. Wycieczkę zorganizował PRGOK w Pile oraz OTPW „Dolina Noteci”.

      Pierwszy etap eskapady turystycznej to Dzika Zagroda w Jabłonowie zajmująca się hodowlą i pokazem żubrów oraz rysi. Wielkim przeżyciem była możliwość karmienia wielkich krów marchewkami.

      Potem udaliśmy się do Muzeum Ziemi Wałeckiej. Po spotkaniu z żubrami świetnie wpisała się tu lekcja muzealna o rogownictwie. Obejrzeliśmy również wystawę poświęconą twórczości Papcia Chmiela (Henryk Jerzy Chmielewski ) z kolorowymi kartami komiksów o Tytusie, Romku i Aomku.

      Dla chłopców najatrakcyjniejsze okazały się bunkry, które pozostały po dawnych niemieckich umocnieniach Wału Pomorskiego i stare pojazdy wojskowe w Skansenie Fortyfikacyjnym Grupa Warowna „Cegielnia”.

      Ostatni etap wycieczki to wizyta w gościnnym Ośrodku Edukacji Przyrodniczo – Leśnej i Ekologicznej „Morzycówka”. Tu pod kierunkiem pani Magdaleny Marchwiak uczniowie mogli nauczyć się rozpoznawania gatunków drzew , pobiegać po pięknym bukowym lesie i przespacerować się po wiszącym nad jeziorem Raduń moście.

      Na koniec piekliśmy pyszne kiełbaski na ognisku. Można było również częstować się świeżutkimi drożdżówkami. Po wyczerpującej wędrówce wszystko smakowało znakomicie.

      Specjalne podziękowania kierujemy do pana dra Pawła Michała Owsiannego, naszego przewodnika. Dzięki jego profesjonalizmowi wiele dowiedzieliśmy się o ochronie środowiska i mogliśmy uczestniczyć w terenowych zajęciach edukacyjnych.

 

 

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 w szkole Podstawowej w Skórce

      Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego prowadziła pani dyrektor, Danuta Balcer. Spotkanie zgromadziło uczniów, rodziców i nauczycieli. W obecności sztandaru szkoły odbyło się pasowanie na ucznia czternaściorga pierwszoklasistów. Po ślubowaniu maluchy otrzymały ufundowane przez Radę Rodziców rożki pełne niespodzianek.

      W przemówieniu pani dyrektor poinformowała o wykonanym remoncie w budynku szkolnym oraz krotko nakreśliła planowane zadania w pracy z dziećmi na ten rok szkolny.

      Po spotkaniach z wychowawcami zebrani udali się na mszę świętą celebrowaną przez ks. Mirosława Krupińskiego.

 

 

ZESTAW  PODRĘCZNIKÓW

Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skórce

NA ROK SZKOLNY 2017/2018

(do zakupu przez uczniów)

ZESTAW  PODRĘCZNIKÓW  DLA  KLASY  I

Przedmiot

Autor podręcznika

Tytuł podręcznika

Wydawnictwo

język niemiecki O. Swerlowa

„Hallo Anna1” – podręcznik i ćwiczenia

Wydawnictwo „LektorKlett”

religia

Zespół autorów pod kierunkiem

ks. Wł. Kubika

„Jesteśmy w rodzinie Pana Jezusa” podręcznik i ćwiczenia WAM

ZESTAW  PODRĘCZNIKÓW  DLA  KLASY  II

 

Przedmiot

Autor podręcznika

Tytuł podręcznika

Wydawnictwo

język niemiecki

M. Kozubska, E. Krawczyk

L. Zastąpiło

„Ich und Du” kl. I – podręcznik i ćwiczenia

PWN

religia Zespół autorów pod kierunkiem ks. Wł. Kubika „Kochamy Pana Jezusa” kl. II podręcznik i ćwiczenia WAM

 

ZESTAW  PODRĘCZNIKÓW  DLA  KLASY  III

 

Przedmiot

Autor podręcznika

Tytuł podręcznika

Wydawnictwo

język niemiecki M. Kozubska, E. Krawczyk L. Zastąpiło „Ich und Du” Nowa edycja. Podręcznik do j. niemieckiego dla kl. 2. Ćwiczenia kl. 2.

PWN

 
religia

Zespół autorów pod kierunkiem

ks. Wł. Kubika

„Przyjmujemy Pana Jezusa” kl. III podręcznik   i ćwiczenia WAM

ZESTAW  PODRĘCZNIKÓW  DLA  KLASY  IV

Przedmiot Autor podręcznika Tytuł podręcznika

Wydawnictwo

język niemiecki

G. Motta, E. Książek-Kempa,

E. Wieszczeczyńska,

A. Kubicka, B. Kania

„Wir smart 1” Wydawnictwo LektorKlett

religia

Zespół autorów pod kierunkiem ks. Z. Marka „Zaproszeni przez Boga” – podręcznik i ćwiczenia WAM

ZESTAW  PODRĘCZNIKÓW  DLA  KLASY  V

Przedmiot Autor podręcznika Tytuł podręcznika

Wydawnictwo

j. niemiecki A. Potapowicz              „Punkt” Język niemiecki. Podręcznik do szkoły podstawowej. Kurs dla początkujących i kontynuujących naukę. Klasa 5. WSiP
Religia Zespół autorów pod kierunkiem ks. Z. Marka „Obdarowani przez Boga 5” – podręcznik  i ćwiczenia WAM

ZESTAW  PODRĘCZNIKÓW  DLA  KLASY  VI

Przedmiot Autor podręcznika Tytuł podręcznika

Wydawnictwo

j. niemiecki A. Potapowicz „Punkt”. Język niemiecki. Podręcznik do szkoły podstawowej. Kurs dla początkujących i kontynuujących naukę. Klasa 6 WSiP
religia

Zespół autorów pod kierunkiem      

 ks. Zb. Marka

„Przemienieni przez Boga ” – podręcznik i ćwiczenia WAM

ZESTAW  PODRĘCZNIKÓW  DLA  KLASY  VII

Przedmiot Autor podręcznika Tytuł podręcznika

Wydawnictwo

religia ks. W. Kubik „Szukam was” – podręcznik i ćwiczenia WAM

 

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/17

23 czerwca o godz. 8.45 uczniowie Szkoły Podstawowej w Skórce pożegnali rok szkolny 2016/17.

Podczas uroczystego apelu  dyrektor szkoły pani Danuta Balcer w swoim przemówieniu podsumowała wydarzenia minionego roku szkolnego, a następnie wręczyła uczniom świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe, a rodzicom listy gratulacyjne:

      w klasie I:

 1. Ksawery Prokop
 2. Konrad Sarnowski
 3. Lena Ciechanowska
 4. Eliza Kleszcz

w klasie II:

 1. Agnieszka Jaros
 2. Jagoda Bińkowska
 3. Lena Mendyk
 4. Wioleta Kołodziejska
 5. Marek Dębiec
 6. Maja Błaszczyk
 7. Zuzanna Derlatka
 8. Maja Pszczółka
 9. Jakub Sarnowski
 10. Nikola Kita

w klasie III:

 1. Weronika Jeż
 2. Artur Jaros
 3. Jagoda Burzyńska
 4. Wiktor Ślebioda
 5. Jan Waliszewski
 6. Patrycja Trojanowicz
 7. Jagoda Gil
 8. Denis Staniszewski
 9. Dorian Krawczyk
 10. Patryk Borsukiewicz

w klasie I V otrzymują:

 1. Sarnowska Aleksandra,
 2. Michałek Zuzanna,
 3. Świątkowska Oliwia,
 4. Koper Mateusz,
 5. Lechowicz Gracjan,
 6. Eichstaedt Natalia,

         w klasie V otrzymują:

 1. Wicik Anna
 2. Trojanowicz Klaudia,
 3. Kowalski Bartosz,
 4. Płowaś Karolina,
 5. Ślipko Emilia,
 6. Morawski Franciszek,
 7. Płowaś Oliwia,
 8. Sarnowski Tymoteusz,

     w klasie VI otrzymują:

 1. Maślanka Julia,  
 2. Włodarczyk Natalia,
 3. Szczepkowska Zofia.

Kolejne dyplomy i nagrody książkowe trafiły do uczniów, którzy uzyskali wyższe stopnie w stosunku do półrocza z trzech wiodących przedmiotów, uzyskali tzw. tytuł „Skoczka”  i uczniów ze 100% frekwencją.

za tytuł „Skoczka”:

 1. Bartosz Pryciak kl. V: język polski, historia, przyroda;
 2. Seweryn Bińkowski kl. VI: j. polski, matematyka, j. angielski, przyroda;

 „100 % frekwencja”. 

          1. kl. II - Wioleta Kołodziejska, Gabriela Szczepaniak

       2. kl. IV - Aleksandra Sarnowska

         3. kl. V - Gracjan Szczepaniak

         4. kl. VI - Natalia Włodarczyk

Przewodnicząca Rady Rodziców pani Sabina Waliszewska  wręczyła nagrody specjalne: za najwyższą średnią w szkole 5.58 uczennicy Annie Wicik z klasy V oraz uczniowi Kacprowi Derlatce z klasy V za zajęcie I miejsca w skoku wzwyż podczas Ogólnopolskiego Finału Czwartków Lekkoatletycznych w Łodzi.

 Następnie nauczyciel wychowania fizycznego, pan Andrzej Wawruszak wręczył puchary za osiągnięcia sportowe. Otrzymali je: Kacper Derlatka za I miejsce i Piotr Rozmiarek za V miejsce w skoku wzwyż oraz Franciszek Szpakowicz za VII miejsce w skoku w dal w Ogólnopolskich Finałach Czwartków Lekkoatletycznych. 

Kolejny puchar przyznany zostały uczennicy Emilii Ślipko z klasy V, która pobiła rekord szkoły w biegu na 600 m.

Najlepszym sportowcem szkoły klas I – III została uczennica klasy II Zuzanna Derlatka, II miejsce zajął Patryk Borsukiewicz z klasy III, a puchar za miejsce III powędrował do Patrycji Trojanowicz z klasy III.

W klasach IV – VI najlepszym sportowcem został Kacper Derlatka z klasy V, drugie miejsce zajął Piotr Rozmiarek z klasy V, a trzecie Franciszek Szpakowicz też z klasy V.

Na zakończenie recytowały wiersze uczennice nagrodzone w gminnym konkursie recytatorskim: Agnieszka Jaros, Zuzanna Derlatka oraz Anastazja Markiewicz, a uczniowie klasy VI zaśpiewali dwie wakacyjne piosenki.

Dyrektor szkoły pani Danuta Balcer oficjalnie ogłosiła rok szkolny 2016/17 za zakończony.

 

  

 

PROJEKT  EDUKACYJNY  -  „RZEKI KRAJNY”        

 Uczniowie klasy piątej ze Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skórce brali udział w projekcie edukacyjnym „Rzeki Krajny”. Grupa projektowa wybrała rzekę Głomię, płynącą tuż obok szkoły . Przez kilka miesięcy zbierała o niej informacje, przygotowała prezentację i wykonała lapbooki. Prezentację przedstawił Franciszek Morawski na konferencji podsumowującej realizację projektów w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym  UAM w Pile .

 Pod koniec roku szkolnego, młodzież  uczestniczyła w spływie kajakowym rzeką Rurzycą z Wrzosów do Krępska. Mogła obserwować przyrodę i rzadkie gatunki ptaków, dla których utworzono obszar Natura 2000. Dr Paweł Owsianny zorganizował dwa krótkie spacery, by opowiedzieć i pokazać najbardziej unikatowe siedliska. Były tam przepiękne krajobrazy, które długo zostaną im w pamięci. 

             

 

 

GMINNE  BIEGI  PRZEŁAJOWE  IM. IRENEUSZA  NAUMANNA  W  PODRÓŻNEJ

  

     Uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej w Skórce wzięli udział w Gminnych Biegach Przełajowych im. Ireneusz Naumanna w Podróżnej.  Osiągnęli następujące wyniki:

Rocznik 2009 – dziewczęta 

I miejsce: Derlatka Zuzanna

Rocznik 2009 – chłopcy

I miejsce: Sarnowski Jakub

Rocznik 2008 – dziewczęta 

III miejsce: Bińkowska Jagoda

Rocznik 2008 – chłopcy

II miejsce: Potecki Hubert

Rocznik 2007 – chłopcy

III miejsce: Borsukiewicz Patryk

Nasi sportowcy uplasowali Szkołę Podstawową w Skórce na II miejscu w klasyfikacji szkół.

 

 

WYJĄTKOWE  LEKCJE  W  KLASIE II

       W mijającym właśnie roku szkolnym uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej im. Mari Kownackiej w Skórce gościli na swoich lekcjach wyjątkowych gości. Wśród nich była pani Elżbieta Wrzesińska, która wprowadziła dzieci w świat języka migowego, byli państwo Małgorzata i Sebastian Bińkowscy, którzy pokazali uczniom magiczny świat instrumentów muzycznych, był także pan Michał Mendyk, który przeprowadził niezwykłą lekcję przyrody oraz wspólnie z dziećmi zasadził klasowe drzewko - lipę, którą uczniowie nazwali "Lucyna", była także pani Izabela Krawczyk, która wraz ze swoim pomocnikiem, synkiem Bartkiem, pokazała dzieciom jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz jak zachowywać się w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Były to niezwykle ciekawe zajęcia, które uczniowie z całą pewnością bardzo dobrze zapamiętają. 

 

WYCIECZKA  NA  ŁONIE  NATURY

 

           20 czerwca 2017r. klasa III ze Szkoły Podstawowej w Skórce wybrała się do Szkółki Leśnej w Dobrzycy. Uczniowie spacerowali, obserwowali i uważnie słuchali pana Jarosława Ramuckiego, który opowiadał o mieszkańcach lasu.

          Trzecioklasiści oglądali w zielonej klasie eksponaty roślin i zwierząt. Byli również na placu zabaw na terenie Szkółki. Na zakończenie wycieczki były pieczone kiełbaski i słodkości. Dzieci zmęczone, ale zadowolone wróciły do domu.

 

KOCHAM  WAS  MAMO  I  TATO

              13 czerwca 2017r. w słoneczne popołudnie uczniowie klasy trzeciej spotkali się ze swoimi rodzicami w Szkole Podstawowej w Skórce. Trzecioklasiści zaprezentowali się w piosenkach, tańcach  i w inscenizacji pt. „Kto jest najważniejszy mama czy tata”. Nie zabrakło konkursów dla dzieci i ich bliskich. Rodzice wykazali się umiejętnościami  sportowymi, muzycznymi i artystycznymi.

Impreza nie odbyłaby się bez słodkiego poczęstunku przygotowanego przez kochane mamy. Ten wesoły Dzień Matki i  Ojca zostanie długo w pamięci dzieci i rodziców.

 

 

PIERWSZA  KOMUNIA  ŚWIĘTA  W  KOŚCIELE  P.W. NARODZENIA  NMP 
W SKÓRCE

           Dnia 21. O5. 2017r. w Kościele p.w. Narodzenia NMP w Skórce przeżywaliśmy I Komunię Świętą, do której przystąpiło dziesięcioro dzieci z klasy trzeciej – 3 dziewczynki i 7 chłopców. Uroczystość rozpoczęła się przy figurze Matki  Bożej  –  Królowej  Rodzin,  gdzie ksiądz celebrans powitał rodziców i   dzieci,  poświęcił    książeczki,   różańce,    świece 
i łańcuszki z medalikami, następnie dzieci poprosiły o błogosławieństwo rodziców. W procesji udali się wszyscy do kościoła.

Rodzice dzieci komunijnych poprosili księdza proboszcza o udzielenie komunii św., przeczytali fragmenty Pisma Świętego, dziewczynki zaśpiewały psalm. W homilii celebrans mówił o przyjmowaniu Ciała Jezusa pod postacią chleba i zachęcał do uczestnictwa w niedzielne i świątecznej Mszy Świętej. W modlitwie wiernych wierni modlili się w różnych intencjach – za papieża, biskupów, księży, rodziców, nauczycieli, dzieci pierwszokomunijnych, dziadków, rodziców chrzestnych.

W procesji z darami dzieci niosły kwiaty, świecę, bochen chleba, białą szatkę – symbol czystości, chleb i wino. Rodzice podarowali komplet obrusów na ołtarz.

          Przed udzieleniem Komunii św. dzieci zaprosiły Jezusa pierwszy raz do swoich serc, pomodliły się specjalną modlitwą i podziękowały słowami i kwiatami tym, którzy pomogli im tak pięknie przygotować się do przeżycia tej uroczystości. Otrzymały pamiątkowe obrazki od ks. proboszcza i podziękowania od pana burmistrza. Na zakończenie była wspólna, pamiątkowa fotografia. 

 

 

ŚWIĘTO SZKOŁY

9 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole siódmą rocznicę nadania imienia Marii Kownackiej. Jak co roku uczciliśmy ten dzień uroczystym apelem oraz mszą świętą.

Po południu uczniowie wraz z rodzicami mogli uczestniczyć w rodzinnym festynie. Dzięki pomocy rodziców zorganizowano stoiska z lodami, ciastem i  napojami oraz grillowanymi smakołykami.  Na boisku szkolnym dzieci mogły uczestniczyć w zabawach ruchowych, a na Sokoliku rozgrywano mecze piłki nożnej i ręcznej.

Zadowoleni uczestnicy festynu wracali do domu o godzinie 19.

 

SZKOLNA  WYCIECZKA  DO  TRÓJMIASTA

                                         

          W dniach 27.05 – 29.05.2017r. część uczniów wraz z rodzicami i opiekunami wzięło udział w szkolnej wycieczce do Gdańska, Sopotu i Gdyni. Podróż rozpoczęła się o godzinie 7.00, jechaliśmy w kierunku Gdyni a tam czekał na nas statek płynący na półwysep Hel. W czasie podróży podziwialiśmy piękne widoki Morza Bałtyckiego. Na Helu zwiedziliśmy fokarium, gdzie podziwialiśmy piękne foki, przyglądaliśmy się ich życiu. W drodze z Helu do Gdańska zajechaliśmy do wesołego miasteczka we Władysławowie, dzieci z radością korzystały z różnych atrakcji.

          W niedzielę udaliśmy się do Centrum Nauki „Eksperyment” w Gdyni, gdzie mogliśmy przeprowadzić różne doświadczenia i sprawdzić swoje umiejętności i sprawność fizyczną. Po godzinie 15.00 wyruszyliśmy na  Sopockie Molo, mieliśmy okazję sprawdzić temperaturę wody w Bałtyku. Wieczorem  spacerowaliśmy po Gdańskiej Starówce.

          W poniedziałek zobaczyliśmy Westerplatte, ważne miejsce w historii Polski, gdzie w czasie II wojny światowej garstka żołnierzy polskich broniła ojczyzny przed Niemcami. Wróciliśmy do domu pełni wrażeń, radośni i trochę zmęczeni.

 

JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM

Nasza szkoła po raz drugi wzięła udział w ogólnopolskiej akcji masowego czytania „Jak nie czytam jak czytam”. 1 czerwca każdy przyniósł do szkoły wybraną książkę, o godzinie 10.00 wszyscy zebrali się na Sokoliku, rozłożyli się na kocach i czytali przyniesione książki. Uczniowie wymieniali się lekturami, polecali sobie różne pozycje do przeczytania. Otuleni ciepłem słońca spędziliśmy godzinę na wspólnym czytaniu. Przedsięwzięcie bardzo podobało się uczniom.

 

WIELKA DRUŻYNA ZIELONYCH

 

W Międzynarodowym Dniu Dziecka, uczniowie naszej szkoły dołączyli do projektu Klas Patronackich, tym samym stali się członkami Wielkiej Drużyny Zielonych. Ich podstawowym zadaniem jest dbanie o środowisko, co oznacza m. in., że wraz z rodzicami będą segregowali śmieci, zgniatali plastikowe butelki i kartony.

Umowę o współpracy podpisali: dyrektor szkoły pani Danuta Balcer i Przewodniczącą Zarządu Związku pani Małgorzata Sypuła oraz  pan Jacek Bogusławski Zastępca Przewodniczącego Zarządu Związku. Odsłonięto również w szkole tablicę pamiątkową dla klasy patronackiej, a jest nią klasa 4. Uczniowie klasy II zaśpiewali piosenkę pt. Ziemia, wyspa zielona.”

Po oficjalnej uroczystości uczniowie zasadzili drzewko tlenowe, które dzięki olbrzymim liściom, daje dużo więcej tlenu niż inne  drzewa.

 

ŻYWA  LEKCJA  PRZYRODY

        Dnia 30 maja do Szkoły Podstawowej w Skórce zawitały żywe jaszczurki - agamy brodate o imionach Giga /lat 4/ i Kika /lat 3/. Pasjonat gadów, pan Kamil Szkudlarek, opowiedział uczniom wszystkich klas  o budowie i życiu tych stworzeń.

        Oto jego słowa:  Agamy brodate potocznie nazywane są "kolczastymi pieskami", lub "brodatymi smokami" ze względu na łuski znajdujące się na podgardlu które upodobnione są do kolców i gdy jaszczurka nadyma podgardle w postawie obronnej lub dominującej wyglądają one jak broda. Są to jedne z niewielu gadów które wykazują u fność i nie są agresywne wobec człowieka, z biegiem czasu potrafią przywiązać się do swojego właściciela. Dożywają średnio kilkunastu lat, dorastając do ok. 55 cm długości. Ich naturalnym środowiskiem są ciepłe i suche tereny Australii (stepy, półpustynie, pustynie skalne). W warunkach hodowlanych trzymane są w terrarium pustynnym wyposażonym w lampę UVB oraz tzw. wyspach ciepła gdzie temp. sięga 38 stopni C. Jaszczurki te są wszystkożerne, podstawą ich diety są owady: świerszcze, karaczany, patyczaki, drewnojady, mączniki, szarańcza. Pokarm roślinny to liście ziół doniczkowych : melisa, mięta, trzykrotka, koniczyna czy też liście mniszka lekarskiego lub posiekana marchew, jako smakołyk można od czasu do czasu podawać owoce: maliny, jagody, posiekane jabłko. Trzymanie kilku agam pozwala zaobserwować ciekawe zachowania stadne tych zwierząt, czy też sposoby porozumiewania się między nimi np. poprzez kiwanie głową czy podnoszenie przednich łapek. Mimo, iż są to gady miłe, ufne i nieagresywne trzeba pamiętać, że mimo wszystko są to zwierzęta dzikie i ich zachowanie czasami może być nieprzewidywalne.

        Dziękujemy panu Kamilowi za cenne informacje, była to interesująca i żywa lekcja przyrody.  

 

 

 

RODZEŃSTWO  -  ZWYCIĘZCAMI  KONKURSÓW

Uczniowie klasy  II i III  Agnieszka i Artur Jaros ze Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skórce wzięli udział w Gminnym Czytania ze Zrozumieniem „Wiem, co czytam”. Agnieszka zajęła trzecie  miejsce, a Artur drugie. Gratulujemy im i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.

  

 

KANGUR  MATEMATYCZNY  2017  W  SZKOLE  PODSTAWOWEJ  IM.  MARII  KOWNACKIEJ  W SKÓRCE

             W tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Kangur” uczestniczyło   25 uczniów klas II-VI. Rozwiązywali oni zestawy zadań o różnym stopniu trudności w trzech kategoriach wiekowych. Uczestnicy konkursu wykazali się nie tylko wiedzą, ale również umiejętnością logicznego myślenia.

            Uczennica klasy II Jagoda Bińkowska otrzymała wyróżnienie za bardzo dobry wynik w kategorii „Żaczek”. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów. 

  

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

 

24 maja 2017 roku  w  Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skórce odbyło się pasowanie uczniów klasy I na czytelnika.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie, przygotowane przez pracowników szkoły. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, odgadywali bajkowe zagadki oraz rozwiązywali krzyżówkę. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani dyrektor dokonała pasowania każdego z uczniów. Nasi nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowy dyplom, zakładki do książki oraz list skierowany do rodziców z prośbą o współpracę z biblioteką szkolną.

  

 

PIERWSZE MIEJSCE W KONKURSIE  PLASTYCZNYM

 

       Anna Wicik uczennica klasy piątej Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skórce zajęła I miejsce w Powiatowym Konkursie Plastycznym „ Palić, nie palić – oto jest pytanie?”.

        Gratulujemy Ani i życzymy dużo sukcesów.  

  

 

GMINNY  KONKURS  ORTOGRAFICZNY  KLAS  TRZECICH

 

         Dnia 27.04.2017r. w Szkole Podstawowej w Skórce odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny Klas Trzecich. Wzięło w nim udział 10 uczniów ze wszystkich szkół gminy. Pierwsze i drugie miejsce w tym konkursie zajęli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Krajence. Byli to:

   I – Marika Drobczyńska

   II – Kamil Rummler

          Trzecie miejsce zajęła uczennica ze Szkoły Podstawowej w Podróżnej – Kinga Dominikowska.

  Gratulujemy  Marice, Kamilowi i Kindze i życzymy dużo sukcesów.

 

   

 

UROCZYSTY  APEL  Z  OKAZJI   ROCZNICY  UCHWALENIA      

          KONSTYTUCJI 3 MAJA

          Jak każdego roku, tak i w 2017  cała społeczność Szkoły Podstawowej  w Skórce uczestniczyła w uroczystym apelu, poświęconym obchodom 226-rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Montaż słowno-muzyczny przygotowała klasa IV z nauczycielem historii.  

          Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja uroczyście obchodzili polscy patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tej rocznicy. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował przywrócić jako święto państwowe dzień 3 maja, to jest rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji w 1791 roku.

      Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Jeden z prowadzących powitał panią dyrektor, nauczycieli i uczniów, następnie dowiedzieliśmy się co to jest konstytucja, kiedy powstała i dlaczego była tak ważna dla Polaków. Uczniowie klasy IV pokazali to w ciekawy sposób, odgrywając rolę nauczycielki, konstytucji, klasy, narratorów i chóru szkolnego.   Wszystkim obecnym na apelu uświadomiono, że warto i należy pielęgnować patriotyzm w nas samych każdego dnia.

      Po zakończeniu apelu zabrała głos pani dyrektor Danuta Balcer, dziękując    za przygotowany apel, który zakończono odśpiewaniem hymnu szkoły i wyprowadzeniem sztandaru.
Było to ważne i wyjątkowe wydarzenie dla naszej szkoły.

                                           

 

LAUREATKA  KONKURSU

        Praca plastyczna Weroniki Jeż uczennicy klasy III  ze Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skórce została wyróżniona i nagrodzona na XII Okręgowym Konkursie Plastycznym o tematyce przyrodniczo- łowieckiej pt. „Łowiectwo w oczach dziecka”. Konkurs organizowany był w ramach XXIII Wielkopolskiego Festiwalu Kultury Łowieckiej i Edukacji Ekologicznej.

       Gratulujemy sukcesu Weronice.

 

WIZYTA  PANA  PRZEWODNICZĄCEGO  RADY  MIEJSKIEJ            

          20 kwietnia gościliśmy w naszej szkole Przewodniczącego Rady Miejskiej w Krajence pana Adama Klaryńskiego, który opowiedział uczniom o funkcjach głównych organów państwowych, o ich trójstopniowym podziale i o pracy samorządów terytorialnych.

            Po krótkim wykładzie wspartym prezentacją graficzną, uczniowie znakomicie zdali test wiedzy o samorządzie,a następnie mogli zadawać radnemu pytania,  a było ich mnóstwo. Dotyczyły głównie naszej wsi, ponieważ pan Adam Klaryński jest mieszkańcem Skórki.

 

 

DZIEŃ ZDROWIA I BEZPIECZEŃSTWA

11 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Zdrowia i Bezpieczeństwa. Z tej okazji uczniowie klasy III wraz ze swoją wychowawczynią panią Wandą Augustyn przygotowali przedstawienie. Rozpoczęła je piosenka pt. „Trzęsą mi się rączki, kiedy widzę pączki…” wykonana przez uczennice klasy IV i V. Następnie dzieci z klasy III podały nam dawka cennych informacji o produktach żywnościowych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Zdrowie to nie tylko właściwe odżywianie, to także ruch. Radość, jaką może nieść sport, pokazały uczennice klasy IV i V – zaprezentowały one ćwiczenia w rytm muzyki przy użyciu stepów.

W tym dniu nie zabrakło też zagadnień o bezpieczeństwie, które przedstawiły uczennice klasy IV, przygotowane przez pana Krzysztofa Kwiatkowskiego.

 

 

BOGOWIE OLIMPIJSCY W SKÓRCE

10 kwietnia zawitali do naszej szkoły bogowie Olimpijscy. Uczniowie klasy V po omówieniu treści mitów z „Mitologii” autorstwa Jana Parandowskiego, wcielili się w wybrane postacie i zaprezentowali je w krótkich opowieściach. Nie brakowało pomysłów na przebranie, wyeksponowanie atrybutów i pokazanie swojego wyobrażenia. Wystarczyło również odwagi na odrobinę gry aktorskiej. Przed uczniami jeszcze teleturniej Jeden z dziesięciu o tematyce mitologicznej.

               

  

 

FINALISTA   ZE  SKÓRKI

         Z wielką satysfakcją informujemy, że Jakub Denisiuk, uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skórce, został finalistą Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

          Gratulujemy sukcesu Kubie.

 

 

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Uczniowie szkoły podstawowej w Skórce 21 marca przywoływali wiosnę. Ubrani w kolorowe, słoneczne stroje wędrowali po wsi na czele z panią Marzanną. Dźwiękami zabranych instrumentów ogłaszali wszem i wobec, że nastał kres zimy. Niesiony zaś gaik symbolizował wiosnę.

Po powrocie do szkoły Marzanna spłonęła przy wesołych okrzykach uczniów cieszących się z odejścia zimy.

 

 

 

DZIEŃ KOBIET W NASZEJ SZKOLE

8 marca wszystkie kobiety i małe kobietki odczuły, że jest ich święto. Tego dnia w naszej szkole, w sali gimnastycznej odbył się koncert współczesnych wykonawców polskiej sceny muzycznej. Uczennice klasy IV i V ucharakteryzowane na wokalistów zespołów: Weekend, Perfect,  Milano, Drossel i innych, inscenizowały ich występy. Repertuar został tak dobrany, żeby w tekstach piosenek pojawiały się imiona pań nauczycielek, i tak zabrzmiały: „Nuty dla Danuty”, „Nie płacz Ewka”, „Justysia” i inne. Koncert poprowadziło „dwóch wąsatych mężczyzn” – panie uczące j. polskiego i j. angielskiego.

 

 

WIELKOPOSTNE  REKOLEKCJE  W  SZKOLE  PODSTAWOWEJ  W  SKÓRCE

       W dniach od 20 do 22 marca 2017r. społeczność szkolna w Skórce przeżywała swoje rekolekcje wielkopostne, które głosił ksiądz dziekan z Krajenki. Rekolekcje to czas, w którym w szczególny sposób powinniśmy zbliżać się do Boga. Jest to czas zadumy, nawrócenia   odkrycia i Jezusa Chrystusa na nowo. Przygotowujemy się w ten sposób na Jego Zmartwychwstanie. Powinniśmy je przeżywać w skupieniu i ciszy serca. Nie możemy się rozpraszać. Trzeba pamiętać po co się jest na tych rekolekcjach. Bo to wyjątkowy czas i jeśli chcemy je naprawdę przeżyć, musimy skupić się na Bogu.

       W poniedziałek ks. Grzegorz w swojej nauce poruszył temat modlitwy, przedstawił go   w sposób obrazowy. Pokazał wszystkim, że dzięki rozmowie z Bogiem, sytuacje życiowe po ludzku niemożliwe, mogą być rozwiązane. W drugim dniu kaznodzieja zapoznał nas z pojęciami dotyczącymi kościoła np. nawa, kruchta, prezbiterium, ornat itp.. W środę spotkaliśmy się wszyscy wraz z przedszkolakami na sali gimnastycznej, gdzie rozegrany został Turniej sportowo-religijny z nagrodami. Powstały trzy zespoły: klasa I z VI, II z V i III z IV, każda drużyna zaprosiła do siebie przedszkolaków i nauczycieli oraz księdza proboszcza, zdobywając na wstępie określoną ilość punktów. Konkurencje sportowe przeplatały się z odpowiedziami na pytania, drużyny dzielnie walczyły.

Ostatecznie zwyciężył zespół klas III i IV,  który otrzymał w nagrodę 7 kg cukierków, drugie miejsce zajęły klasy II i V / 3 kg cukierków/ a trzecie -  drużyna klas I i  VI  / 1 kg  cukierków/. Ksiądz Grzegorz przypomniał, że Pan Jezus kochał bardzo dzieci i mówił „pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie i nie przeszkadzajcie im, do takich należy Królestwo Niebieskie” Wspólnoty przedszkolna i  szkolna podziękowały ks. rekolekcjoniście  za wspaniałe rekolekcje i ks. proboszczowi za słodycze, wręczając piękny bukiet róż i wykonane przez siebie prezenty.

 

 

ZWYCIĘZCA  KONKURSU  REJONOWEGO

     Uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skórce, Jakub Denisiuk, przeszedł etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Następna tura zmagań rejonowych odbyła się w Pile. Spośród 87 uczestników 12 z nich zakwalifikowało się  do etapu wojewódzkiego, w tym nasz Jakub.

     Gratulujemy Kubie i życzymy powodzenia w kolejnym etapie Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego, który już wkrótce.

 

 

BAL KARNAWAŁOWY

 

23 lutego odbył się w naszej szkole bal karnawałowy przygotowany przez panie: Małgorzatę Komorowską i Justynę Markiewicz.O godzinie 15.30 w szkole pojawiło się wielu bohaterów książkowych, filmowych i innych.  Były wróżki, księżniczki, baby Jagi, Pippi, krowa Milka, Clown, Hiszpanka, kilku żołnierzy, nie zabrakło też Harrego Pottera, był smok, niedźwiedź i wiele innych postaci. Każdy przebrany uczeń prezentował swój strój, a najlepsze zostały nagrodzone:

I miejsce w grupie wiekowej klas I – III otrzymali:

 • Lena Mendyk z klasy II przebrana za Pippi Langstrumpf
 • Cezary Widawski przebrany za Indiana Jonesa

I miejsce w kategorii wiekowej klas IV – VI otrzymali:

 • Aleksandra Sarnowska za siłacza
 • Oskar Widawski przebrany za Harrego Pottera

W sali gimnastycznej uczestnicy balu tańczyli i brali udział w zabawach. W salach lekcyjnych przygotowana została loteria fantowa i sklepik. Największym powodzeniem cieszyła się „Kawiarenka” przygotowana przez panią Małgorzatę Komorowską i rodziców klasy VI, panią Dorotę Luniak i Agnieszkę Eichstaedt. Obie panie zadbały o piękny wystrój
i zajęły się obsługą gości. Pomagali w tym przedsięwzięciu uczniowie klasy VI.

Kawiarenka to miejsce, w którym uczniowie, ale przede wszystkim rodzice mogli wypić kawę, herbatę i delektować się wspaniałymi wypiekami mam i babć naszych uczniów.

 

KOLEJNA TABLICA INTERAKTYWNA W NASZEJ SZKOLE

Kolejna klasa naszej szkoły wyposażona została we współczesną tablicę interaktywną.
W zakupie tego nowoczesnego urządzenia pomogli nam Sponsorzy – ludzie wielkiego serca, którym serdecznie dziękujemy.

Należą do nich:

„Nadleśnictwo Zdrojowa Góra” w Pile

Firma „Miralex” w Pile

Firma „Goodmorning” w Złotowie Katarzyna Ćwikowska von der List Johannes von der List

Firma „D.M. – Pol” w Skórce Dominique Lejeune

PPHU Technologie grzewcze i sanitarne w Pile Paweł Borsukiewicz

„Kaufland” w Pile

 

 

TAŃCE Z BABCIĄ I DZIADKIEM W SKÓRCE

26 stycznia w Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skórce odbył się wieczorek taneczny z Babcią i Dziadkiem. Uczniowie klasy II zaprezentowali przybyłym na uroczystość  babciom i dziadkom swoje  umiejętności   aktorskie,  wokalne i recytatorskie ale przede wszystkim  taneczne!  Był taniec  klasyczny oraz  na  ludową nutę, było disco a także rock and roll a nawet pokaz hip-hopu! Uczniowie przygotowali także wystawę portetów swoich babć i dziadków, wręczyli im także własnoręcznie wykonane laurki i upominki. Na Dziadków i Babcie czekał także słodki poczęstunek oraz, jak na wieczorek taneczny przystało, wspólne tańce z  ukochanymi wnuczkami. 

 

 

JASEŁKA WSPÓŁCZEŚNIE I NIE TYLKO

      W dniu 04.01.2017r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Skórce odbyły się przygotowane przez panią Annę Sell wraz z uczniami „Jasełka”, widowisko o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich. Ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa „jasło” oznaczającego żłób. Pani dyrektor, Danuta Balcer, powitała zaproszonych gości, rodziców oraz całą społeczność szkolną i zaprosiła wszystkich do obejrzenia przygotowanych jasełek, życząc dobrego odbioru i miłych wrażeń.

      Na początku występujący aniołowie przypomnieli widzom wydarzenie narodzin Jezusa. Maryja i Józef szukali miejsca na nocleg w dzisiejszym świecie. Trafili na boisko do koszykówki. Józef poprosił grających chłopców o szklankę wody dla Maryi. Ci go wyśmiali, proponując kupno coca-colo. Następnie spotkali dziewczyny z dyskoteki, prosząc je o kawałek chleba. Powiedziały, że go nie mają, ponieważ są na diecie. Przyszli do hotelu, chcieli przenocować, ale nie mieli pieniędzy. Zostali wyrzuceni przez hotelarza i portiera oraz postraszeni wezwaniem policji. Na koniec trafili na dworzec kolejowy, gdzie nocowali bezdomni. Najbiedniejsi zaprosili ich, dając nocleg na kartonach i dzieląc się strawą. W nocy święta Rodzina opuściła dworzec, ponieważ nadszedł czas narodzin. Znaleźli stajenkę i tam Maryja urodziła Syna Bożego.

      Aniołowie ogłosili najpierw te Nowinę bezdomnym, którzy okazali dobre serce Maryi i Józefowi, a następnie sportowcom, dziewczętom oraz hotelarzowi i portierowi, którzy zrozumieli, że myśleli tylko o sobie. Dzieciątko Boże zmieniło ich serca, ponieważ przyniosło na świat prawdziwy pokój i prawdziwą miłość. Jest to przesłanie dla wszystkich ludzi – otwarte serce na drugiego człowieka, szczególnie potrzebującego. Widowisko przeplatane było śpiewem przepięknych kolęd. Na koniec pani dyrektor podziękowała za przygotowanie występu i duże zainteresowanie oraz złożyła życzenia noworoczne.

 

 

SMAKI JAPONII

W piątek 16 grudnia uczniowie kółka rozwijającego zdolności i zainteresowania podjęli próbę wykonania sushi, tradycyjnego dania japońskiego. Krok po kroku, zgodnie z instrukcją opiekuna zawijali Maki Sushi. Łatwo nie było, ale cel został osiągnięty. Dzieci były zadowolone ze swoich wyrobów, choć nie wszystkim to danie zasmakowało.

 

ZABAWA ANDRZEJKOWA

24 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. Tradycyjnie w salonie wróżb uczniowie mogli poznawać swoją przyszłość. Wróżki zadbały o radość, głosząc same dobre wieści.

Dobra muzyka przyciągała do sali gimnastycznej, zachęcała do tańca. Na zgłodniałych czekał sklepik obficie wyposażony w smakołyki. Największym powodzeniem cieszyła się jednak loteria fantowa, w której każdy los wygrywał.

Zabawę andrzejkową, jak co roku, możemy zaliczyć do udanych.  

 

WIZYTA  SENATORA RP W SZKOLE PODSTAWOWEJ W SKÓRCE

       23 listopada 2016 roku, na zaproszenie pani Wandy Augustyn, zawitał do Szkoły Podstawowej w Skórce Pan Senator RP Mieczysław Augustyn. Spotkanie rozpoczęło się w sali gimnastycznej powitaniem  parlamentarzysty przez nauczycieli i uczniów. Następnie gość wraz ze społecznością szkolną obejrzał montaż słowno-muzyczny o odzyskaniu niepodległości przez Polskę przygotowany przez klasę V. W dalszej kolejności Pan Senator opowiedział uczniom o codziennej pracy w Parlamencie, mówił o najważniejszej ustawie jaką jest Konstytucja RP. Uczniowie kl. III, IV, V i VI zadawali szereg pytań dotyczących pracy w  Senacie RP. Kolejnym punktem było spotkanie z uczniami klasy III, podczas którego został przeprowadzony konkurs wiedzy na temat Parlamentu RP. Była to ciekawa lekcja wiedzy o społeczeństwie, która na pewno długo zostanie w pamięci nauczycieli i uczniów szkoły.    

 

BASEN  W  ZŁOTOWIE

       W ramach projektu „Mały mistrz” uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej w Skórce wraz z rodzicami i wychowawcą przez pięć kolejnych wtorków wyjeżdżali do Złotowa na basen „Laguna”. Przez dwie godziny zażywali kąpieli wodnych, korzystali z biczy wodnych, zjeżdżalni i jacuzzi.. Niektóre dzieci pod czujnym okiem rodziców uczyły się pływać.

Uczniowie zmęczeni, ale zadowoleni wieczorem wracali do domu.

 

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

21 listopada, na całym świecie, obchodzony jest World Hello Day. W tym roku również w naszej szkole postanowiliśmy uczcić ten dzień.

         W holu głównym pojawiła się gazetka wyjaśniająca, czym jest życzliwość, co znaczy być życzliwym człowiekiem. Na drzwiach sal lekcyjnych pojawiły się cytaty reklamujące życzliwość. Uczniowie i pracownicy szkoły pisali do siebie mnóstwo życzliwych  liścików. Wybrano również klasowych królów życzliwości.

         Dzień był udany i bardzo „uśmiechnięty”.

   

       

 

 WYCIECZKA DO MUZEUM I BIBLIOTEKI W ZŁOTOWIE

       14 listopada uczniowie klas I, III i VI Szkoły Podstawowej w Skórce zapoznały się z historią ziemi złotowskiej w muzeum w Złotowie. Miały możliwość zobaczenia wykopaliska w podziemiach. Widziały również ciekawe przedmioty z czasów przeszłych.

       Następnie zwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną, a w niej obejrzeli czytelnię dla dzieci i dorosłych. Byli na tajemniczej wyspie książek i w Oseskowym Klubie Bajkowym, gdzie czytali ciekawe książki.

       Dzieciom bardzo podobały się zajęcia w bibliotece oraz lekcje historii w muzeum.

 

 INSCENIZACJA  „CZTERY  ŻYWIOŁY”  W  SZKOLE  PODSTAWOWEJ W SKÓRCE

 Uczniowie klasy trzeciej Szkoły Podstawowej w Skórce zaprezentowali klasom młodszym inscenizację pt. „Cztery żywioły”. W ciekawy sposób za pomocą ruchu, mimiki oraz gestu przedstawiły niebezpieczeństwa grożące ludziom na całym świecie. Stroje i scenografię wykonały według swoich projektów.

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

10 listopada 2016 r. podczas uroczystego apelu upamiętniliśmy rocznicę odzyskania przez Naród polski niepodległego bytu państwowego. Uczniowie klasy V przedstawili smutny okres historii naszego kraju. Ich poruszający występ i trafnie dobrana muzyka pozostanie długo w naszej pamięci.

 

RATOWNICY MEDYCZNI W NASZEJ SZKOLE

27 października gościliśmy w naszej szkole Dariusza Kopaczyka i Michała Pietrzaka, studentów Ratownictwa Medycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile. Studenci demonstrowali zasady postępowania na miejscu wypadku, opisując jakie czynności i w jakiej kolejności należy podejmować ratując rannych. Uczniowie bardzo chętnie ćwiczyli na fantomach masaż serca i sztuczne oddychanie, a na sobie pozycję boczną ustaloną.

 

ŚWIĘCI” ODWIEDZILI SZKOŁĘ PODSTAWOWĄ W SKÓRCE

W dniu 28.10.2016r społeczność szkolną w Skórce odwiedzili mieszkańcy nieba – św. Krzysztof, św. Anna, św. Julia i św. Klaudia. Złożyli wizytę z okazji zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych i Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych. Na holach szkolnych pojawiły się portrety znanych świętych i niektóre ich pouczające myśli. Sięgnijmy do historii tych świąt:

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. Nie mniej jednak w tym dniu udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając ten "płomyk nadziei", wierząc, że już cieszą się oni chwałą w domu Ojca Niebieskiego. Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką.

Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych Kościół obchodzi 2 listopada i w tradycji polskiej dzień ten jest nazywany Dniem Zadusznym lub inaczej "zaduszkami". To wspomnienie wprowadził opat benedyktynów w Cluny we Francji, św. Odilon (Odylon). On to w 998 r. zarządził modlitwy za dusze wszystkich zmarłych w dniu 2 listopada. Kościół w tym dniu wspomina zmarłych pokutujących za grzechy w czyśćcu. Chodzi więc o tych, którzy nie mogą wejść do nieba, gdyż mają pewne długi do spłacenia Bożej sprawiedliwości”.

Najpierw święci udali się kolejno do każdej klasy, opowiedzieli o tym, co trzeba robić, żeby dostać się do nieba, zaśpiewali wspólnie z uczniami piosenkę pt. „Taki duży, taki mały może świętym być” i zaprosili do zdobycia „biletu do nieba”. Otrzymanie „biletu” związane było ze sprawdzianem wiedzy religijnej. Gościli również w gabinecie pani dyrektor i pomieszczeniu, gdzie przebywają panie z obsługi. Na koniec przypomnieli słowa św. papieża Jana Pawła II – „nie lękajcie się świętości”. 

 

DZIEŃ NAUCZYCIELA W NASZEJ SZKOLE

 

 

TURNIEJ O PUCHAR TYMBARKU

 

 

SPRZĄTAMY ŚWIAT

Każdego roku we wrześniu włączamy się do akcji  „Sprzątanie Świata”.  Z wielką przyjemnością zrobiliśmy to również w tym roku.

Wyprawa w teren była owocna, zebraliśmy sporo odpadów, jednak liczymy na to, że co roku będzie ich coraz mniej, gdyż wierzymy, że ekologiczna świadomość społeczeństwa rośnie.

 

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

W SZKOLE PODSTAWOWEJ W SKÓRCE

            Europejski Dzień Języków obchodzony jest corocznie 26 września już od 2001 roku. W tym roku także nasi uczniowie przyłączyli się do tej akcji.

Scenariusz został przygotowany przez panią Małgorzatę Komorowską, nauczycielkę j. angielskiego i panią Karolinę Derlatkę, nauczycielkę j. niemieckiego. Zadaniem uczniów każdej klasy było przygotowanie się do zaprezentowania wybranego kraju europejskiego.

Maluszki z klasy I upiekły z masy solnej i przyozdobiły belgijskie czekoladki oraz pokazały piękny, belgijski dywan z papierowych kwiatów własnoręcznie przez nie wykonanych.

Uczniowie klasy II wjechali do sali olbrzymim, czerwonym autobusem i zaparkowali go przy czerwonej budce telefonicznej. Jasne się wówczas stało, że prezentują Anglię. Swoje wystąpienie uwieńczyli tańcem i piosenką w języku angielskim.

Klasa III zabrała nas w krótką podróż po Francji. Uczniowie przedstawiali się w j. francuskim, a nawet śpiewali. Pokazali nam Francję od strony artystycznej, kulinarnej, nie zabrakło modelek i znakomitej Edith Piaf, która nam zaśpiewała. Wystawa przygotowana przez uczniów klasy trzeciej była najbogatsza w rekwizyty, książki, plakaty itp.

Klasa IV przeniosła wszystkich do starożytnej Grecji na spotkanie z Bogami mitologicznymi. Uczniowie opowiadali o bogach, w których niegdyś wierzyli Grecy, o zdrowej kuchni greckiej, o medycynie, matematyce i innych dziedzinach, które zawdzięczamy Grekom. Na koniec mogliśmy obserwować popularny w Grecji taniec – zorbę.

Klasa V opowiedziała o naszych bliskich sąsiadach – Niemcach. Sportowcy z tej klasy zaprezentowali niemieckich piłkarzy, kilkoro chłopców przebrało się za Bawarczyków, był Frankenstein i dziewczyny tańczące z pomponami w barwach flagi niemieckiej.

Pokazy zakończyła tajna sycylijska organizacja przestępcza, czyli uczniowie klasy VI reprezentujący to, co charakterystyczne dla Włochów. Czarne wąsy, kominiarki, przyciemniane okulary - wszystko to przerażało, ale i bawiło. Przy dźwiękach słynnej piosenki pt. „Felicita” tańczyła cała sala.

Ostatnim punktem programu była degustacja przygotowanych potraw. Zajadaliśmy się belgijskimi czekoladkami, angielskimi babeczkami, francuskimi serami, grecką sałatką, Kartoffelsalat, była nawet włoska pizza i spaghetti.

Spotkanie udało się, wszyscy byli usatysfakcjonowani. Jury obradowało, żeby wskazać tych, którym najlepiej, najciekawiej udało się przedstawić wybrany kraj, ale… Wszyscy zrobili to wspaniale, toteż komisja nie potrafiła wyłonić zwycięzców i obdarowała słodkościami wszystkich uczniów.

 

PIECZENIE CHLEBA

21 września w Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skórce uczniowie klasy trzeciej w czasie zajęć dowiedzieli się, jak powstaje chleb. Poznali różne gatunki pieczywa i sami pod czujnym okiem rodzica, pani Grażyny Borsukiewicz i wychowawcy pani Wandy Augustyn wyrobili ciasto i upiekli chleb z ziarnem.

Chleb wyrósł duży i wyglądał smakowicie. Dzieci wypowiadały się na temat  jego zapachu i wyglądu. Na zakończenie lekcji odbyła się degustacja pieczywa. Wszyscy ze smakiem zajadli się smacznym pieczywem.

 

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

1 września 2016r.

 

 

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

Uroczystość zakończenie roku szkolnego 2015/16 odbyła się 24 czerwca w sali gimnastyczne naszej szkoły.

Podczas apelu nastąpiło przekazanie sztandaru klasie V i ślubowanie szóstoklasistów. Następnie głos zabrała dyrektor szkoły pani Danuta Balcer. W swoim przemówieniu podsumowała miniony rok szkolny, pożegnała przewodniczącego Rady Rodziców, pana Pawła Owsiannego i podziękowała  Philips Lighting Poland za bezinteresowną pomoc i życzliwość.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie świadectw z wyróżnieniem dla uczniów klas IV – VI i listów gratulacyjnych dla ich rodziców. Nagrodzeni zostali również zwycięzcy konkursu „Skoczek” i uczniowie ze 100% frekwencją obecności. Rodzice zaangażowani w życie szkoły otrzymali podziękowania.

            Nauczyciel wychowania fizycznego, pan Andrzej Wawruszak wręczył puchary za osiągnięcia sportowe.

Otrzymali je:

Piotr Rozmiarek za III miejsce , Kacper Derlatka za V miejsce, Remigiusz Manikowski za
V miejsce i Szymon Manikowski za IX miejsce w skoku wzwyż w Ogólnopolskich Finałach Czwartków Lekkoatletycznych. 

Kolejne puchary przyznane zostały uczniom, którzy pobili rekordy szkoły: Wiktoria Widawska w skoku w dal, Emilia Ślipko w biegu na 600, Laura Luniak w skoku wzwyż.

Najlepszym sportowcem szkoły klas I – III została uczennica klasy I Zuzanna Derlatka,
II miejsce ex aequo zajęli:  Patryk Borsukiewicz z klasy II i Mateusz Koper z klasy III.
W klasach IV – VI najlepszym sportowcem został Franek Szpakowicz z klasy IV, drugie miejsce zajęła Emilia Ślipko również z klasy IV, a trzecie Wiktoria Widawska z klasy VI.

            W ostatniej części apelu głos zabrali szóstoklasiści. W krótkim przemówieniu zwrócili się do uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i rodziców, dziękowali, przepraszali i życzyli wszystkiego dobrego. Uroczystość zakończyła wakacyjna piosenka w wykonaniu uczniów klasy III.

Dalsza część, tj. rozdanie świadectw, nastąpiła w salach lekcyjnych podczas ostatniego przed wakacjami spotkania z wychowawcami. Następnie uczniowie z nauczycielami udali się do kościoła na mszę świętą.

 

 

POŻEGNANIE UCZNIÓW KLASY SZÓSTEJ

           

22 czerwca 2016 r. rodzice uczniów klasy VI zorganizowali wspaniałe pożegnanie szóstoklasistom. Zaproszeni na nie byli wszyscy nauczyciele, pracownicy obsługi, uczniowie klasy V i oczywiście tegoroczni absolwenci.

Spotkanie rozpoczęło się w sali gimnastycznej. Najpierw przemawiała dyrektor szkoły pani Danuta Balcer, później głos zabrali uczniowie klasy V. W wierszach i piosenkach żegnali szóstoklasistów i wręczyli im drobne upominki. Absolwenci w krótkiej przemowie pożegnali się z piątoklasistami, panią dyrektor, nauczycielami i pracownikami obsługi, a następnie Wiktoria Borysławska uczennica klasy szóstej zaprezentowała się wraz ze swoim partnerem w tańcu towarzyskim. Pani dyrektor przygotowała dla uczniów niespodziankę, prezentację – wspomnienie sześciu wspólnie spędzonych lat. Z zaciekawieniem i wzruszeniem oglądali wszyscy zdjęcia.

Dalsza część spotkania odbyła się w plenerze. Na boisku szkolnym wszyscy zajadali się grillowanymi kiełbaskami i słodkościami upieczonymi przez mamy. Po obfitym posiłku uczniowie klasy V i klasy VI wraz z wychowawczyniami zaproszeni zostali do zabawy w kalambury. Panie nauczycielki losowały hasła, które miały pokazać ruchem, bez słów, swoim wychowankom. Obie panie znakomicie sobie poradziły, uczniom udało się odgadnąć wszystkie tytuły bajek i wszystkie przysłowia.

            Na sokoliku uczniowie mogli popisać się swoją siłą przeciągając linę. Najpierw uczniowie klasy V próbowali pokonać uczniów klasy VI, jednak ci starsi okazali się silniejsi. Dziewczyny pokonały swoje mamy, a kiedy doszło do starcia między dorosłymi i dziećmi, kiedy do rywalizacji włączyli się tatusiowie, lina pękła i było po zawodach. Wszyscy poupadali na ziemię, jeden na drugiego, jak wierszu Juliana Tuwima pt. „Rzepka”.

            Kolejną atrakcja był mecz piłki siatkowej nauczyciele kontra rodzice. Obie drużyny wspaniale się spisały, ale zwycięzca może być tylko jeden, a był nim zespół belfrów. Oba sety do nich należały.

            Ostatnim punktem programu była dyskoteka dla uczniów klasy V i VI. Sala została przyciemniona, w kilku miejscach umieszczono kolorowo świecące  kule, pojawił się dym. Klimat do zabawy dyskotekowej był niesamowity. Podobał się wszystkim, rodzicom najbardziej, bo to do nich w pewnym momencie należał parkiet.

            Wszystko, co dobre szybko się kończy. Nie wiadomo, kiedy czas upłynął i trzeba było się żegnać. Impreza była znakomita, wszyscy uśmiechnięci, zadowoleni w dobrych humorach wracali do domów.

 

 

WIZYTA PANA PAWŁA M. OWSIANNEGO

9 czerwca przyjechał do naszej szkoły zaproszony przez panią Wandę Augustyn dr Paweł Owsianny i przeprowadził ciekawe zajęcia z wykorzystaniem mikroskopów.

Uczniowie klas IV, V i VI oglądali przez mikroskopy: zasuszoną pszczołę, kleszcza, rośliny, bakterie. Badali również kwasowość wody, wodę z solą, wodę z kranu, a także oglądali przez mikroskop próbki wody z jeziora, rzeki i stawu. Pan P. Owsianny pokazywał  również przyrządy do obserwacji przyrody, opowiadał o ich przeznaczeniu i zastosowaniu.

Spotkanie dostarczyło uczniom wielu wrażeń, zajęcia były dla nich cennym doświadczeniem, pozostaną w pamięci, a może staną się inspiracją do nowych zainteresowań. 

 

WYCIECZKA DO SŁOWIŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO

13 czerwca uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę w okolice Łeby. Głównym celem podróży było zobaczenie piękna krajobrazu Słowińskiego Parku Narodowego.

Deszczowa pogoda uniemożliwiła nam spacer po Słupsku, ale w zamian pojechaliśmy do skansenu w Klukach. Zachowało się tam trochę dawnego sprzętu oraz zabudowa, która jest dowodem zamieszkiwania Słowińców. Kluki są miejscem wartym odwiedzenia, choćby po to, by wzbogacić swoją wiedzę o dawnej  ludności zamieszkującej tereny naszego kraju. Skansen jest malowniczo położony nieopodal jeziora Łebsko.

Kolejnym punktem wycieczki był spacer i podziwianie roślinności parku. Olbrzymie połacie piasku tworzące wydmy są niesamowitym widokiem. Siąpiący deszcz nie zniechęcił nas do wędrówki „piaskowymi górami” i brzegiem morza. Towarzyszący nam pan przewodnik dokładnie zapoznał nas z ciekawostkami turystycznymi, przyrodniczymi
i krajobrazowymi tego terenu.

            Wracaliśmy bardzo zmęczeni, ale pełni wrażeń i zadowolenia.

 

 

 

WIEM, CO CZYTAM

8 czerwca 2016 r. Artur Jaros, uczeń  naszej szkoły uczestniczył w Gminnym Konkursie Czytania ze Zrozumieniem pt. „Wiem, co czytam” organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Krajence. Zajął on II miejsce w kategorii klas drugich. Gratulujemy zwycięstwa!

 

ŚWIĘTO SZKOŁY

10 czerwca w naszej szkole obchodziliśmy Święto Szkoły. Była to szósta rocznica nadania naszej szkole imienia Marii Kownackiej i przekazania sztandaru.

Uroczystość szkolna rozpoczęła się mszą świętą, a kontynuacja święta odbyła się w sali gimnastycznej. Dyrektor szkoły Pani Danuta Balcer w swoim przemówieniu zwróciła naszą uwagę na wygląd sztandaru. Jego kolorystyka i szata graficzna nawiązuje do twórczości naszej patronki Marii Kownackiej. Od 9 października 2010 r., tj. od momentu przyjęcia przez szkołę imienia Marii Kownackiej, sztandar jako symbol Polski, Narodu i Ziemi, symbol Małej Ojczyzny uczestniczy w ważnych uroczystościach szkolnych.

W następnej części apelu głos zabrali uczniowie. Dwoje uczniów z klasy VI przedstawiło życiorys Marii Kownackiej, reprezentanci Samorządu Szkolnego złożyli kwiaty w kąciku naszej patronki, a uczniowie klas I – III recytowali wiersze Marii Kownackiej. Byli to uczestnicy trzyetapowego konkursu, pt. „Bohaterowie książek Marii Kownackiej”. I etap dotyczył znajomości książek Marii Kownackiej, w II etapie należało przygotować ilustrację do książki M. Kownackiej, a w trzecim uczestnicy deklamowali wiersze autorki. Podczas apelu dyrektor szkoły pani Danuta Balcer ogłosiła wyniki konkursu. Laureatami zostali:

I miejsce zajęły: Zuzanna Derlatka, Amelia Bober i Jagoda Bińkowska z klasy I oraz Weronika Jeż z klasy II.

II miejsce zajęły: Lena Mendyk i Wioletta Kołodziejska z klasy I oraz Patrycja Trojanowicz z klasy II.

III miejsce Agnieszka Jaros z klasy I, Denis Staniszewski z klasy II oraz Zuzanna Michałek z klasy III.

Apel zakończył się, ale atrakcje jeszcze nie, gdyż nasza szkoła w ramach popularyzacji czytelnictwa włączyła się do ogólnopolskiej akcji masowego czytania „Jak nie czytam jak czytam”. Zgodnie z założeniami akcji uczniowie i nauczyciele z kocykami i oczywiście książkami udali się na Sokolik. Pogoda dopisała, słoneczko grzało, mieliśmy sprzyjające warunki do tego, żeby oddać się swojej ulubionej lekturze. Przyjemnie patrzyło się na zaczytanych uczniów.

W ramach tej akcji kilka dni wcześniej każda klasa przygotowała olbrzymi transparent z hasłem pokazującym, że młodzi czytają. Transparenty umieściliśmy na płocie szkoły. Odczytać z nich można m. in. takie zapewnienia młodych: Młody czyta więcej. Czytania uczcie się od nas. Dajemy przykład. Czy czytam? No przecież.

Mamy nadzieję, że forma akcji pokazała uczniom, że czytanie nie jest reliktem przeszłości ani czynnością niemodną czy wstydliwą.

 

 

SZKOLNY DZIEŃ DZIECKA

1 czerwca świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka. Kapryśna pogoda nie pokrzyżowała nam planów.

Po trzeciej godzinie lekcyjnej na szkolnym Orliku przeprowadzone zostały konkurencje sportowe. Uczniowie przeciągali linę, ścigali się, skakali przez płotki, rzucali piłką do kosza, strzelali do bramki. Dzieci bardzo chętnie włączyły się do sportowej rywalizacji.

Na koniec uczniowie oglądali pokaz przygotowany przez dzieci z Klubu Karate Tradycyjnego „Shoto”, którego członkami są także uczniowie naszej szkoły. Sensei Jarosław Skura opowiedział o historii karate i pięciu zasadach Dojo, których trzymać się muszą członkowie klubu.

Dzień zakończył się miłym akcentem – każdy uczeń otrzymał loda i serdeczne życzeniami od nauczycieli.

 

GMINNE BIEGI PRZEŁAJOWE W PODRÓŻNEJ

3 czerwca w Filialnej Szkole Podstawowej im. Pawła Grzendy w Podróżnej odbyły się 29 Gminne Biegi Przełajowe im. Ireneusza Neumana. W zawodach uczestniczyli uczniowie klas I – III. Drużynowo nasza szkoła zajęła III miejsce. Indywidualnie:

III miejsce Zuzanna Derlatka kl. I

III miejsce Jakub Piotrowski kl. I

III miejsce Patryk Borsukiewicz kl. II

III miejsce Mateusz Koper kl. III

 

 

 

PODSUMOWANIE PROJEKTU EDUKACYJNEGO

W sobotę 4 czerwca 2016 r. grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skórce uczestniczyła w podsumowaniu projektu edukacyjnego „Nasze wody – obiekt wodny w realiach społecznych miejscowości”.

Podczas spotkania Uczniowie zaprezentowali plakat przedstawiający rzekę Głomię, która płynie przez Skórkę, tuż obok naszej szkoły. Plakat uczniowie przygotowywali pod okiem pani Wandy Augustyn, która zorganizowała im wcześniej spacer nad rzekę, pokazała roślinność tego zbiornika i opowiedziała o innych żywych organizmach zamieszkujących tę wodę.

Uczniowie, którzy brali udział w tym projekcie z pewnością poszerzyli swoją wiedzę
z przyrody w bardzo atrakcyjny sposób.

Dzieci, uczestniczące w podsumowaniu projektu, miały również okazję wziąć udział
w festynie „Las na wyspie” organizowanym przez Lasy Państwowe. Zaglądały do różnych stoisk, uczestniczyły w konkursach o tematyce leśnej, słuchały opowiadań leśników
o drewnie, które jest bogactwem regionu, miały też możliwość dotknięcia żywych ptaków.

Atrakcji było bardzo dużo. Uczniowie zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń z dużą torbą upominków wrócili do domu.

NOC W SZKOLE

               W nocy z 3 na 4 czerwca część uczniowie naszej szkoły spędziła noc w szkole. Udział w nocnej zabawie była nagrodą za wzorowe i bardzo dobre zachowanie.

Szkolna noc obfitowała w wiele atrakcji przygotowanych przez nauczycieli. Rozpoczęła się o godz. 19 dominem afrykańskim, tj. wspólną zabawą integrującą. Następnie uczniowie połączyli się w trzy grupy i pod przewodnictwem opiekunów przygotowywali się do wzięcia udziału w zawodach sportowych. Nim jednak one nastąpiły uczestnicy raczyli się przygotowanymi przez siebie smakowitymi kanapkami i pizzą. Po kolacji zgromadzili się w sali gimnastycznej, grupa teatralna pokazała się w krótkim przedstawieniu zatytułowanym „Sąd nad książką”, a następnie zaproszeni goście przeczytali fragmenty interesujących książek chcąc zachęcić do ich przeczytania. Pan Paweł Owsianny, przewodniczący Rady Rodziców czytał fragment książki pt. „Siostruniu, chyba ci odbiło”, Pan Adam Klaryński fragment książki pt. „Tajemnica diamentów” , a pani sołtys Barbara Koper jedną z przygód Mikołajka. Uczniowie z ciekawością słuchali, jednak niecierpliwie oczekiwali też kolejnych atrakcji, którymi były zawody sportowe.

Około godziny 23.00 wszyscy udali się na Orlik, by wziąć udział w wyścigu rzędów. Trzy grupy walczyły o pierwsze miejsce, oprócz szybkości i zręczności, musieli wykazać się też sprawnością intelektualną. Na koniec drużyny rozegrały mecze piłki nożnej, ich wyniki zdecydowały o zwycięstwie. Pierwsze miejsce zdobyła grupa Pani Karoliny Derlatki „Szybcy i wściekli”, drugie miejsce podopieczni Pani Justyny Markiewicz „Winnersi”, a trzecie miejsce drużyna pani Ani Sell „Paka Ani”.

Zmęczeni i wygłodniali uczniowie wrócili do szkoły ok. godziny 12.30. Najedli się, napili i byli gotowi do dalszej zabawy. Teraz czekało ich nocne zwiedzanie szkoły. Kolejno każda grupa z latarkami i wskazówkami w j. angielskim poszukiwała skarbu. Światła były pogaszone, ciemność przenikała każdy kąt, a odważne dzieciaki wyruszyły w poszukiwaniu słodkiego skarbu. Wszystkim grupom udało się dotrzeć do celu w przeciągu niespełna 1,5 minuty.

Po tej wyczerpującej akcji kilkoro trzecioklasistów, najmłodszych uczestników nocnej zabawy, ułożyło się do snu, inni uczniowie oglądali film, jeszcze inni szydełkowali z Panią Małgosią Komorowską, a pozostali „niezniszczalni” biegali za piłką na Orliku. Kilka dziewczynek rozłożyło na Orliku koc i grało w gry planszowe. Taka zabawa trwała do godziny 3 w nocy. Wtedy zrobiło się nieco zimno i nastał czas schronienia się w szkole. Uczniowie przygotowani do spania gawędzili jeszcze bardzo długo, ale ok. godz. 4 w nocy można było już dostrzec nielicznych, którzy przetrwali. Ostatecznie wszystkim powieki opadły, nie na długo jednak, bo od godziny 6 rano uczniowie zaczęli się budzić. O godzinie 7 rano wszyscy byli już na Orliku, żeby wziąć udział w porannej gimnastyce, po której uczestnicy zajadali się płatkami na mleku albo chlebem z czekoladą i popijali kakao. Następnie wszyscy się spakowali i oczekiwali na odbiór przez rodziców. W międzyczasie uczniowie wyrazili swoją opinię na temat atmosfery, która panowała podczas nocnej imprezy.

Wręczone zostały nagrody za I, II i III miejsce. Zadowoleni uczniowie wracali do domu planując już kolejną noc w szkole.

          Ta noc była pełna emocji, zabawy, radości i życzliwości. Dała możliwość bliższego poznania się uczniów i nauczycieli, głębszej integracji i umacniania więzi. Uczniowie zobaczyli szkołę od innej, mniej oficjalnej strony, bardzo im się spodobała, dlatego zaczęli planować już kolejną nockę.  

 

ZWYCIĘSTWO W PLASTYCZNYM KONKURSIE

„ŁOWIECTWO W OCZACH DZIECKA”

21 maja 2016 r. w Zespole Szkół Leśnych w Goraju odbyło się wręczenie nagród XI okręgowego konkursu plastycznego o tematyce przyrodniczo – łowieckiej pt. „Łowiectwo w oczach dziecka”.

Swoją wiedzą, pomysłowością, wyobraźnią i estetyką wykonania pracy zachwyciła jury uczennica naszej szkoły, Weronika Jeż z klasy II. Tym samym zajęła I miejsce w kategorii klas I – III. Otrzymała dyplom, książki: „Zwierzęta Polski” i „Król zajęczy”, Zeszyt edukacyjny, kolorowanki oraz materiały edukacyjne - „Myśliwi dzieciom”.

Konkurs organizowany był w ramach XXII Wielkopolskiego Festiwalu Kultury Łowieckiej i Edukacji Ekologicznej.

 

 

WYCIECZKOWE  PRZYGODY  UCZNIÓW  I  RODZICÓW  ZE  SKÓRKI

              W dniach 18.05 – 21.05.2016r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Skórce wraz z rodzicami byli uczestnikami 4-dniowej wycieczki do Szczecina, Świnoujścia, Międzyzdrojów i na Wyspę Tropikalną koło Berlina. W Szczecinie wycieczkowicze płynęli statkiem, zwiedzając stocznię szczecińską i miasto. Po rejsie udali się do zamku książąt pomorskich. Obejrzeli tu piękne, książęce sale, pogłębili wiedzę o Pomorzu Zachodnim i podziwiali panoramę miasta z dachu zamku.

             W drugim dniu wyjechali na rekreację do Niemiec na Wyspę Tropikalną. Dzieci i rodzice korzystali z basenów, zjeżdżalni, podziwiali tropikalny las, lagunę i korzystaliz tropikalnej plaży. Następnego dnia udali się na zwiedzanie podziemnego miasta na wyspie Wolin. Były to wybudowane pod ziemią pomieszczenia i korytarze przez Niemców podczas II wojny światowej. Zobaczyli broń, urządzenia łączności, mapy oraz na powierzchni opancerzone samochody. Wieczorem zwiedzali miasto Świnoujście i odpoczywali na bałtyckiej plaży.

               W ostatnim dniu wyjechali do Międzyzdrojów, gdzie udali się do muzeum figur woskowych / znane postaci z filmu, sportu, polityki i bajek/, byli na placu gwiazd.  Wrócili pełni wrażeń, radości i wiary w siebie. 

 

 

SEMINARIUM „WODA W LASACH”

Klasa III i V w ramach projektu „Nasze wody – obiekt w realiach społecznych miejscowości” – uczestniczyła w seminarium „Woda w lasach”. To kolejna ciekawa lekcja
w ramach projektu poszerzającego wiedzę praktyczną uczniów z zakresu przedmiotów przyrodniczych.

Podczas tego spotkania Pan Jarosław Ramucki w prezentacji multimedialnej przedstawił swoją wyprawę nad jezioro Bajkał, a dyrektor Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego w Pile UAM, pan dr Paweł Owsianny opowiadał o gospodarce wodnej.
W czasie przerwy uczniowie mogli obserwować przez mikroskop rośliny. Niespodzianką była możliwość obserwowania strażaków w akcji gaszenia lasu oraz oglądania samochodu strażackiego.

Zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie wrócili do szkoły z nadzieją na kolejny wyjazd do Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego UAM w Pile i kolejne spotkanie z kadrą naukową Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

 

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

13 maja 2016 r. uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej  Skórce  zostali oficjalnie przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. Przygotowane zostało dla nich magiczne przedstawienie. Wielka, zaczarowana Księga, czyli Pani dyrektor Danuta Balcer, Krasnal, pod postacią którego skryła się pani Justyna Markiewicz i Kot, tj. pani Jolanta Włodarczyk zachęcały dzieci do czytania książek, wyjaśniały, jak należy obchodzić się z książką, jak ją wypożyczyć i jak czytelnik powinien zachowywać się w bibliotece.

Uczniowie klasy I złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą czytać i szanować książki oraz przestrzegać  obowiązków czytelnika. Wielka Księga pasowała każdego ucznia na czytelnika, a Krasnal wręczał im pamiątkowe zakładki.  Był to dla pierwszaków pełen emocji dzień.

 

DZIEŃ ZDROWIA I BEZPIECZEŃSTWA

29 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Zdrowia i Bezpieczeństwa. Naszym gościem była mama dwojga naszych uczniów, pani dr Anna Jaros pracująca
w Specjalistycznym Szpitalu w Pile.

Pani doktor opowiedziała uczniom o przebiegu wizyty u lekarza rodzinnego, co podczas takiej wizyty jest najistotniejsze, przybliżyła symptomy najczęstszych jednostek chorobowych i powiedziała słów kilka o lekach. Zainteresowanie słuchaczy było duże,
o czym świadczyło ich skupienie i chęć zadawania pytań.

Kolejnym punktem tego dnia był program artystyczny pt. „Żeby zdrowo i bezpiecznie żyć”, przygotowany przez uczniów klasy czwartej pod kierunkiem pani Wandy Augustyn. Spotkanie w sali gimnastycznej zakończyło się wspólnym tańcem Zumby, do której włączyli się wszyscy uczniowie. Zumbę poprowadziły dziewczęta z trzeciej i czwartej klasy, przygotowane przez panią Karolinę Derlatkę.

Następnie uczniowie rozeszli się do sal ze swoimi wychowawcami, aby wykonać plakaty promujące zdrowy i bezpieczny styl życia.

Dzień zachęcający do aktywnego, zdrowego i bezpiecznego życia uwieńczyła niespodzianka przygotowana przez panią dyrektor Danutę Balcer. Był nią nowy sprzęt sportowy, z którego uczniowie mogą korzystać podczas przerw.

 

 

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W SKÓRCE

W dniu 28.04.2016r. społeczność Szkoły Podstawowej w Skórce uczestniczyła  w uroczystości 225 - rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji – Konstytucji 3 Maja. Uroczystość odbyła się na sali gimnastycznej.

Na początku wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano hymn państwowy, prowadzący zachęcił wszystkich do zadumy, refleksji i uwagi. Z tej okazji  uczniowie koła historycznego przygotowali krótki program  słowno – muzyczny, w którym przybliżyli nam te wydarzenia.

Pod koniec XVIII-ego wieku dla ratowania ginącej Ojczyzny zebrał się w Warszawie Sejm Wielki. W dniu trzecim maja 1791 roku uchwalił Ustawę Rządową zwaną potocznie Konstytucją trzeciego Maja .Była to druga, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, nowoczesna ustawa zasadnicza, która regulowała podstawy ustroju Polski. Miała stać się fundamentem pod budowę nowoczesnego i silnego państwa polskiego.

Konstytucja trzeciego Maja, została entuzjastycznie przyjęta przez większość Polaków. Mieszkańcy Warszawy przez cały dzień wznosili okrzyki „ wiwat król , wiwat naród, wiwat konstytucja”. Świętowano nie tylko w Warszawie.

W Polsce Ludowej nie obchodzono święta trzeciego Maja. Dopiero Sejm Trzeciej Rzeczypospolitej przywrócił Polakom to narodowe święto. Uczniowie tego dnia nie mają lekcji , a rodzice nie idą do pracy by godnie świętować rocznicę uchwalenia konstytucji trzeciego Maja.

Na koniec pani dyrektor podziękowała wszystkim za uwagę i cierpliwość, odśpiewaliśmy hymn szkoły
i nastąpiło wyprowadzenie sztandaru.

 

KONKURS PLASTYCZNY

28 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skórce odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego klas I-III pod tytułem: Moja ulubiona książka. Konkurs miał na celu rozwijanie plastycznych umiejętności, ale także zachęcanie najmłodszych do czytelnictwa. Uczniowie zgłosili wiele prac, a wszystkie były tak piękne, że komisja miała nie lada problem z wyborem tych najciekawszych.
I miejsce zajęły: Wioleta Kołodziejska z klasy I i Weronika Jeż z klasy II.
II miejsce: Zuzanna Derlatka z klasy I i Denis Staniszewski z klasy II.
III miejsce: Lena Mendyk z klasy I, Julia Pniewska z klasy I i Nikola Masion z klasy III.
Wszystkie prace, również te, których wykonawcy nie znaleźli miejsca na podium, zostały wyróżnione i nagrodzone dyplomami oraz materiałami plastycznymi, by zachęcać uczniów do udziału w kolejnych plastycznych zmaganiach. 

 

WIZYTA MALAREK

W poniedziałek 25 kwietnia Szkołę Podstawową w Skórce odwiedziły  dwie panie malarki, p. Małgorzata Borsukiewicz z Piły i Anna Pacuła – Cyzio z Rzeszowa. Artystki opowiedziały o swojej pasji, która jest malarstwo. Pokazały sztalugi do malowania pejzaży w plenerze, narzędzia (pędzle, paletę i farby olejne), którymi posługują się przy tworzeniu prac oraz kilka swoich obrazów. Uczniowie klasy II pod kierunkiem pań wykonały piękne prace, jedną indywidualną „Kwiaty dla mojej mamy”, a drugą zespołową „Pani Wiosna”. Na zakończenie lekcji pani Wanda Augustyn zrobiła wystawę prac drugoklasistów i podziękowała paniom za ciekawie przeprowadzone zajęcia.

 

 

GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

11 kwietnia 2016 r. w Szkole Podstawowej w Skórce odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny przygotowany przez panią Wandę Augustyn i panią Justynę Markiewicz.  Wzięło w nim udział 12 uczestników. Byli to uczniowie z Krajenki, Głubczyna, Śmiardowa Krajeńskiego Podróżnej i ze Skórki.

I miejsce  zajął Aleksander Ciechanowski z Krajenki

II miejsce zajęła Weronika Barabasz z Krajenki

III miejsce zajęła Julia Machel z Krajenki

Wszystkim laureatom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

SPOTKANIE Z GHR ZE ZŁOTOWA

6 kwietnia kolejny raz gościliśmy w naszej szkole Grupę Rekonstrukcji Historycznej. Tym razem była to GHR ze Złotowa, która realizuje projekt - Patriotyczny Powiat Złotowski. Prezentacja dotyczyła zagadnień militarnych. Jedna część przygotowana była dla klas I – III, natomiast druga dla klas IV – VI.

Uczniowie zobaczyli i przymierzyli mundury, kurtki, hełmy, które stosowane były w okresie
II wojny światowej. Mieli także okazję porównać dawne umundurowanie ze współcześnie stosowanym. Prowadzący zwracali uwagę na nowoczesne, wygodniejsze rozwiązania
w zastosowaniu obecnego wyposażenia żołnierskiego. Przedmiotem dużego zainteresowania była broń.

Spotkanie wszystkim się podobało, każdy mógł zobaczyć, usłyszeć, dotknąć, przymierzyć  – nic więc dziwnego, że uczniowie chętnie uczestniczą w tego typu lekcjach. Pozostają też one długo w ich pamięci. 

 

I DZIEŃ WIOSNY

21 marca z radością przywitaliśmy długo oczekiwaną wiosnę. Cztery pierwsze lekcje odbyły się  zgodnie z panem, na  piątej godzinie uczniowie zostali zaskoczeni, gdyż nauczyciele zamienili się rolami. Klasa szósta uczyła się historii pod okiem pani Justyny Markiewicz  z nauczania zintegrowanego, Pan Krzysztof Kwiatkowski, nauczyciel historii próbował swoich sił w nauczaniu j. niemieckiego, a Pani Wanda Augustyn, na co dzień ucząca przyrody, teraz uczyła  j. angielskiego w klasie IV. Zamiany spodobały się uczniom, dla nauczycieli były ciekawym doświadczeniem.

Na szóstej lekcji społeczność szkolna udała się na długi wiosenny spacer po wsi. Na czele korowodu królowała jeszcze zima, by po powrocie zniknąć na długi czas. 

 

 

 

KONKURS RECYTATORSKI

16 marca sześcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w Miejsko Gminnym Konkursie Recytatorskim organizowanym przez Krajeński Ośrodek Kultury. Do szkoły wrócili
z wynikami:

Wyróżnienia w kategorii klas I - III:

Zuzanna Derlatka z klasy I

Weronika Jeż z klasy II

Anastazja Markiewicz z klasy III

Antonina  Romańczuk z klasy III

III miejsce w kategorii klas IV – VI:

Anna Paczek – Lee z klasy V

                                  

 

SZKOLNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE W KOŚCIELE NARODZENIA

                      NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY W SKÓRCE

                        

      W dniach 14.03.-16.03. 2016r. społeczność Szkoły Podstawowej w Skórce uczestniczyła w corocznych rekolekcjach wielkopostnych, które głosił zaproszony przez księdzaproboszcza wikariusz z  Krajenki - ksiądz Łukasz. Pani dyrektor, nauczyciele, uczniowie i pracownicy obsługi szkoły przybyli do kościoła na godzinę 11.00.

      W poniedziałek ks. rekolekcjonista mówił o ważności sakramentu chrztu św.,  poprzez który staliśmy się wszyscy dziećmi Boga. Podkreślił również, że nasze imiona mają różne znaczenia i są wartością. Uczniowie otrzymali zadanie domowe – napisać datę swojego chrztu, w jakim kościele
i jak przebiegał.

      We wtorek kilkoro dzieci przedstawiło historię swojego chrztu, następnie kaznodzieja poprowadził Drogę  Krzyżową, w której ostatnią stacją była „operacja”. Ks. Łukasz przedstawił scenkę z udziałem dzieci, w której jedno z nich odgrywało osobę z chorą duszą, ponieważ popełniła w swoim życiu dużo zła. Kiedy dokonano „operacji” stwierdzono, że serce pacjenta było kamienne i nie było na swoim miejscu, także inne narządy. Tą „operacją” jest sakrament spowiedzi św., w  którym Bóg leczy nasze serca i stajemy się znowu pięknymi osobami.

      W środę, ostatnim dniu rekolekcji na naszych głowach pojawiły się korony. Braliśmy udział we Mszy św.,
w której uczniowie czynnie uczestniczyli, czytając Słowo Boże, modlitwę wiernych i śpiewając psalm. W kazaniu celebrans powiedział i przedstawił wizualnie naszą drogę życia od urodzenia do spotkania z Jezusem, który nałoży nam „korony świętości” i będziemy wiecznie królować w niebie.

    Na zakończenie ks. proboszcz podziękował rekolekcjoniście na wygłoszone Słowo Boże i liczne przybycie uczestników. W imieniu całej społeczności szkolnej głos zabrał katecheta, który przypomniał tematy rozważań rekolekcyjnych i zwrócił się do ks. Łukasza ze słowami wdzięczności za obrazowe przedstawienie poruszanych zagadnień, które są dla nas dobrym przygotowaniem  na święta Zmartwychwstania Pańskiego.  

 

 

LOSY  NASZYCH  ABSOLWENTÓW

     W Szkole Podstawowej w Skórce społeczność szkolna pamięta o swoich absolwentach. Samorząd Uczniowski przygotowuje w każdym roku szkolnym informację o jednej osobie, która opuściła mury szkoły i ma już pewne osiągnięcia. W tym roku poznaliśmy historię Agnieszki Kopeć,  która  uczyła  się  w naszej szkole w  latach  1997 – 2003, ukończyła z bardzo dobrymi wynikami Gimnazjum w Krajence, Liceum Ogólnokształcące w Pile i studia magisterskie- filologię angielską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w  Poznaniu i amerykanistykę oraz studia podyplomowe tłumaczy specjalistycznych na Uniwersytecie  Warszawskim.

       Pracuje jako specjalistka prawa handlowego i do spraw zapobiegania  praniu brudnych pieniędzy. Bardzo lubi podróżować, czytać książki przygodowe, pomagać ludziom, śpiewać. W latach nauki brała udział w różnych konkursach i olimpiadach przedmiotowych, zdobywając  mnóstwo  nagród.

 Wszystkie   osiągnięcia    i  informacje o Agnieszce umieściliśmy na tablicach w kąciku patronki szkoły Marii Kownackiej. Jesteśmy dumni z naszej absolwentki, która jest wzorem godnym naśladowania dla naszych obecnych uczniów.  

 

 

 

„Babciuniu, Dziadziuniu w dniu waszego święta życzenia składają Wam wszystkim wnuczęta”

     5 lutego 2016 r. Szkołę Podstawową w Skórce odwiedzili Babcie i Dziadkowie. O godz. 15.30 zasiedli wszyscy przy zastawionych stołach w pięknie udekorowanej sali   gimnastycznej.   Na drabinkach   przypięte  były    portrety   gości   oraz  białe i czerwone baloniki w kształcie serc.

     W programie pt. „Ja się wcale nie chwalę, ja po prostu mam talent” zaprezentowali się uczniowie klasy drugiej. Dziadkowie i Babcie z dumą mogli podziwiać swoje pociechy , które recytowały humorystyczne wiersze, śpiewały urokliwe piosenki i brawurowo odtańczyły cztery tańce do piosenek „ABBY” z rekwizytami w postaci pomponów i kwiatów.

     Potem wnuczęta wręczyły swoim Babciom i Dziadkom własnoręcznie wykonane portrety, kwiaty i serca. Następnie wszyscy zaproszeni zostali do poczęstunku przygotowanego przez niezawodne mamy, w trakcie którego odbywały się śmieszne konkursy z udziałem dzieci i seniorów. Było to szukanie własnych portretów przez Dziadków, taniec Dziadków na gazecie, naprowadzanie dzieci do piłek, uzyskanie jak najdłuższej obierki podczas obierania jabłek przez Babcie. W końcowej części wspólnie śpiewano piosenki    z dziecięcych lat zaproszonych gości.

     Spotkanie przygotowała wychowawczyni klasy drugiej, pani Wanda Augustyn. Podziękowała przybyłym gościom oraz pani dyrektor za przyjęcie zaproszenia, rodzicom za pomoc i zaangażowanie w przygotowaniu spotkania, a dzieciom za wspaniały występ.

 

 

Zwycięstwo!

W grudniu br. uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skórce wzięli udział w konkursie „Szkoła bez używek” pod patronatem  Leszka Wojtasiaka Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego w ramach wojewódzkiej kampanii  Samorządu Województwa Wielkopolskiego „Uzależnia mnie tylko sport – Jesień 2015”.
W ramach konkursu, uczniowie pod opieką pani Karoliny Derlatki i pani Anny Sell przygotowali komiks, pt. „Czy warto było?”. W bohaterów historii wcielili się sami uczniowie, to oni są na zdjęciach ilustrujących strony komiksu.  

Pozalekcyjne spotkania w szkole i w domu państwa Owsiannych, rodziców głównej bohaterki, zaowocowały zwycięstwem. Praca uczniów Szkoły Podstawowej w Skórce została wyróżniona, zespół otrzymał nagrodę w postaci 12 bonów o wartości 300 zł. Jednocześnie praca ta została uznana za najlepszą spośród 48 nadesłanych, dzięki czemu nagroda wzrosła
o kolejne 7 bonów wartości 300 zł jeden. Łącznie uczestnicy konkursu ze Skórki wygrali bony towarowe o wartości 5700 zł.

 

 

 

WIZYTA W SCHRONISKU

15 stycznia uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się do schroniska w Krajence. Wizytę poprzedziła zbiórka karmy i innych potrzebnych zwierzakom rzeczy. Dzięki uczniom naszej szkoły i ich rodzicom mogliśmy przekazać na rzecz schroniska mnóstwo pożywienia, koce, obroże i smycze.

Po terenie schroniska oprowadzał nas opiekun psiaków, pokazał nam, w jakich warunkach bytują i opowiedział krótkie historie swoich podopiecznych.

Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści, oglądały psy, głaskały je i karmiły.

Mamy nadzieję, że akcja pomocy zwierzętom ze schroniska na stałe wpisze się w tradycję naszej szkoły.

Z wielką przyjemnością będziemy je wspomagać każdego roku.

 

 

 

 

BAL KARNAWAŁOWY

14.01.2016r.

 

 

 

  

WIZYTA PANA PSZCZELARZA

W Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skórce odbyła się niezwykła lekcja. Gościem pierwszoklasistów był Pan Michał Mendyk – leśnik i pszczelarz. Pan   Mendyk bardzo   ciekawie   opowiadał o życiu i pracy pszczół,
o tym, jak są ważne i   pożyteczne   oraz   jak   należy   je     chronić i im    pomagać. Oprócz ciekawego wykładu
i prezentacji był także pokaz ula, sprzętu oraz stroju pszczelarskiego, kolorowanki z pszczółkami oraz degustacja pysznego miodu! Wszystkim było niezwykle przyjemnie oraz … słodko J

 

PIECZENIE PIERNIKÓW

Uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej w Skórce wraz z wychowawczynią Wandą Augustyn zaprosili rodziców na lekcję, której temat związany był ze Świętami Bożego Narodzenia. Podczas zajęć dzieci poznały tradycje i zwyczaje wigilijne, rozmawiały
o niespodziewanym gościu, który 24 grudnia obdarowuje prezentami, składały życzenia świąteczne. Lekcję uświetniła kolęda zagrana na organach przez uczennicę klasy IV Amelię Wróblewską.

Kilka dni wcześniej, pod okiem jednej z mam, pani Grażyny Borsukiewicz, uczniowie piekli świąteczne pierniki. Najpierw wyrabiały ciasto, wałkowały i wycinały foremką różne kształty, potem do pieca i po zaledwie 10 minutach cudowny zapach roznosił się po całej szkole. Nie mniejszą frajdę miały dzieci przy ozdabianiu upieczonych ciasteczek. Na koniec odbyła się degustacja przepysznych pierników.

Była to praktyczna, smaczna i niezapomniana lekcja.

 

 

 

JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE

Święta  Bożego Narodzenia to czas spokoju, miłości i pojednania, łamania się opłatkiem, składania sobie życzeń, śpiewania kolęd. To czas wiążący się z tradycją wystawiania jasełek, które wprowadzają wszystkich w świąteczny nastrój.

W tym roku w naszej szkole historię narodzenia Jezusa przedstawili najmłodsi uczniowie – sześcio- i siedmiolatki z klasy I.  

W opowieści o Bożym Narodzeniu obok Józefa i Maryi pojawiła się ożywiona  natura. Kwiaty i zwierzęta obdarowane zostały ludzkim głosem, żeby móc nieść wieść o narodzinach Pana i wychwalać Go pod niebiosa. Tekst przeplatany był kolędami odśpiewanymi przez małych aktorów.

Maluchy  odważnie wkroczyły na pięknie wystrojoną scenę i znakomicie odegrały swoje role. Niektórzy uczniowie zdradzili swe szczególne uzdolnienia aktorskie, które z pewnością rozwiną i zaprezentują w przyszłości.

Na koniec piękne kolędy zaśpiewali solo: Zuzanna Michałek uczennica klasy III
i Miłosz Wysz uczeń klasy VI.

Przedstawienie przygotowane było pod kierunkiem pani Justyny Markiewicz, wychowawcy klasy I we współpracy z Panią Reginą Joncel i panem Krzysztofem Kwiatkowskim.

 

O DŹWIĘKU ZAKLĘTYM W EUKALIPTUSIE

            Książka Alfreda Szklarskiego pt. „Tomek w krainie kangurów”, czytana przez uczniów klasy VI jako lektura,  stała się pretekstem do zaproszenia na lekcję j. polskiego  Mirka Turczynowicza, pasjonata egzotycznych kultur Afryki i Australii.

            Nasz gość odwiedził nas 15 grudnia i przywiózł ze sobą tradycyjny instrument Aborygenów – didgeridoo. Uważany on jest za najstarszy instrument dęty świata. Te, które mogliśmy oglądać, i na których próbowaliśmy grać, pochodzą z kolekcji Mirka. Jeden z nich wykonany został tradycyjnie z eukaliptusa, a dwa pozostałe to rękodzieła naszego gościa, wykonane z wierzby i ze świerku.

            Nasze próby dęcia w didgeridoo zakończyły się niepowodzeniem, bo choć wydaje się to proste, wcale takie nie jest, chyba że ma się opanowaną technikę oddechu cyrkulacyjnego. Oprócz opowieści o zwierzętach Australii i kulturze Aborygenów, mogliśmy posłuchać historii o uciekającym przed dingo kangurze opowiedzianej dźwiękami wydobywającymi się
z didgeridoo.

            Spotkanie bardzo podobało się uczniom, pozostając pod wrażeniem, już myślą
o kolejnym zaproszeniu Mirka, tym razem na lekcję o Afryce i grę na afrykańskich bębnach djembe, które są kolejnym egzotycznym instrumentem, z którym też doskonale sobie radzi.

 

 

WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W SKÓRCE

4 grudnia przybył do nas Święty Mikołaj. Dzieci już od rana z niecierpliwością wypatrywały go przez okno. Gdy się pojawił wszyscy z  radością powitali   Świętego.   Tradycyjnie w czerwonym    kubraku z długą siwą brodą
i pełnym workiem niespodzianek. Mikołaj odwiedził uczniów każdej klasy, posiedział z nimi, porozmawiał, posłuchał piosenek, wierszy i obdarował wszystkich prezentami. Dzieciaki z ogromną ciekawością odpakowywali swoje upominki, a po tej szczęśliwej chwili mogli zrobić sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku odwiedzi nas ponownie.

 

 

ŻYWA LEKCJA HISTORII W SZKOLE PODSTAWOWEJ W SKÓRCE

            10 grudnia uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w niezwykłej lekcji historii. Tego dnia gościliśmy grupę rekonstrukcyjną z Lublina, która opowiedziała
o średniowiecznym rycerstwie. Uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądało pasowanie na rycerza, Bartek z klasy IV miał okazję wcielić się w kandydata, który był pasowany na rycerza, zaś Mieszko z klasy VI walczył o honor wybranki serca z użyciem prawdziwej broni rycerskiej. Podczas lekcji prezentowane były narzędzia kar, m. in. dyby, które były rodzajem kary publicznej, czy maskę wstydu, która była kara, którą plamiącą honor. Kilkoro uczniów brało udział w konkurencji ciężkiego miecza. Po lekcji każdy uczeń miał okazje zobaczyć
z bliska i dotknąć średniowiecznej broni, zakuć się w dyby, czy założyć maskę wstydu.

            Żywa lekcja historii” jest okazją do tego by ukazać wydarzenia historyczne w bardzo ciekawy sposób. Cennym elementem tego typu spotkań jest fakt, że uczniowie biorą czynny udział w lekcji, gdyż są uczestnikami przedstawianych wydarzeń. Ta niecodzienna lekcja bardzo podobała się uczniom i zapewne pozostanie w ich pamięci.

 

 

 

LEKCJA W „ZIELONEJ KLASIE”

30 listopada br. uczniowie klasy IV i VI pojechali do Nadleśnictwa Zdrojowa Góra na edukacyjne spotkanie
w zielonej klasie. W bogato wyposażonej w środki edukacyjne sali pani Anna Kałka ciekawie opowiadała dzieciom o zwierzętach mieszkających w lesie. Na początku wyjaśniła, czym jest las w rozumieniu ustawy, a następnie przeszła do prezentacji poszczególnych osobników. Wyjaśniła różnicę między orłem a bielikiem, przybliżyła pojęcie hibernacji,  uświadamiając nam, że niedźwiedzie nie zapadają w sen zimowy. Dzięki wspaniałym eksponatom uczniowie mogli zobaczyć różnicę między danielem a jeleniem, fretką a gronostajem i tchórzofretką, bażantem naszym rodzimym a chińskim.  Uczniowie z zainteresowaniem słuchali, a pytaniom nie było końca. Wizyta zakończyła się ogniskiem.

„Zielona klasa” to doskonała odskocznia od codziennej nauki w szkolnej ławce. Nie sposób przecenić wartości edukacyjnych takich zajęć. Doskonale wie o tym pani Wanda Augustyn, dzięki której tak często możemy uczestniczyć w „zielonych” lekcjach.

 

 

 

ANDRZEJKI

Tradycja andrzejkowa w Szkole Podstawowej w Skórce ma się dobrze, co było można zobaczyć 26 listopada 2015 roku
w godzinach popołudniowych.

Uczniowie mogli powróżyć sobie i „poznać swoją przyszłość”, a wszystko to za sprawą mam pierwszoklasistów. Zamieniły one klasę w salon wróżb, a same „przeistoczyły się we wróżki” przepowiadające przyszłość. Pobyt w salonie był wielką atrakcją szczególnie dla najmłodszych.

Dużym powodzeniem cieszyła się loteria fantowa, a także sklepik z napojami i przekąskami. Starsi uczniowie najwięcej czasu spędzili w sali gimnastycznej bawiąc się przy dźwiękach dyskotekowej muzyki, którą przygotował pan Krzysztof Kwiatkowski
z Samorządem Uczniowskim. Po trzech godzinach wspaniałej zabawy, wszyscy niechętnie rozeszli się do swoich domów.

 

 

UNIWERSYTECKA LEKCJA PRZYRODY

            W październiku i listopadzie uczniowie klas III i V brali udział w projekcie - „Nasze wody - obiekt (geoekosystem wodny) w realiach społecznych miejscowości” zorganizowanych przez Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Pile Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile.

            Pierwszym etapem projektu były zajęcia terenowe w rezerwacie przyrody „Kuźnik”. Na początku pan dr Paweł M. Owsianny – zastępca dyrektora Ośrodka UAM w Pile i jednocześnie przewodniczący Rady Rodziców naszej szkoły, opowiedział uczniom o idei projektu i historii rezerwatu jako przykładu polsko-niemieckiej historii naszego regionu – Krajny. Następnie przy pomocy siatki planktonowej uczniowie pobrali z jezior próby planktonowe wody. Mierzyli też podstawowe parametry fizyczne i chemiczne wody z jezior, jej temperaturę, odczyn (pH) oraz przewodność elektroniczną. Później, w czasie wędrówki, oglądali rośliny leśne i torfowiskowe. Dowiedzieli się między innymi tego jak zwierzęta korzystają z zasobów przyrodniczych, np. w jaki sposób wiewiórki i dzięcioły wykorzystują szyszki. Istotą projektu było także uświadomienie sobie tego jak człowiek kształtuje środowisko przyrodnicze wokół siebie. Uczniowie powtórzyli sobie wiedzę dotyczącą warstw lasu, gatunków drzew leśnych, posłuchali ciekawych opowieści o działalności bobrów i o nietoperzach z drugiego rezerwatu - „Nietoperze w Starym Browarze”, znajdującego się w sąsiedztwa rezerwatu krajobrazowego „Kuźnik”.

            W drugiej części tego etapu projektu, odbywającej się w laboratoriach Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego w Pile, uczniowie obserwowali przez mikroskop stereoskopowy: glony, pierwotniaki i drobne skorupiaki, czy też budowę kwiatu, liści i owadów. Następnie podjęto temat wpływu substancji na środowisko wodne - zbadana została barwa i mętność wody. Uczniowie mogli zobaczyć też, jak lądolód tworzył jeziora rynnowe – bawiąc się kostką lodu w wanience z piaskiem.

            Spotkania poprowadzone zostały przez pana dra Pawła M. Owsiannego oraz doktorantki UAM - panie mgr Paulinę Mróz, mgr Klaudię Adamczyk i mgr Weronikę Wachowiak. Były to bardzo ciekawe lekcje, a uczniowie usłyszeli interesujące fragmenty historii regionu, zdobyli nowe wiadomości i mogli uczestniczyć w wielu ekscytujących eksperymentach.

            Zasadniczą częścią projektu będzie jednak nasza praca w okolicach szkoły. Będziemy analizować środowisko przyrodnicze doliny Głomii w Skórce, w czym pomogą nam naukowcy z UAM. Efektami naszych obserwacji pochwalimy się z końcem maja 2016 roku innym szkołom na specjalnej konferencji na UAM w Pile.

 

 

 

11 LISTOPADA

 

W piątek 13 listopada 2015 roku w Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skórce, odbył się uroczysty apel poświęcony najważniejszemu polskiemu świętu narodowemu.

Program artystyczny z okazji Święta Niepodległości przygotowali, pod opieką pana Krzysztofa Kwiatkowskiego, uczniowie z koła historycznego.

Zbliżające się święto zasygnalizowane było już wcześniej okolicznościową gazetką. Apel natomiast przebiegał w podniosłej atmosferze, którą odświętnym strojem z kotylionem na piersi zaznaczyli nauczyciele i uczniowie.

Uroczystość  rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu narodowego, a następnie przypomniano daty trzech rozbiorów i sytuację narodu bez państwa.

 Wiersze i pieśni podkreślały ducha narodu polskiego, który przez 123 lata niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki o ojczyznę. Pieśni patriotyczne pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o wolność.

Uroczystość budowała ducha patriotyzmu i podkreślała wartości, jakimi są wolność i własne państwo.

 

 

DZIEŃ NAUCZYCIELA

W piątek 16 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej.
W uroczystości, która przygotowali uczniowie klasy VI, uczestniczyli także przedstawiciele Rady Rodziców.

W tym roku apel wyglądał nieco inaczej, gdyż oprócz wierszy i życzeń dla pracowników szkoły, nauczycielom wręczone zostały „Telekamery”. Uczniowie poprzez głosowanie przyznali  „Telekamery” w 10 kategoriach. Wyniki ogłosili uczniowie, oni też przy dźwiękach fanfar  wręczyli nagrody, którymi były ordery.

Laureatem w kategorii  najczęściej uśmiechający się nauczyciel została:

Pani Karolina Derlatka.

Laureatem w kategorii  ciało pedagogiczne z dużym poczuciem humoru  została:

Pani Anna Sell,

Laureatem w kategorii  największy indywidualista została:

Pani Regina Joncel,

Laureatem w kategorii  nauczyciel mały wzrostem,  wielki sercem został:

Pan Adam Michalec,

Laureatem w kategorii  biceps roku został :

Pan Krzysztof Kwiatkowski

Laureatem w kategorii  ostoja spokoju została:

Pani Justyna Markiewicz,

Laureatem w kategorii  głos, który słychać w całej szkole został:

Pan Andrzej Wawruszak

Laureatem w kategorii  puszysta fryzura została:

Pani Wanda Augustyn

Laureatem w kategorii   najwyższe szpilki została:

Pani Małgorzata Komorowska

Laureatem w kategorii  elegancja i szyk została:

Pani Danuta Balcer

 

                               

 

 

 DNI  JABŁKA  I  MARCHEWKI  -  NA ZDROWIE!

                 W każdy piątek października uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skórce świętowali Dni Jabłka i Marchewki. To były wyjątkowe dni, podczas których  uczniowie nie tylko uczyli się zasad zdrowego odżywiania ale także wykorzystywali zdobytą wiedzę w praktyce zastępując ciastka i słodycze pożywnymi warzywami i owocami. Na zakończenie obchodów uczniowie klasy I  przygotowali występ  artystyczny
o tematyce zdrowego odżywiania. Te dni każdemu wyszły na zdrowie! 

 

 

logo_ko.png

Wielkopolski Kurator Oświaty uprzejmie informuje, że w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skórce ul. Złotowska 4, 64-917 Skórka, zostanie przeprowadzona ewaluacja zewnętrzna problemowa.

Termin ewaluacji: 29 października 2015 r. 12 listopada 2015 r.

 Czytaj więcej

 

                                                    SPOTKANIE  Z  LEŚNIKIEM

             30 września 2015r. w Szkole Podstawowej w Skórce gościliśmy, zaproszonego przez panią Wandą Augustyn, pana leśniczego Damiana Trojanowicza.

             Podczas zajęć w klasie drugiej zapoznał uczniów z warstwami lasu, żyjącymi tam zwierzętami i roślinami. Podzielił się wiedzą o drzewach liściastych i iglastych. Podjął też ważny temat- potrzeby właściwego zachowywania się w lesie. Ciekawie opowiadał o swojej pracy, uczniowie zadawali mnóstwo pytań. Na zakończenie spotkania dzieci oglądały kolorowe lustracje przedstawiające skarby jesiennego lasu.

               Spotkanie z panem D. Trojanowiczem podobało się uczniom, słuchali z uwagą i zainteresowaniem. Z pewnością dużo zapamiętały z takiej lekcji.

 

 

           

 

 

V  ŚWIATOWY  DZIEŃ  TABLICZKI  MNOŻENIA  W  SKÓRCE

25 WRZEŚNIA  2015r.

Tradycyjnie w ostatni piątek września w szkole królowała tabliczka mnożenia. Do udziału
w sprawdzaniu umiejętności mnożenia i dzielenia zachęcały gazetki i kolorowe plakaty przygotowane przez uczniów klas IV-VI.  Na przerwach między lekcjami oblegane były komisje egzaminacyjne- każdy chciał zdobyć certyfikat „MT EXPERT” oraz medal „Jestem ekspertem tabliczki mnożenia”.

Drugi etap zabawy z tabliczką mnożenia odbył się w sali gimnastycznej. Tu królowa nauk pobratała się ze sportem. Dziewczyny, które zdały egzamin, walczyły o miano królowej skakanki. Odpowiadały na pytania z tabliczki mnożenia, skacząc na skakance, natomiast chłopcy łączyli tabliczkę ze strzelaniem piłką na bramkę. Królową skakanki została uczennica kl.VI Wiktoria Borysławska a tytuł piłkarza matematyka zdobył uczeń kl.VI Krzysztof Kłoczko.

Wszyscy bawili się znakomicie, a co najważniejsze, doskonalili znajomość tabliczki mnożenia. Imprezę przygotowała i przeprowadziła Regina Joncel- nauczycielka matematyki.

 

 

                       

 

 

 Wycieczka do szkółki leśnej w Dobrzycy

            18 września 2015r. uczniowie klasy I i II Szkoły Podstawowej w Skórce uczestniczyli w wycieczce do Szkółki Leśnej w Dobrzycy. Dzieci na szkółce rozpoznawały sadzonki drzew. Następnie były na spacerze w lesie i tam przy pomocy pana leśniczego Jarosława Ramuckiego szukały śladów zwierzyny, słuchały śpiewu ptaków i oglądały drzewa obgryzione przez bobry.

          Pan leśniczy interesująco opowiadał uczniom o różnych gatunkach drzew rosnących w lesie /sosna, buk, dąb, brzoza, świerk /, dzieci widziały wiewiórkę, zająca, żuki, chciały zobaczyć dzika, sarnę, jelenia, jeża i bobra. Nie udało się tych zwierząt zobaczyć, pewnie hałas jaki robiły wystraszył zwierzęta.  Świetnie  poradziły sobie,  pokonując  strome  podejście.  Były  również   w „ zielonej klasie” obejrzały ciekawe kolekcje motyli i rybki w akwarium. Na zakończenie wycieczki były na przepięknym placu zabaw wśród zieleni. Wyjazd przygotowała Wanda Augustyn.

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/16

1 września

We wtorek 1 września nastąpiła inauguracja Roku Szkolnego 2015/2016. Akademia rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Pani Dyrektor Danuta Balcer powitała ciepło nauczycieli, uczniów i rodziców zgromadzonych w sali gimnastycznej naszej szkoły. Powitała również nowych pedagogów: panią Justynę Markiewicz nauczyciela nauczania początkowego, panią Karolinę Derlatkę nauczyciela j. polskiego i j. niemieckiego oraz nowego pracownika obsługi panią Annę Wienke.

Następnie Pani Dyrektor i wychowawczyni klasy pierwszej pani Justyna Markiewicz dokonały pasowania pierwszoklasistów. Każdy z nich otrzymał słodki upominek ufundowany przez Radę Rodziców.

Na zakończenie odśpiewany został hymn szkoły. Po części oficjalnej uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami.


Uroczyste zakończenie roku szkolnego w Skórce

26 czerwca 2015 r.

      Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem hymnu narodowego. Potem nastąpiło przekazanie sztandaru uczniom klasy V i ślubowanie absolwentów. Następnie pani dyrektor, Danuta Balcer, podsumowała pracę w roku szkolnym 2014/2015.

      Oczekiwanym momentem było wręczenie nagród książkowych uczniom wyróżniającym się w nauce. Pan Andrzej Wawruszak rozstrzygnął Konkurs na Najlepszego Sportowca Roku. Już po raz kolejny został nim uczeń klasy VI, Eryk Lamtschek. W tym miejscu owacjami uhonorowano również dwóch chłopców, którzy zajęli czołowe miejsca w Krajowym Finale Czwartków Lekkoatletycznych. Eryk Lamtschek zajął w swej kategorii I miejsce w skoku wzwyż, Jakub Mikuś w tej samej dyscyplinie zajął II miejsce. Rada Rodziców ufundowała lekkoatletom nagrody pieniężne. Potem pani dyrektor przekazała nagrody uczniom, którzy otrzymali tytuł „Skoczka”. Poprawili oni w II semestrze oceny z 3 wiodących przedmiotów. Była również nagroda pieniężna ufundowana przez Radę Rodziców dla prymusa szkoły.        W tym roku najwyższą średnią uzyskała uczennica klasy V, Wiktoria Borysławska. Nagrody dostali także uczniowie za 100% frekwencję. Na zakończenie części oficjalnej miłych wakacji życzył przewodniczący Rady Rodziców, Paweł Michał Owsianny. Po odśpiewaniu hymnu szkoły wyprowadzono poczet sztandarowy.

      Wzruszającą chwilą było pożegnanie dwóch długoletnich nauczycielek, które od września przechodzą na emeryturę. Są to panie Barbara Szkudlarek i Stanisława Machnowska. Na ich cześć klasa IV wraz z wychowawczynią, Małgorzatą Komorowską, przygotowała sympatyczny program. Były uściski, miłe słowa i łzy wzruszenia. Potem wszyscy rozeszli się do klas na spotkania z wychowawcami.

      Po uroczystościach szkolnych uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami udali się na mszę świętą celebrowaną przez ks. Mirosława Krupińskiego.

      WAKACJE JUŻ SIĘ ZACZĘŁY!

         


Absolwenci ze Skórki pożegnali się ze szkołą

24 czerwca 2015r.

        Tuż przed zakończeniem roku szkolnego uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej
im. Marii Kownackiej w Skórce pożegnali nauczycieli i młodszych kolegów. Oprócz absolwentów obecni byli ich rodzice, pani dyrektor, Danuta Balcer, nauczyciele, pracownicy obsługi,  prezydium Rady Rodziców: pan Paweł Michał Owsianny, pani Sabina Waliszewska oraz pani   Marlena Lamtschek oraz żegnający najstarszą klasę piątoklasiści.

         Spotkanie rozpoczęli szóstoklasiści, proponując zaproszonym gościom żartobliwy program artystyczny, w którym krytycznie przedstawili swój stosunek do nauki, szkoły
i nauczycieli. Pięknie wkomponowały się w ich występ piosenki, będące ilustracją doli
i niedoli sześciu lat nauki. Potem dziękowali nauczycielom i rodzicom za trud nauczania
i wychowania. Na zakończenie wręczyli nauczycielom i innym pracownikom szkoły wiązanki kwiatów.

          Podczas swego wystąpienia pani dyrektor podziękowała za wspólną pracę i wspomniała niektóre wydarzenia z życia klasy. Przewodniczący Rady Rodziców, Paweł Michał Owsianny życzył szóstoklasistom powodzenia w gimnazjum i wspaniałych wakacji.

         Absolwentów pożegnali również piątoklasiści, dając im w podarunku sympatyczny wierszyk autorstwa Michała Mendyka, którego fragment brzmi: „By do Marii od Plastusia uczęszczała Wasza wnusia”

        Po spotkaniu w sali gimnastycznej zebrani zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców, a uczniowie mieli zorganizowaną dyskotekę. Imprezę przygotowała pani Regina Joncel, wychowawczyni absolwentów.

     

 

Misia laureatka

19 czerwca 2015 r.

            Miło nam poinformować, że w konkursie plastycznym pt. „Palić, nie palić – o to jest pytanie?”, organizowanym przez Powiatową Stację Sanitarną Epidemiologiczną w Złotowie, uczennica klasy V naszej szkoły, Michalina Owsianna, zajęła III miejsce.

            Serdecznie gratulujemy Misi oraz jej opiekunce, pani Annie Sell.

     

     

                          „Kocham Was Mamo i Tato!”

                                    19 czerwca 2015r.

        W tym dniu w szkole w Skórce spotkali się rodzice i ich dzieci, trzecioklasiści, by pobyć ze sobą, dać sobie trochę radości i podsumować trzyletni pobyt w placówce.

        Uczniowie zaprezentowali program artystyczny składający się z kilku części. Była to inscenizacja pt. „Bajkowe zdrowie” i scenki o bezpieczeństwie. Potem rodzice obejrzeli program na Dzień Matki i Ojca. Zawierał on liczne wiersze, piosenki oraz tańce. Następnie wszyscy bawili się znakomicie, uczestnicząc w licznych konkursach.

        Kolejnym punktem spotkania było wspomnieniowe sprawozdanie z trzech lat nauki pt. „Przeżyjmy to jeszcze raz”. Autorami prezentacji byli Grażyna Szczepaniak i Łukasz Kwiatkowski. Na zakończenie programu  dzieci pięknie zatańczyły poloneza i obdarowały rodziców kwiatkami oraz sercami.

        Nie obyło się również bez słodkiego poczęstunku, który przygotowały niezawodne mamy trzeciaków. Była wtedy okazja do sympatycznych rozmów.

       Pani Wanda Augustyn, wychowawczyni III klasy, która przygotowała spotkanie, w ciepłych słowach podziękowała dzieciom za wspólnie spędzony, pracowity czas, a rodzicom za pomoc w realizacji wielu zamierzeń.  

           

   

Biegaliśmy w Podróżnej

                                               18 czerwca 2015r.

      Sześciu uczniów z naszej szkoły wzięło udział w „Gminnych Biegach Przełajowych  im. Ireneusza Neumanna” w Podróżnej w kategorii klas I-III. Drużyna w zmaganiach zajęła III miejsce. Oto indywidualne osiągnięcia młodych biegaczy:

I miejsce – Emilia Ślipko, kl. III

II miejsce – Franciszek Szpakowicz, kl. II

III miejsce – Przemysław Włodarczyk, kl. I

III miejsce – Zuzanna Michałek, kl. II

III miejsce – Mateusz Koper, kl. II

      Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i ich trenerce, pani Reginie Joncel.

5 rocznica nadania imienia szkole w Skórce

13 czerwca 2015 r.

      Okazją do wielkiej uroczystości w Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skórce była 5 rocznica nadania szkole imienia i ufundowania sztandaru.

      Spotkanie rozpoczęło się przemarszem całej społeczności szkolnej do kościoła. Kolumnę otwierał poczet sztandarowy. Mszę świętą w intencji uczniów, rodziców, nauczycieli i patronki celebrował ks. proboszcz, Mirosław Krupiński. Po niej nastąpiła część oficjalna.

      Po powitaniu i odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrała dyrektor szkoły, pani Danuta Balcer, która powitała znamienitych gości, rodziców i uczniów. Swoją obecnością zaszczycili nas burmistrz Gminy i Miasta Krajenka, pan Stefan Kitela, radny powiatowy, pan Piotr Jończyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Krajence, pan Adam Klaryński, dyrektor Publicznego Przedszkola w Skórce, pani Marlena Boruń oraz sołtysi naszych miejscowości, panie Barbara Koper, Małgorzata Bińkowska, Maria Rachfał. Chcąc uczcić pamięć patronki , Marii Kownackiej, przedstawiciele uczniów odczytali życiorys pisarki. Po złożeniu kwiatów przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego i Rady Rodziców w kąciku patronki głos zabrali burmistrz Gminy i Miasta Krajenka oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Krajence.

      Po przemówieniach nastąpiło podsumowanie konkursu plastycznego dla klas I – VI pt. „Postacie z utworów Marii Kownackiej”.

      Na zakończenie części oficjalnej odśpiewano hymn szkoły.

      Następnie zaproszono zebranych do obejrzenia części artystycznej. Jako pierwsza wystąpiła klasa III, przepięknie tańcząc poloneza. Uczennice klasy V i VI zatańczyły tańce nowoczesne w ciekawej choreografii i perfekcyjnym wykonaniu. Uczeń klasy V, Miłosz Wysz, brawurowo zarecytował wiersz Ludwika Jerzego Kerna pt. „Śmierć w rodzinie”. Dziewczynki  z klasy II  słodko wykonały piosenkę pt. „Hugs and kisses”. Ostatnim punktem programu był kolejny spektakl teatralny przygotowany przez rodziców i nauczycielkę, Annę Sell. Tym razem zaprezentowali baśń pt. „Królewna Śnieżka”. Widzów zachwyciły scenografia, charakteryzacja, kostiumy, ruch sceniczny i taniec. Na uwagę zasługiwały również oprawa muzyczna i przepiękne wykonanie piosenek. Salwy śmiechu wywoływały pełne komizmu pojawiające się postacie Złej Królowej i 7 krasnoludków. Można było wyczuć, że zabawa       w teatr to dla grających świetna zabawa. Za pracę włożoną w przygotowanie przedstawienia należą im się wielkie ukłony.

      Spotkanie zakończyła pani Danuta Balcer zapraszając wszystkich do obejrzenia wystaw prezentowanych w salach lekcyjnych. Nauczyciele przygotowali wystawy fotograficzne z ostatnich wycieczek oraz mapę odwiedzonych przez uczniów miejsc w Polsce i poza jej granicami. Wyłożono również wszystkie kroniki szkoły, spisy absolwentów ze zdjęciami klasowymi, a także osiągnięcia naszej szkoły. Interesująco również wypadła wystawa prac plastycznych związanych z twórczością Marii Kownackiej.

      Drugą częścią imprezy był festyn rodzinno – sportowy. Odbywały się liczne zawody, mecze i pokazy. Młodsze dzieciaki skorzystały z możliwości pomalowania twarzy i innych części ciała. Wdzięczni za to jesteśmy pani Renacie Szymczak. Rada Rodziców zakupiła dzieciom lody i słodycze. Dzięki rodzicom w czasie festynu można było spożyć pieczone kiełbaski, odpocząć i porozmawiać przy cieście i kawie, a także spożyć lody i ochłodzić się zimnymi napojami. Pięknie im za to dziękujemy.

     Spotkanie zakończyło się sympatycznymi wpisami gości do księgi wyłożonej na holu szkoły.

      Pogoda bawiącym się znakomicie dopisała. Mamy nadzieję na następne miłe spotkania w murach naszej placówki. Serdecznie wszystkim dziękujemy za liczne przybycie.

                           

     

 „Uzależnia mnie tylko sport”

                                          16  czerwca  2015r.

       Uczniowie i rodzice naszej szkoły wzięli udział w projekcie pod hasłem „Uzależnia mnie tylko sport” organizowanym przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Kampania miała na celu profilaktykę  uzależnień
w połączeniu z aktywnością ruchową uczestników imprezy. Odbyło się 6 spotkań zawodów w różnych miastach, między innymi w Krajence. Drużyna reprezentująca naszą gminę zwyciężyła w cyklu zawodów w naszym subregionie. Szkołę w Skórce reprezentowali:

 1. Borsukiewicz Patryk – kl. I
 2. Borsukiewicz Paweł – tata
 3. Koper Mateusz – kl. II
 4. Koper Adam – tata
 5. Lechowicz Gracjan – kl. II
 6. Lechowicz-Stankiewicz Żaneta – mama
 7. Sarnowska Aleksandra -  kl. II
 8. Sarnowska Barbara – mama
 9. Szpakowicz Franciszek – kl. III
 10. Szpakowicz Jowita – mama
 11. Rozmiarek  Piotr – kl. III
 12. Rozmiarek  Tomasz – tata

Gratulujemy zwycięstwa.

Konkursy, konkursy, konkursy…

10 czerwca 2015 r.

Na apelu w szkole podstawowej w Skórce podsumowano wiele konkursów.

 1. Szkolny konkurs języka angielskiego kl. I –III
  1. Ilość uczestników:
 1. Zwycięscy kl. I

I miejsce – Wiktor Ślebioda

II miejsce – Artur Jaros

III miejsce – Jan Waliszewski

 1. Zwycięscy kl. II

I miejsce – Aleksandra Sarnowska

II miejsce – Wiktoria Jacukowicz

III miejsce – Mikołaj Prokop

 1. Zwycięscy kl. III

I miejsce – Tymoteusz Sarnowski

II miejsce – Karolina Płowaś

III miejsce – Bartosz Kowalski

Konkurs przygotowała i przeprowadziła pani Danuta Balcer.

 1. Szkolny konkurs języka angielskiego kl.  IV – VI

I miejsce – Szymon Procyszyn (kl. VI)

II miejsce – Eryk Lamtschek (kl. VI) i Dawid Kusa (kl. VI)

III miejsce – Mieszko Mendyk (kl. V)

Wyróżnienia: Martyna Popławska (kl. IV) i Jakub Denisiuk (kl. IV)

Konkurs przygotowała i przeprowadziła pani Małgorzata Komorowska.

 1. Szkolny konkurs języka niemieckiego kl.  V – VI

I miejsce – Wiktoria Wicik (kl. VI)

II miejsce – Wiktoria Borysławska (kl. V)

III miejsce – Nikola Michałek (kl. V)

Konkurs przygotowała i przeprowadziła pani Izabela Załęska.

 1. Szkolny konkurs przyrodniczy:
  1. Dla klasy IV

I miejsce – Jakub Denisiuk

II miejsce – Natalia Włodarczyk i Anna Pączek

III miejsce – Julia Maślanka i Seweryn Binkowski

 1. Dla klasy  V

I miejsce – Mieszko Mendyk

II miejsce – Wiktoria Borysławska

III miejsce – Michał Barwiński, Nikola Michałek i Julia Kowalska

Konkurs przygotowała i przeprowadziła pani Wanda Augustyn.

 1. Szkolny konkurs matematyczny pt. „Mistrz krzyżówki i łamigłówki
  1. Klasa IV – max 40 pkt.

I miejsce – Julia Maślanka (32 pkt.)

II miejsce – Dariusz Eichstaedt (32 pkt.)

III miejsce – Roksana Suder (29 pkt.)

 1. Klasa V – max 52 pkt.

I miejsce – Miłosz Wysz (50 pkt.)

II miejsce – Nikola Michałek (49 pkt.)

III miejsc – Mieszko Mendyk (48 pkt)

 1. Klasa VI – max 79 pkt,

I miejsce – Eryk Lamstchek (63 pkt.)

II miejsce – Aleksandra Kania (56 pkt. )

III miejsce – Dawid Pryciak (46 pkt. )

Konkurs przygotowała i przeprowadziła pani Regina Joncel.

 1. Całoroczny szkolny konkurs dla klasy VI „Wzorowy dyżurny”
  1. Franciszek Kozłowski – 5,0 pkt.
  2. Anna Czech – 4,9 pkt.
  3. Dawid Kusa – 4,9 pkt.
  4. Martyna Makowska – 4,9 pkt.
  5. Wiktoria Świarska – 4,9 pkt.
  6. Aleksandra Kania – 4,8 pkt.
  7. Wiktoria Wicik – 4,8 pkt.
  8. Aleksandra Widawska – 4,8 pkt.

Konkurs przygotowała i przeprowadziła pani Regina Joncel.

 1. Danuta Balcer poinformowała społeczność szkolną o zdobyciu przez naszą placówkę  II miejsca w punktacji zespołowej w finale „Czwartków LA” oraz o zdobyciu 12 maja b.r. I miejsca w Mistrzostwach Powiatu w Czwórboju Lekkoatletycznym Chłopców.

Gratulujemy zawodnikowi, ich trenerowi, panu Andrzejowi Wawruszakowi.

Poznajemy inne szkoły

1 czerwca 2015 r.

   Uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skórce wraz z wychowawczynią rewizytowali uczniów klasy II b ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Dzieci Polskich w Pile, którzy odwiedzili nas kilka miesięcy temu.

      Spotkanie rozpoczęło się od zajęć sportowych na hali, w sali fioletowej z pufami o różnych kształtach. Byli także w siłowni. Potem obejrzeli sale lekcyjne i świetlicę, a także salę komputerową. Wielką atrakcją okazało się wspólne przygotowywanie zdrowych posiłków w postaci kanapek, koktajli i past. Nasi trzecioklasiści przekazali młodym pilanom drobne upominki. Na zakończenie odbył się mecz piłki nożnej i można było pobawić się na placu zabaw. Pobyt w innej placówce bardzo się trzeciakom podobał, ponieważ mogli porównać warunki nauki w dużej miejskiej szkole z naszą małą, wiejską.

      Wyjazd przygotowała Wanda Augustyn.

                                          Wycieczka do ciekawych historycznie miejsc

                                                                        28  maja  2015r.

       Uczniowie Szkoły Podstawowej w Skórce mieli okazję uzupełnić wiedzę nabytą na lekcjach dzięki wycieczce do kilku ciekawych historycznie miejsc.

         Dzieci mogły zwiedzić Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji. Również w tym miejscu obejrzały ruiny zamku obronnego z XIV w. Głównym celem podróży była jednak osada kultury łużyckiej i Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Jedną z przyjemniejszych chwil był rejs statkiem po Jeziorze Biskupińskim. Z Biskupina do Gąsawy pojechali wycieczkowicze kolejką wąskotorową. Kolejnym punktem wyprawy była katedra w Gnieźnie.

      Wiele wiedzy i wrażeń wyniesiono z obejrzenia znanych na całym świecie miejsc. Wycieczkę zorganizowała pani Wanda Augustyn.

       

         

 „ Żeby dzieciom nie działa się żadna krzywda”

    25 maja 2015r.

        W Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej odbył się coroczny Gminny Konkurs Ortograficzny przeznaczony dla klas III.

          Dziewięcioro odważnych trzeciaków zmagało się z dyktandem o prawach dzieci oraz z naszpikowanymi trudnościami ortograficznymi tekstem. Zwycięzcami ortograficznej walki zostali:

          I miejsce – Julia Lamtschek  / SP Skórka /

         II miejsce – Dominik Ajsztet / SP Głubczyn /

         III miejsce – Tymoteusz Sarnowski / SP Skórka /

         III miejsce – Zofia Sturmowska / SP Krajenka /

        Laureatom i ich opiekunkom serdecznie gratulujemy. Konkurs przygotowały Barbara Szkudlarek i Anna Sell.

I KOMUNIA ŚWIĘTA

Skórka - 17.05.2015r.

W naszej parafii i szkole przeżywaliśmy w dniu 17.05.2015r. Uroczystość I Komunii Świętej. W tym roku po raz pierwszy dzieci przyjęły Najświętszy Sakrament w klasie trzeciej, było ich 17 osób. Uczniowie z Paruszki i z Dolnika uczestniczyli we Mszy Świętej. Komunijnej w Głubczynie w dniu 10.05.2015r. Uroczystość I Komunii Świętej w Skórce rozpoczęła się o godz. 10.45. procesją od figury Matki Boskiej Królowej rodzin. Tutaj dzieci poprosiły dzieci o błogosławieństwo, ks. proboszcz powitał  wszystkich i  poświęcił,  różańce,  książeczki
i świece.

W kościele państwo Manikowscy w imieniu rodziców poprosili ks. celebransa o udzielenie ich dzieciom sakramentu Komunii Świętej, następnie dzieci przeprosiły Boga za popełnione zło. Pierwsze i drugie czytanie usłyszeliśmy z ust również rodziców, psalm zaśpiewały dziewczynki pierwszokomunijne. W homilii ks. kaznodzieja zwrócił uwagę dzieciom, że pod postacią chleba znajduje się prawdziwy Jezus, który przychodząc do naszych serc pomaga nam czynić dobro i chroni od zła. Dzieci wzięły udział w modlitwie wiernych i procesji z darami, którymi były: kwiaty, świeca, indeksy, chleb, winogrona, wino oraz hostia. Rodzice złożyli w darze nowe krzesła w prezbiterium, a ks. Mirosław zafundował fotel.

 Po przyjęciu Chrystusa pod postacią chleba, dzieci podziękowały Bogu za życie i miłość; kapłanowi za troskę duszpasterską; rodzicom za przykład wiary, rodzicom chrzestnym za dobroć i życzliwość; nauczycielom za przekazaną wiedzę i wychowanie; pani organistce i scholii za niebiański śpiew; pani Ewie za posługę przy ołtarzu.

Na zakończenie ks. proboszcz pobłogosławił wszystkich, dzieci otrzymały pamiątkowe obrazki oraz pamiątki od burmistrza,
a pan fotograf wykonał grupowe zdjęcia. Mamy nadzieję, że Pan Jezus, który przyszedł po raz pierwszy do serc trzecioklasistów, będzie częstym Gościem i Przyjacielem.

Mamy laureatkę

26 marca 2015 r.

            W lipcu odbył się finał Powiatowego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Nasza uczennica z kl. IV, Natalia Włodarczyk, zajęła w nim III miejsce. Wróciła z stamtąd z cennymi nagrodami rzeczowymi. Bardzo jesteśmy z niej dumni
i życzymy dalszych sukcesów.

Umiemy segregować śmieci

     4 maja 2015r

   Przedstawiciel Pilskiego Regionu Gospodarki Odpadami Komunalnymi spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej w Skórce. Podczas prezentacji multimedialnej przypomniał dzieciom zasady segregacji śmieci. Ciekawe były krótkie filmy pokazujące segregację śmieci zebranych z wielu gmin, produkcję papieru toaletowego
i pracę zakładu przetwarzającego zebrane szkło, które staje się surowcem dla hut szkła. Miło było stwierdzić,
że segregacja odpadów służy powtórnemu ich wykorzystaniu.

    Na zakończenie prelekcji odbył się kwiz dla sześciorga dzieci, polegający na usystematyzowaniu umiejętności segregacji odpadów. Wszyscy uczestnicy świetnie sobie poradzili z zadaniem.

Nasz absolwent

14 maja 2015r.

            Przez kilka tygodni uczniowie Szkoły Podstawowej w Skórce oglądali wystawę pt. „Losy naszych absolwentów”. Jej bohaterem był Dawid Plebanik, który ukończył nasza szkołę w 2000 r. Obecnie pracuje w Pile, w Zamiejscowym Ośrodku Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest specjalistą do spraw obsługi studentów. Wśród licznych zainteresowań ważna jest historia naszej miejscowości. Napisał książkę pt. „Śladami historii Skórki”. Otrzymał za nią pierwsze miejsce w konkursie zorganizowanym przez sołtysa wsi.

            Zaangażowanie w życie społeczno-kulturalne naszej wsi młodego lokalnego patrioty jest godne naśladowania. 

„Wszyscy będą już równi,

  wszyscy będą już braćmi”

30 kwietnia 2015 r.

      W obecności sztandaru szkoły i po zaśpiewaniu hymnu narodowego uczniowie klasy         IV Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skórce przedstawili montaż słowno-muzyczny poświęcony 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dzieci w bardzo przystępny sposób opowiedziały kolegom, czym była pierwsza konstytucja sprzed 2 wieków i jakie miała znaczenie dla Polaków. Nakreśliły także sytuację historyczną ówczesnej Polski. Oprócz strof poetyckich pięknie wybrzmiały pieśni, m.in. „Jak długo w sercach naszych”, „Witaj maj”           i „Żeby Polska była Polską”. Była to żywa lekcja naszych dziejów i patriotyzmu.

      Uczniów do uroczystego apelu przygotował nauczyciel historii, Krzysztof Kwiatkowski.

                                     

          „Żyję  zdrowo  i bezpiecznie”

                                                                                  22  kwietnia  2015r.

       Z okazji Światowego Dnia Zdrowia uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Skórce zostali zaproszeni przez klasę III na program artystyczny. Na początku gospodarze zaprezentowali widowisko pt. „Bajkowe zdrowie”, w którym w bardzo interesujący sposób przemycono cele profilaktyczne z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i promocji zdrowia. Następnym punktem programu były scenki o zachowaniu bezpieczeństwa na drodze, w domu i w szkole.

       W ramach obchodów święta w klasach odbyły się pogadanki propagujące szczepienia ochronne ( „Zaszczep w sobie chęć szczepienia” ), zażywania narkotyków tzw. Dopalaczy.

      Najbardziej ciekawą i smaczną częścią spotkania w Sali gimnastycznej była obserwacja wykonania przez kucharza, pana Jacka Szpakowicza, aż 6 past do kanapek. Po prezentacji wszyscy uczniowie w grupach sami przygotowali jedną z propozycji kulinarnych. Na zakończenie odbyła się degustacja wszystkich potraw.

     Impreza szkolna należała do udanych Wiele  wysiłku w jej przygotowanie włożyła kl III pod kierunkiem wychowawczyni, Wandy Augustyn.

  

Eskapada do Warszawy

10 – 14 kwietnia 2015 r.

     Uczniowie ze szkoły w Skórce miały niewątpliwą przyjemność odwiedzić naszą piękną stolicę. Wyjazd trwał aż 5 dni! Pierwszego dnia dzieci odwiedziły grób naszej patronki na Powązkach oraz zwiedziły Izbę Pamięci Marii Kownackiej. Najbardziej im się podobała niezliczona liczba Plastusiów zgromadzonych w tym pomieszczeniu. Po południu odbył się jeszcze spacer po Starym Mieście. Mogły tu uczestniczyć w obchodach piątej rocznicy katastrofy smoleńskiej. W następne dni dzieci zwiedziły ogrody Biblioteki Uniwersyteckiej. Niewątpliwą atrakcją okazała się wizyta w Centrum Kopernik. Kolejny punkt programu to Fort Czerniakowski i Grób Nieznanego Żołnierza. Udało im się obejrzeć przy nim zmianę warty. Zachwyciły się bogatymi wnętrzami Zamku Królewskiego i obejrzały wspaniałą panoramę miasta z tarasu widokowego w Pałacu Kultury i Nauki. Odwiedziły także Kościół Opatrzności Bożej. Wycieczka nie obyłaby się bez spaceru po Łazienkach. Hitem dla dzieciaków był Stadion Narodowy i jego wnętrza. Na zakończenie turyści mogli odwiedzić miejsce, gdzie jest stanowione prawo. Miały okazję obejrzeć gmach Sejmu i Senatu. Parlament był ostatnim punktem programu, który zrealizowano w całości.

      Pogoda w czasie wyjazdu dopisała, kondycja fizyczna, humor uczestników i ich ciekawość poznawcza również.

 

                                                            Ogólnopolski konkurs historyczny „Krąg”

                                                                           8.12.2014r. – 16.03.2015r.

        Dziewięcioro uczniów Szkoły Podstawowej w Skórce wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Krąg” w kategorii „Młodzik”.  Pięcioro z nich przygotowali album na temat: „Ciekawe zabytki w regionie w którym mieszkam”. Były to interesujące prace, uczniowie wykazali się twórczymi pomysłami. Pozostała czwórka rozwiązywała test.

        Uczeń klasy V Mieszko Mendyk otrzymał dyplom-wyróżnienie za zajęcie I miejsca w szkole, rozwiązując test. W pracy indywidualnej / album / I miejsce w szkole zajął uczeń klasy VI Franciszek Kozłowski. Pozostali uczniowie otrzymali dyplomy uznania. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Skórce uzyskali dobre wyniki przy ogromnej ilości uczestników z całej Polski. Gratulujemy! 

           

Szkolny konkurs "Ciekawa palma wielkanocna"

    23 – 31.O3.2015r.

      W  Szkole Podstawowej w Skórce odbył się konkurs na ciekawą palmę wielkanocną, który związany był ze zbliżającą się Niedzielą Palmową i Wielkanocą. Wspominamy w tym czasie uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, gdzie ludzie rzucali liście palm, płaszcze, witając Go jako Króla. Na pamiątkę tego wydarzenia chrześcijanie przynoszą na Mszę św. palmy, które święci kapłan a następnie idą z nimi w procesji. Na konkurs  zgłoszono osiem palm, z których zorganizowano wystawę w szkole oraz udekorowano nimi ołtarz na Niedzielę Palmową.

        Pierwszą nagrodę przyznano uczennicy klasy V Michalinie Owsiannej, drugą również uczennicy klasy V Aleksandrze Włodarczyk, pozostałe  uczennice otrzymały nagrody równorzędne, które ufundował ksiądz proboszcz. Palma Michaliny Owsiannej trafiła na tymczasową wystawę do muzeum regionalnego w Złotowie, dostrzeżono w niej ciekawy wzór krajeński. Konkurs zorganizował katecheta Krzysztof Kwiatkowski. Pani dyrektor pogratulowała uczestniczkom i zachęciła  innych do udziału w  następnym konkursie.

"Stop przemocy"

26 marca 2015 r.

      W ramach działań profilaktycznych w Szkole Podstawowej w Skórce spotkali się w sali gimnastycznej wszyscy uczniowie, nauczyciele i zainteresowani rodzice. Mogli obejrzeć kilka scenek pokazujących do czego mogą prowadzić zachowania agresywne. Dzieci mówiły  o nieodpowiedniej atmosferze w domu, braku rozumienia przez rodziców problemów dzieci oraz o nieumiejętności rozwiązywania konfliktów z rówieśnikami. Poruszono również problem komunikowania dorosłym, rodzicom i nauczycielom, wszelkich przejawów przemocy. Uczyły także zachowań asertywnych.

      Spotkanie przygotowała Wanda Augustyn wraz ze swymi wychowankami, uczniami klasy III. Swoje scenki odegrali również uczniowie klasy I i V.

            Wielkopostne rekolekcje przy kościele p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Skórce 

                                                                   23-25.O3. 2015r.

      W dniach od 23 do 25 marca 2015 r. nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Skórce uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych, które prowadził ksiądz Maciej z Szamocinie. W pierwszym dniu kaznodzieja oparł swoją naukę na przypowieści o synu marnotrawnym, mówił, że gdy popełnimy zło, Bóg nie przestaje nas kochać, nie karze, czeka na nasze nawrócenie i kiedy to nastąpi cieszy się i każe przygotować ucztę. Na wtorkowym spotkaniu ks. Maciej mówił o krzyżu w życiu każdego człowieka. Tym krzyżem może być choroba, brak ubrania, jedzenia, nasze słabości, krzywdy doznawane od innych. Następnie rekolekcjonista poprowadził drogę krzyżową, dzieci przyniosły ze sobą krzyże, które wykorzystały w nabożeństwie. W ostatnim dniu świętych rekolekcji pani dyrektor, nauczyciele i uczniowie uczestniczyli w Eucharystii, którą celebrował ks. Maciej. W kazaniu zachęcał dzieci do spojrzenia w lustro, kiedy wrócą z rekolekcji. Jeśli ujrzą na twarzy uśmiech, to znaczy, że są dobrze przygotowane do świąt Wielkanocnych, natomiast jeśli zobaczą smutek, mają jeszcze czas na poprawę. W imieniu pani dyrektor, nauczycieli i uczniów słowa podziękowań skierował do kapłana pan Krzysztof Kwiatkowski, katecheta, życząc błogosławionych świąt, mając nadzieję, że usłyszane Słowo Boże wyda owoc stokrotny. Chłopiec i dziewczyna z klasy VI wręczyli ks. rekolekcjoniście piękne goździki, na koniec otrzymaliśmy błogosławieństwo.   

„Wiosna, ach to ty !”

20 marca 2015 r.

      W przeddzień kalendarzowej wiosny uczniowie szkoły w Skórce wyruszyli w kolorowym korowodzie przez wieś. Towarzyszyły im symbole uprzykrzonej zimy – 2 marzanny wykonane przez dzieci z III klasy. Byli to Klaudia Trojanowicz, Julia Masion, Ania Wicik, Franciszek Szpakowicz i Piotr Rozmiarek. Gaiki wiosenne nieśli ich twórcy, uczniowie klasy VI. Po spaleniu marzann uczniowie obserwowali niecodzienne zjawisko astronomiczne – częściowe zaćmienie Słońca. Świetnie się do tego nadawały płyty CD.

"Mama na lekcji"

19 marca 2015r.

        Mama trzecioklasisty ze szkoły w Skórce, pani Monika Morawska, przyjęła zaproszenie wychowawcy klasy, pani Wandy Augustyn.

       Celem spotkania było zaprezentowanie uczniom swoich zainteresowań, zajęcia połączono z przygotowaniem do Wielkanocy.

      Dzieci mogły obejrzeć wydmuszki jaj gęsich oraz strusich ozdobione konturówka do szkła. Powstał wtedy efekt haftu „richelieu” oraz „reliefu”. Inna technika stosowana przez panią Morawska to tzw. „przecierka” czyli uzyskiwanie efektu spękań. Ozdoby wykonywane są farbami akrylowymi, pastami strukturalnymi i lakierami. Stosuje się również technikę „decoupage” i naklejanie różnych elementów. Ozdabianie jednego jaja może trwać nawet     4 dni. Dzieci z zainteresowaniem oglądały całe pudło przyniesionych „ cudeniek”. Na pewno lekcja będzie inspiracją do zastosowania nowych technik podczas wykonywania własnych pisanek wielkanocnych.

„Demeter i Kora”

10 lutego 2015 r.

      Uczniowie V klasy szkoły w Skórce przygotowali i pokazali swoim rodzicom, dziadkom i pani dyrektor, Danucie Balcer, interesującą lekcję języka polskiego, która była wynikiem miesięcznego projektu. Polegał on na przygotowaniu w 4 grupach przedstawienia teatralnego pt. „Demeter i Kora”. Można było obejrzeć kilka różnych propozycji realizacji scenicznej mitu opowiadającego o tym, jak powstały cztery pory roku według wierzeń starożytnych Greków. Młodzi aktorzy wypadli fantastycznie. Poznali bardzo dobrze tworzywo teatralne, mieli okazję popracować w grupie i świetnie bawić się podczas prób. Na uwagę zasługuje bardzo dobra gra aktorska, pomysłowe kostiumy i rekwizyty wykonane przy pomocy rodziców. Ci ostatni kibicowali swoim pociechom i nie skąpili im gromkich braw. Mieli chyba większą tremę niż ich pociechy.

      Oceny występu każdej z grup dokonała polonistka, Stanisława Machnowska.

Wyjazd do teatru

11 i 12 lutego 2015 r.

      Uczniowie szkoły w Skórce wyjechali dwukrotnie do Piły, by skorzystać z ciekawej propozycji Wrocławskiego Teatru Edukacji „Artenes”.

      Starsze klasy obejrzały spektakl pt. „Magia teatru”, który miał na celu zapoznanie widza ze słownictwem i podstawowymi pojęciami związanymi z teatrem. Pokazano w pigułce historię teatru od starożytnej Grecji, przez szesnastowieczną komedię dell arte z Arlekinem i Kolombiną. Wystąpiły również ikony teatru angielskiego – William Szekspir i francuskiego – Molier, a także polskiego – Aleksander Fredro. W przebieg intrygi wprowadzono elementy science fiction.

      Następnego dnia młodsze dzieci miały przyjemność obejrzenia propozycji pt. „Baśnie z czterech stron świata”. Prezentowały one różne kręgi kulturowe. „O rybaku i złotej rybce” reprezentowała baśnie rosyjskie, „Jaś i magiczna fasola” – baśnie angielskie, „Mała syrenka” – baśnie duńskie” i „Cudowna lampa Aladyna” – baśnie arabskie. Spektakl wprowadził widzów w ciepły, baśniowy klimat wspomagany efektami multimedialnymi i melodyjnymi piosenkami, związanymi tematycznie z fabułą.

      Oba przedstawienia przygotowały uczniów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym społeczeństwa.

        Bal karnawałowy w Skórce

            12 lutego 2015r.

       Przepiękna impreza odbyła się w szkole w Skórce. To coroczny bal karnawałowy, który rozpoczął się polonezem Wojciecha Kilara zatańczonym przez trzecioklasistów. Figury taneczne i stroje oceniono gromkimi brawami

        Następną częścią zabawy był konkurs na najpiękniejsze przebranie korespondujące z twórczością patronki szkoły, Marią Kownacką. Przed komisją zaprezentowało się kilku bocianów Kajtków, były Plastusie, Tosia, gumka z jej piórnika, jej nauczycielka. Paradowały również ślimak, krasnale, słonecznik, strachy na wróble oraz koguciki. Wszystkie pomysły zostały nagrodzone ze środków przekazanych przez Radę Rodziców.

        Potem Franek Morawski i Oskar Widawski dokonali pokazu walki karate. Następnie odbyły się konkursy dla dzieci z różnych klas. Były tak przygotowane, że publiczność i ich uczestnicy zaśmiewali się od łez. Niebywałą atrakcją okazała się solowa gra Piotrusia Rozmiarka na perkusji. Akcentował on także na talerzach ważne momenty zabawy. Po konkursach na parkiecie do końca spotkania królował taniec dyskotekowy przy kolorowych, migających światełkach. Można było pokrzepić się w zorganizowanym przez panią Reginę Joncel sklepiku. Członkowie Samorządu Uczniowskiego prowadzili loterię fantową, w której każdy los wygrywał . Gromadziły się przy niej tłumy.

      Bal tradycyjnie przygotowali i prowadzili wodzireje- Wanda Augustyn, kogucik i Krzysztof Kwiatkowski, strach na wróble, który zgubił miotłę. Przepiękna scenografia powstała dzięki panu Tomaszowi Rozmiarkowi. Były to ogromne, kolorowe ilustracje z okładek książek Marii Kownackiej.

 

  

Goście w Skórce

9 lutego 2015 r.

      Przez cały dzień trzecioklasiści Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skórce wraz    z wychowawczynią, Wandą Augustyn, gościli u siebie uczniów jednej z drugich klas Szkoły Podstawowej nr 5 im. Dzieci Polskich w Pile. Ci ostatni przyjechali ze swą panią i dwojgiem rodziców.

      Po krótkim powitaniu i wzajemnym przedstawieniu się rozpoczęły się wspólne zajęcia. Na początku pilanie zwiedzili szkołę. Potem razem z gospodarzami prezentowali swe umiejętności sportowe w sali gimnastycznej. Odbyła się również prezentacja różnych talentów: muzycznych, tanecznych i recytatorskich. Był pokaz karate, śpiewanie kolęd, gra na organach. Jeden z chłopców zaprezentował znaki chińskie, pisał je i odczytywał. Dzieci zatańczyły poloneza, a następnie można było podziwiać ich umiejętności w break dance. Inne recytowały wiersze, m.in. „Arbuza”, „Stefka Burczymuchę” i „Słonia”. Ciekawie przebiegła także twórczość plastyczna w grupach mieszanych. Zadanie polegało na realizacji marzenia pt. „Moje zimowe, bezpieczne ferie”. Prace wykonały dzieci farbami na tapecie.

      Takie spotkanie nie mogło się obejść bez poczęstunku. Mamy trzeciaków przygotowały ciasto, herbatę i soki. Na zakończenie goście zostali obdarowani upominkami, a wszyscy stanęli do wspólnej fotografii.

                   

Spotkanie z panią radną gminy Krajenka

   10.02.2015r.

       Klasa VI Szkoły Podstawowej  w Skórce spotkała się na lekcji historii z panią Bernadetą Kopeć – radną z Paruszki. Na początku pani radna opowiedziała uczniom o samorządzie terytorialnym, skupiając uwagę słuchaczy na radzie miejskiej gminy Krajenka. Mówiła o zadaniach i podjętych działaniach na rzecz mieszkańców gminy, wspomniała o statucie rady, w którym  zawarte są prawa i obowiązki samorządowców oraz w jaki sposób powinien działać samorząd.

       Młodzież mogła zobaczyć jak wyglądają niektóre pisma i dokumenty, które wypracowują radni na swoich spotkaniach, czyli sesjach. Mogliśmy usłyszeć z ust pani Bernadety, że radnym leżą bardzo na sercu sprawy szkół i przedszkoli w gminie, wynika to również z tego, iż pan burmistrz Stefan Kitela jako dawny nauczyciel zna problemy oświaty. Nasz gość zwrócił naszą uwagę również na działanie rady powiatu, której siedziba znajduje się w mieście Złotów.

     Na koniec spotkania uczniowie zadawali pytania o różnej tematyce. Chcieli się dowiedzieć, jakie działania podjęli radni odnośnie naszej szkoły, dziękując za wspaniałe boisko „Sokolik”. Pytali kiedy powstanie boisko piłki nożnej w Paruszce, kiedy będą zamontowane latarnie przy nowych ulicach itp. Pani samorządowiec wyczerpująco odpowiadała, zwracając uwagę, że dużo zostało już zrobione. Umówiliśmy się  na następne spotkanie, ponieważ ograniczony czas nie pozwolił nam wyczerpać tematu. Na pamiątkę spotkania nasz gość otrzymał  piękny kalendarz z postaciami wielkich Polaków, zrobiliśmy również pamiątkowe zdjęcie.

                                                      „ Żebyś dla prawnuków miała jeszcze zdrowie”

                   Uczniowie klasy II szkoły w Skórce tradycyjnie w karnawale goszczą swoje kochane babcie i dziadków. W tym roku w pięknej serduszkowej scenerii dzieci zaproponowały 35 zebranym nestorom wspaniały program artystyczny. Był kabaret, w którym babcie i postacie bajkowe w przezabawny sposób propagowały zdrowy styl życia. Następna część występu żartobliwe wierszyki i piosenki poświęcone miłości do babć i dziadków.

                Ważnym punktem programu był konkurs dotyczący odgadnięcia, którego z gości dotyczyła krótka charakterystyka napisana przez dzieci. Na zakończenie wnuczęta obdarowały swoich gości własnoręcznie wykonanymi prezentami. Był jeszcze słodki poczęstunek przygotowany przez mamy drugoklasistów. Spotkanie przygotowała wychowawczyni klasy, pani Anna Sell.

  

 "Góra Grosza"

    16. 01. 2015r.

W Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skórce podsumowano akcję  „Góra Grosza”, którą przeprowadzono w placówce w dniach 24.11.2014r.-O5.12.2015r. Szkoła brała udział w zbiórce funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną już po raz dziesiąty.

         W tym roku szkolnym podjął się tego Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem, Krzysztofem Kwiatkowskim. Zebraliśmy razem 463zł 90gr. Najwięcej pieniędzy zgromadziła klasa VI.

        Dzięki akcji dzieci mogły zdobyć nowe doświadczenie i wesprzeć szczytny cel. Były szczere i otwarte na ludzkie nieszczęście. Zaangażowanie klas było budujące.

  

Wycieczka do drukarni

19 grudnia 2014 r.

      Uczniowie III klasy szkoły w Skórce wyjechali do drukarni „Agora S.A.” w Pile.

      Dzieci zapoznały się z technologią druku gazetowego Coldset oraz Heatset. Zwiedziły różne działy drukarni zgodnie z procesem produkcyjnym. Były to serwerownia, miejsce zamiany postaci elektronicznej na formy drukowe, hala maszyn, magazyn papieru i farb, introligatornia (oprawa, szycie i cięcie gazet), ekspedycja. Obejrzały możliwości i przeznaczenie maszyny Heidelberg drukującej w technologii heatset – druk na ciepło.

      Na zakończenie dzieci zostały obdarowane przez gospodarzy świątecznymi gazetkami. Wycieczkę przygotowała wychowawczyni klasy III, Wanda Augustyn, na zaproszenie pana Tomasza Rozmiarka.

  

„Boży Syn w sercu Twym rodzi się”

16 grudnia 2014r.

         Wystawienie jasełek w Szkole Podstawowej w Skórce to doroczna duża impreza środowiskowa. Sala gimnastyczna nie mogła pomieścić widzów.

            Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia pani dyrektor, Danuty Balcer, która powitała wszystkich zebranych, a w szczególności przewodniczącego Rady Miejskiej w Krajence, pana Adama Klaryńskiego, panią radną Beradettę Kopeć oraz przewodniczącego Rady Rodziców, pana Pawła Owsiannego. Przykazała również wszystkim serdeczne życzenia świąteczne i życzyła szczęścia na nowy rok.

            Potem grupa aktorów, uczniów klas I – III, zaprezentowała jasełka na wesoło. Była św. Rodzina,
z Jezuskiem, z Maryją i Józefem, anioły, pasterze i królowie. W kolejnych aktach pojawili się Herod z diabłem.
Ta część przedstawienia niezwykle rozbawiła widzów, bo wpleciono w dialogi postaci, cytaty piosenek i przysłów
ze znanych filmów( „My name is Maciek, James Maciek”, „Co ty wiesz o zabijaniu”, „Jolka, Jolka, Jolka”, „ Jaka praca, taka płaca”). Na uwagę zasługuje brawurowo zagrana rola diabła. Dzieci pięknie zaśpiewały kolędy i pastorałki. Muzyka była na przemian skoczna i bardzo liryczna.

            Sala została nastrojowo udekorowana, a dzieci zaprezentowały się w pięknych strojach.

            Całość przedstawienia przygotowała pani Anna Sell przy współpracy pani Reginy Joncel.

            W szkole zorganizowano również kiermasz stroików bożonarodzeniowych wykonanych przez uczniów
i ich rodziców.

                 

Zawody w skoku wzwyż

T      W miesiącu grudniu w SP w Skórce zorganizowane zostały zawody w skoku wzwyż. Rywalizacja najmłodszych sportowców była na wysokim poziomie i charakteryzowała się dużym zaangażowaniem zawodników. Często do wyłonienia medalistów zachodziła konieczność przeprowadzenia dogrywki. Najbardziej wartościowe rezultaty      uzyskali uczniowie klas III.  Szczególnie na uwagę zasługuje 110cm Szymona Manikowskiego 
 i Franciszka Szpakowicza oraz 100cm uzyskane przez Emilę Ślipko, również z kl III.

W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACH WIEKOWYCH NA PODIUM STAWALI:

Rocznik 2005 – klasa III

Chłopcy

I miejsce Manikowski Szymon - 110cm

II miejsce Rozmiarek Piotr – 105cm

III miejsce Sarnowski Tymoteusz – 95cm

Dziewczęta

I miejsce Ślipko Emila – 100cm

II miejsce Masion Julia – 90cm

III miejsce Lamtschek Julia – 85cm

Rocznik 2006 – klasa II

Chłopcy

I miejsce Szpakowicz Franciszek – 110cm

II miejsce Manikowski Mateusz – 100cm

III miejsce Lechowicz Gracjan – 95cm

Dziewczęta

I miejsce Sarnowska Aleksandra - 80cm

II miejsce Wicik Anna – 80cm

III miejsce Romańczyk Antonina – 75cm

Rocznik 2007-8 – klasa I

Chłopcy

I miejsce Widawski Cezary – 85cm

II miejsce Maślak Kewin – 85cm

III miejsce Waliszewski Jan – 80cm

Dziewczęta

I miejsce Świątkowska Oliwia – 85cm

II miejsce Włodarczyk Agata – 85cm

III miejsce Gil Jagoda – 75cm

                        

Sport przeciwdziała agresji

  

Przez cały listopad można było obejrzeć w szkole w Skórce wystawą pod nazwą „ Sport przeciwdziała agresji”. Przygotowana została ona w ramach profilaktyki zachowań agresywnych wśród dzieci. Zorganizowali ją Wanda Augustyn i Krzysztof Kwiatkowski, żeby przekonać dzieci, że aktywność fizyczna zmniejsza poziom negatywnych emocji. Była to również świetna okazja do porównania dawnych i współczesnych urządzeń i przyborów służących do uprawiania sportu.


Mikołajki

Mikołaj kocha wszystkie dzieci Długo i niecierpliwie oczekiwała dziatwa szkoły w Skórce pana w czerwonym płaszczu i siwej brodzie. W przededniu na holu głównym stanęła ogromna, piękna choinka, przystrojono wszystkie drzewka w klasach i zadbano o zimowo – świąteczny wystrój sal i całej szkoły, żeby spotkanie z Mikołajem było niezwykle miłe i uroczyste. Ten ostatni nie zawiódł i pojawił się, jak to bywało każdego roku. Przyniósł wszystkim uczniom prezenty. We wszystkich wstąpiło miłe uczucie wyczekiwania na Boże Narodzenie i nadzieja na miłe spotkania w gronie najbliższych.


Andrzejki

„Andrzeju, Andrzeju, dziewcząt dobrodzieju, Wolę swoją okaż, najmilszego pokaż!” 27 listopada 2014 r. Spotkanie po południu na zabawie andrzejkowej było świetną okazją do zabawy i śmiechu w Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej W Skórce. Stało się już tradycją, że salon wróżb biorą w swe władanie rodzice, przepowiadając przyszłość wszystkim dzieciakom. W tym roku były to mamy uczniów z klasy I. Zmieniły się one w czarodziejko – czarownico - wróżki. Oblegane były również loteria fantowa oraz sklepik z napojami i słodyczami. Powyższe atrakcje bladły jednak wobec szaleństwa na parkiecie. Pląsy, wygibasy i głośna muzyka taneczna dały radość wszystkim uczestnikom zabawy andrzejkowej, którą przygotował Krzysztof Kwiatkowski z Samorządem Szkolnym.


Poznajemy pracę

POZNAJEMY PRACĘ SWOICH RODZICÓW 13 LISTOPADA 2014r. Ciekawą lekcję mieli 13 listopada trzecioklasiści ze szkoły w Skórce. Odwiedził ich, na zaproszenie wychowawczyni Wandy Augustyn, tata jednej z uczennic, geodeta, pan Robert Ślipko. Opowiedział o swoim zawodzie, zaprezentował sprzęt. Wyjaśnił też, w jaki sposób powstaje mapa zasadnicza i do celów projektowych. Dzieci miały możliwość popracować z niwelatorem optycznym, tachimetrem, zestawem GPS i łatą niwelacyjną. Szkicowały też różne obiekty. To miłe spotkanie odbyło się w ramach prezentacji różnych zawodów wykonywanych przez rodziców.


Święto Niepodległości

AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W SKÓRCE 7 LISTOPADA 2014r. Z okazji 96- rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie z kółka historycznego wraz z opiekunem, Krzysztofem Kwiatkowskim, przedstawili kolegom i nauczycielom montaż słowno-muzyczny, przypominający wydarzenia z ostatnich dwóch wieków historii Polski. Jednym z elementów wystąpienia było zaśpiewanie pieśni żołnierskich z czasów pierwszej wojny światowej. Pięknie wybrzmiały „ Rota”, „ Pierwsza brygada”, „ Jak to na wojence ładnie”. Podniosłość chwili potęgowały obecność sztandaru szkoły, galowe stroje i własnoręcznie wykonane kotyliony w barwach narodowych.


Czarodziejskie słowa

CZARODZIEJSKIE SŁOWA 16 i 31 października 2014r. W ramach edukacji teatralnej uczniowie szkoły w Skórce obejrzeli dwa przedstawienia. Były to propozycje wrocławskiego teatru „Artenes”. Klasy IV-VI wybrały się na spektakl pt. „W imię przyjaźni”. Oprócz walorów typowo artystycznych jak gra aktorska, scenografia czy muzyka i efekty świetlne, najważniejszą wartością była problematyka utworu dotycząca przyjaźni, działalności charytatywnej, wiary w ludzi i krzywdy jaką można wyrządzić ludziom bezpodstawnymi oskarżeniami niepopartymi dowodami. Uczniowie klas I-III miały możność obejrzenia widowiska pt. „Czarodziejskie słowo”. Tu w bajkowej scenerii zaprezentowano ponadczasową bezcenną wartość czarodziejskich słów… proszę, dziękuję, przepraszam. Na uwagę zasługuje piękno kostiumów i ilustracja muzyczna do przedstawienia. Dodatkową atrakcją było miejsce oglądania spektaklu- aula PWSZ w Pile. Dzieciaki były tym zachwycone.


Turniej o puchar

Turniej o puchar Na boisku przy SP w Krajence odbył się kolejny turniej piłkarski. Tym razem zawodnicy grali o puchar Tymbarku i o awans do zawodów powiatowych. Rozgrywki rozpoczęli najmłodsi uczniowie szkoły z rocznika 2008 i 2009 kategoria U - 8. Do rozgrywek przystąpili zawodnicy z Krajenki i Skórki w kategorii dziewcząt i chłopców. Gospodarze okazali się mało gościnni i zwyciężyli w obu kategoriach. Chłopcy ze Skórki wygrali 3: 0 natomiast dziewczęta pokonały Krajenkę 4:2. Dziewczęta grały w składzie: Patrycja Trojanowicz, Agata Włodarczyk, Jagoda Gil, Weronika Jeż, Oliwia Świątkowska. Drużyna chłopców grała w składzie: Jan Waliszewski, Kewin Maślak, Patryk Borsukiewicz, Wiktor Ślebioda, Cezary Widawski, Dorian Krawczyk, Denis Staniszewski, Nikodem Szkudlarek, Miłosz Drzewiecki.


Każde dziecko ma kamizelkę

Dzieciaki ze szkoły w Skórce odwiedzili niecodzienni goście. Byli to członkowie Sekcji Miłośników Motocykli Stowarzyszenia „Stara Kuźnia” w Skórce. Towarzyszyli im policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile. Cel spotkania to pogadanka o bezpiecznym poruszaniu się po drodze po zmroku. Każde dziecko otrzymało kamizelkę odblaskową drobny element odblaskowy. Prezenty ufundowali motocykliści ze środków finansowych zebranych podczas zakończenia sezonu motocyklowego, który odbył się 4 października 2014r.W kamizelki wyposażone zostały również przedszkolaki ze Szkoły Filialnej w Dolniku. Dodatkową atrakcją był ryk silnika, zapach spalin i przejazd wielkich motocykli. Już teraz każdy uczeń chce należeć do Sekcji. Dziękujemy miłym gościom za „bezpieczne prezenty”.


"Nauczyciele zadają dużo za dużo”

15 października 2014r.

Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Skórce był upominkiem dla wszystkich pracowników szkoły. Spotkanie rozpoczęło się od humorystycznej scenki ukazującej w pigułce życie szkolne. Można było zaobserwować różne typy uczniowskie i nauczycielskie. Potem nastąpiły życzenia przekazane przez uczniów, w których wielokrotnie padał przymiotnik „anielski”. Następnie nauczyciele i pracownicy obsługi otrzymali oryginalne laurki wykonane przez dzieci. Ostatnim punktem apelu był brawurowo wykonany taniec wraz z piosenką pt. ”Shake it off”. Na zakończenie pani dyrektor, Danuta Balcer, złożyła pracownikom serdeczne życzenia i podziękowania za pracę w imieniu własnym Rady Rodziców. Dzieci z klas IV,V,VI do występu przygotowała anglistka, Małgorzata Komorowska.

                                            Mistrzostwa Powiatu "Mała piłkarska kadra czeka chłopców" w Krajence 

25.09.2014

MISTRZOSTWA POWIATU ,,MAŁA PIŁKARSKA KADRA CZEKA CHŁOPCÓW” – KRAJENKA : 25.09.2014 UCZESTNICY: 1. SP Krajenka 2. SP Lipka 3. SP Brzeźnica 4. SP Głubczyn 5. SP Skórka Wyniki: Krajenka - Lipka: 0:1 Brzeźnica – Głubczyn: 4:2 Lipka – Skórka: 2:2 Krajenka – Głubczyn: 4:0 Brzeźnica – Skórka: 0:4 Lipka – Głubczyn: 5:1 Krajenka – Skórka: 0:5 Lipka - Brzeźnica: 5:0 Głubczyn – Skórka: 0:5 Krajenka – Brzeźnica: 1:0 lp Drużyny 1 2 3 4 5 Punkty Bramki Miejsce 1. Krajenka X 0:1 1:0 4:0 0:5 6 5:6 III 2. Lipka 1:0 X 5:0 5:1 2:2 10 13:3 II 3. Brzeźnica 0:1 0:5 X 4:2 0:4 3 4:12 IV 4. Głubczyn 0:4 1:5 2:4 X 0:5 0 3:18 V 5. Skórka 5:0 2:2 4:0 5:0 X 10 16:2 I Turniej chłopców odbył się 25.09.2014 na krajeńskim orliku. Drużyny rozgrywały mecze systemem każdy z każdym. Po rozegraniu dziesięciu zaciętych spotkań okazało się, że w turnieju zwyciężyła drużyna z SP w Skórce przed SP w Lipce, a na trzecim stopniu podium uplasowała się drużyna gospodarzy - SP w Krajence. Zwycięska drużyna grała w składzie Pryciak Dawid, Świniarski Jakub, Lamtschek Eryk, Kłoczko Krzysztof, Waliszewski Krzysztof, Łoboda Wojciech, Mikuś Jakub, Wysz Miłosz, Gil Wojciech, Barwiński Michał. Turniej tej samej rangi został rozegrany 29.09.2014 na świeżo oddanym boisku ,,Sokolik” przy szkole podstawowej w Skórce . Do turnieju zgłosiły się trzy szkoły podstawowe: SP Głubczyn, SP Krajenka, SP Skórka. Pierwszy oficjalny turniej na nowym obiekcie wygrały dziewczyny ze Skórki przed Krajenką i Głubczynem. Drużyna gospodyń wystąpiła w składzie: Borysławska Wiktoria, Włodarczyk Aleksandra, Widawska Wiktoria, Owsianna Michalina, Borkowska Wiktoria, Wenglewska Zuzanna, Wenglewska Aleksandra, Świniarska Wiktoria Wyniki: Głubczyn – Skórka -0:2 Skórka – Krajenka – 2:1 Głubczyn – Krajenka – 0:1 Tabela I miejsce: SP Skórka – 6pkt, bramki 4:1 II miejsce SP Krajenka – 3pkt, bramki 2:2 III miejsce SP Głubczyn – 0pkt, bramki 0:2 Andrzej Wawruszak

„Bezpiecznie – to wiedzieć i znać”

8 października 2014

W ramach działań profilaktycznych zorganizowano w szkole w Skórce spotkanie z policjantem w dwóch grupach wiekowych, kl. I-III i kl. IV- VI. Gościliśmy st. sierżanta Sławomira Świątkowskiego z Komisariatu Policji w Krajence. Tematyka zajęć była różnorodna, ale wszystkie jej elementy dotyczyły bezpieczeństwa dzieci. Omówiono prawidłowe poruszanie się po chodniku, przejście przez jezdnię oraz jazdę rowerem i quadem. Pan policjant przestrzegał także przed niebezpieczeństwem związanym z kontaktami z nieznajomymi i instruował jak należy się w takiej sytuacji zachować. Uwrażliwił dzieci na poprawne zachowanie się w ruchu drogowym, gdy po jezdni jadą pojazdy uprzywilejowane. Dzieci miały do naszego dzielnicowego bardzo wiele pytań. Wielką radość sprawił uczniom prezentując na zakończenie spotkania wóz policyjny.

Wizyta w PHILIPS LIGHTING POLAND

Uczniowie szkoły w Skórce odwiedzili zakład PHILIPS LIGHTING POLAND w Pile w dwóch grupach (6 i 13 października). Były to dzieci kl. III i VI. Cel wycieczki to obserwacja efektów świetlnych i nowych technologii z tym związanych w Centrum Zastosowania Światła. Uczniowie mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną dotyczącą światła i podziwiać efektowne nowe rozwiązania dotyczące oświetlenia różnych pomieszczeń i obiektów architektonicznych. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali poczęstunek i drobne upominki. Wyjazd przygotowała nauczycielka przyrody, pani Wanda Augustyn przy wydatnej współpracy z rodzicami jednego ucznia – państwem Moniką i Pawłem Morawskimi.


IV ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA W Skórce

W ostatni piątek września matematyczka, pani Regina Joncel, wraz z grupą uczniów z kl. IV – VI zorganizowała już po raz drugi w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Do udziału w sprawdzianie zachęcały gazetka i przepiękne, kolorowe plakaty przygotowane przez dzieci. Sprawdzanie znajomości tabliczki mnożenia toczyło się na przerwach, a egzaminatorami byli wybrani uczniowie. Do egzaminu przystąpili również dorośli. Wszyscy, którzy wykazali się umiejętnością mnożenia i dzielenia otrzymali certyfikat „MT EXPERT”. Drugi etap pożytecznej zabawy odbył się na sali gimnastycznej. Tu królowa nauk pobratała się ze sportem. Dziewczyny podczas skakania na skakance odpowiadały na pytania związane z tabliczką mnożenia. Królową skakanki została uczennica kl. V, Wiktoria Borysławska. Natomiast chłopcy łączyli tabliczkę mnożenia z piłką nożną. Tytuł piłkarza – matematyka zdobył uczeń klasy VI, Dawid Pryciak. Wszyscy bawili się znakomicie, a co najważniejsze, doskonalili znajomość tabliczki mnożenia.


Projekt wolontariacki w Szkole Podstawowej w Skórce

We wrześniu 2014 w Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skórce zrealizowano Projekt Wolontariacki pt. „ inicJaTyWy z PHILIPSEM”. Nazwa projektu „Małe Formy Artystyczne”. Głównym celem akcji było przygotowanie rekwizytów, strojów, ról do przedstawienia teatralnego w wykonaniu dzieci i rodziców. Wyżej wymieniona akcja była połączona z integracją pracowników PHLIPSA z rodzicami i uczniami Szkoły Podstawowej. Na ten cel szkoła otrzymała w ramach programu 1500 zł, za które zakupiono materiały tekstylne, papierowe i dekoracyjne.


Nieobecny ojciec, nieszczęśliwa matka. Czy można to zmienić"?
17 września 2014r.

Zebranie z rodzicami w szkole w Skórce składało się z trzech części. Pierwszą było szkolenie dla rodziców pt. „Postawa wychowawcza rodzica wobec przypadków przemocy i agresji”. Przeprowadzone przez przedstawicielkę Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile, panią Bekker-Goskę. Prowadząca w przystępnej formie podpowiadała rodzicom, jak skutecznie radzić sobie z dziećmi w trudnych sytuacjach wychowawczych. Zebrani mogli także zaobserwować podczas ćwiczeń swoją gotowość na inne podejście do wprowadzenia zmian w wychowaniu swoich pociech. Druga część spotkania była sprawozdaniem z różnych segmentów pracy w ubiegłym roku szkolnym. Pani dyrektor Danuta Balcer przygotowała prezentacją multimedialną na ten temat. Na koniec rodzice spotkali się na zebraniach z wychowawcami.